Prezident Shavkat Mirziyoyev 12-fevral kuni Oliy Sud Kengashi raisi tomonidan taqdim etilgan hisobotni ko‘rib chiqdi. Hisobotda sud mustaqilligini mustahkamlash, shaffoflikni oshirish va sud tizimidagi korrupsiyaga qarshi kurashish bo‘yicha yangi tashabbuslar bayon etilgan.
Muhokama qilingan takliflar orasida sudyalar va ularning oila a’zolari uchun majburiy mol-mulk deklaratsiyasi tizimini joriy etish bor. Bu tashabbus mas’uliyatni oshirish va sud tizimiga ishonchni kuchaytirishga qaratilgan. Bundan tashqari, sud ma’muriy organlarida korrupsiyani oldini olish uchun muvofiqlik nazorati mexanizmini yaratish, shuningdek, sud xodimlarini ochiq va shaffof tanlab olish jarayonini joriy etish rejalari ilgari surildi.
Hisobotga ko‘ra, Oliy Sud Kengashi sud mustaqilligini himoya qilish va sudyalarni tashqi aralashuvdan himoya qilish uchun bevosita mas’uldir. Hisobot davrida sud tizimida jiddiy intizomiy choralar ko‘rildi. 59 sudyaning vakolatlari muddatidan oldin tugatildi. Ulardan 19 nafari sudya qasdini buzganlik yoki Sudya Etika Kodeksiga rioya qilmaganlik uchun ishdan bo‘shatildi, uch sudya esa jinoiy javobgarlikka tortildi. Jami 58 sudya lavozimidan pastroqqa tushirildi, muddati tugagan 33 sudya esa qayta tayinlash uchun yaroqsiz deb topildi. Bundan tashqari, 266 sudya intizomiy jazolandi.
O‘tgan yili sud faoliyatiga aralashuv holatlari bilan bog‘liq holda Bosh prokuror idorasiga beshta xabar yuborildi. Sudya immunitetini himoya qilish maqsadida Oliy Sud Kengashining rasmiy veb-saytida tezkor xabar berish mexanizmi joriy etildi, bu sudya daxlsizligini buzish holatlarini darhol xabar qilish imkonini beradi.
Sud mustaqilligini himoya qilish doirasida viloyat sudlari rahbarlari tomonidan chiqarilgan 6000 dan ortiq buyruqlar ko‘rib chiqildi. 231 holatda, 314 sudya ishtirokida, buyruqlar adliya boshqaruviga bog‘liq bo‘lmagan mas’uliyatlarni belgilaganligi aniqlandi. Bunday amaliyotlarni bartaraf etish uchun choralar ko‘rildi.
Sudyalarni asosiy bo‘lmagan vazifalardan ozod qilish maqsadida hokimiyatlar ilg‘or xalqaro tajribalarni o‘rganib, maxsus “sud ma’muriyati” institutini yaratishni rejalashtirmoqda. Bu tashkilot kadrlar boshqaruvi, moddiy-texnik ta’minot va tashkiliy mas’uliyatlarni o‘z zimmasiga oladi, bu esa sudyalarga faqat sud ishlariga e’tibor qaratish imkonini beradi.
Yana bir taklif sudyalarga intizomiy jazo qo‘llash uchun xolis protsedurani ta’minlash maqsadida Sudya Intizomiy Kengashini yaratishni o‘z ichiga oladi.
Yig‘ilishda davlatning ayollarni qo‘llab-quvvatlash siyosati doirasida sud tizimidagi gender tengligi masalasi ham muhokama qilindi. 10-mart, Xalqaro Ayol Sudyalar Kuni nishonlash uchun tayyorgarliklar muhokama qilindi.
Prezident Mirziyoyev taklif etilgan choralarni qo‘llab-quvvatladi va sud mustaqilligini mustahkamlash, sudyalar immunitetini himoya qilish va adolatli adliya boshqaruviga to‘sqinlik qiluvchi omillarni bartaraf etish uchun tizimli islohotlarni izchil rivojlantirishga qaratilgan tavsiyalar berdi.

Среди ключевых предложений обсуждалось введение обязательной системы декларирования активов для судей и членов их семей. Эта инициатива призвана повысить подотчетность и общественное доверие к судебной власти. Кроме того, были предложены планы по созданию механизма контроля соответствия в административных органах судов для предотвращения коррупции, а также введению открытого и прозрачного процесса найма судебного персонала.
Согласно докладу, Высший судебный совет несет прямую ответственность за защиту судебной независимости и защиту судей от внешнего вмешательства. За отчетный период в судебной системе были приняты значительные дисциплинарные меры. Полномочия 59 судей были прекращены досрочно. Из них 19 были уволены за нарушение судейской присяги или несоблюдение Кодекса судейской этики, а три судьи были привлечены к уголовной ответственности. Всего 58 судей были понижены в должности, а 33 судьи, чьи сроки истекли, были признаны непригодными для повторного назначения. Кроме того, 266 судей подверглись дисциплинарным взысканиям.
В прошлом году в Генеральную прокуратуру было направлено пять представлений в связи с случаями вмешательства в судебную деятельность. Для дальнейшей защиты судейского иммунитета на официальном сайте Высшего судебного совета введен механизм оперативного информирования, позволяющий оперативно сообщать о нарушениях неприкосновенности судей.
В рамках усилий по защите судебной независимости было рассмотрено более 6000 приказов, изданных председателями областных судов. В 231 случае, с участием 314 судей, приказы были признаны возлагающими обязанности, не связанные с отправлением правосудия. С тех пор были приняты меры по устранению таких практик.
Для освобождения судей от несвойственных обязанностей власти планируют изучить передовой международный опыт с целью создания специального института «судебной администрации». Этот орган будет отвечать за управление персоналом, материально-техническое обеспечение и организационные вопросы, позволяя судьям сосредоточиться исключительно на судопроизводстве.
На совещании также обсуждался вопрос гендерного равенства в судебной системе в рамках государственной политики поддержки женщин. Были обсуждены приготовления к отмечанию 10 марта, Международного дня женщин-судей.