Shvetsiyada migratsiya qonunlariga zid ravishda yashagan 21 nafar o‘zbekistonlik fuqaro O‘zbekistonga qaytarildi.
Guruh 11-fevral kuni kechqurun Toshkent xalqaro aeroportiga qo‘ngan charter reysi orqali Toshkentga yetib keldi. Xabarga ko‘ra, bu shaxslar Shvetsiyaga belgilangan kirish tartib-qoidalarini buzgan holda kirib, keyinchalik mamlakatda Shvetsiya migratsiya qoidalariga zid ravishda qolishgan.
Toshkentga kelganlarida, qaytgan fuqarolarni Tashqi ishlar vazirligi va boshqa tegishli idoralar vakillari kutib oldi. Fuqarolar o‘z vatanlariga qaytishni tashkil etishda ko‘rsatilgan amaliy yordam uchun O‘zbekiston hokimiyati va mas’ul muassasalarga minnatdorchilik bildirdilar.
Charter reysi O‘zbekiston va Shvetsiya kompetent organlari o‘rtasidagi hamkorlik doirasida tashkil etilgan. Rasmiylar bu chora O‘zbekiston fuqarolarining chet eldagi huquq va manfaatlarini himoya qilish, shu bilan birga mezbon mamlakatlar qonunchiligiga hurmat ko‘rsatish bo‘yicha davom etayotgan sa’y-harakatlarning bir qismi sifatida tavsifladi.

Двадцать один гражданин Узбекистана, находившийся в Швеции с нарушением миграционных законов, был возвращен в Узбекистан.
Группа прибыла в Ташкент поздно вечером 11 февраля на чартерном рейсе, который приземлился в международном аэропорту Ташкента. Согласно отчету, эти лица въехали в Швецию с нарушением установленных процедур въезда и впоследствии оставались в стране с нарушением шведских миграционных правил.
Чартерный рейс был организован в рамках сотрудничества компетентных органов Узбекистана и Швеции. Официальные лица описали эту меру как часть продолжающихся усилий по защите прав и интересов узбекских граждан за рубежом при сохранении уважения к законодательству принимающих стран.