O'zbekiston yillik avtomobil ishlab chiqarishni 510 ming donaga oshirish, shuningdek, avtokredit stavkalarini pasaytirish va talabni qo'llab-quvvatlash uchun kreditlash hajmini kengaytirish bo'yicha chora-tadbirlarni belgiladi. Bu ko'rsatmalar Prezident Shavkat Mirziyoyev raisligida o'tkazilgan tarmoq va hududlarda iqtisodiy o'sishni jadallashtirish bo'yicha yig'ilishda berildi.
2025-yilda O'zbekistonning YaIM 147 milliard dollardan oshib, 7,7% o'sishni ko'rsatdi. Energiya tejovchi texnologiyalarni joriy etish va yuqori qo'shilgan qiymatli loyihalarning o'sishi kabi samaradorlik yaxshilanishlari qo'shilgan har bir dollar uchun energiya xarajatlarini 15% ga kamaytirdi.
Qishloq xo'jaligi yerlarining gektariga o'rtacha daromad 5000 dollarga yetdi, mehnat unumdorligi esa 4,7% ga oshdi. Xizmatlar sohasi asosiy o'sish dvigateli bo'lib qoldi, yillik YaIM o'sishining yarmidan ko'pini tashkil etdi.
Prezident Mirziyoyev 2026-yilgi YaIM o'sishini 6,6% ni tashkil etib, 167 milliard dollarga yetishini prognoz qildi. Ehtiyotkor prognoz geosiyosiy sharotlar va iqtisodiy o'zgarishlarni hisobga oladi. U innovatsiyalar, raqamli texnologiyalar, startaplarni qo'llab-quvvatlash va samarali resurslardan foydalanish orqali o'sishni tezlashtirish imkoniyatini ta'kidladi, lekin faqat avtomatlashtirilgan rejalarga tayanishdan ogohlantirdi.
Yig'ilishda bog'dorchilik traktorlari, o'rim-yig'ich mashinalari va ko'chat ekish mashinalariga talabning o'sishi ham ta'kidlandi. Fermerlar Chirchiq klasteri to'liq ishlab chiqarish quvvatiga erishsa, narxlar raqobatbardosh bo'lsa va qulay lizing imkoniyatlari mavjud bo'lsa, yiliga 15 ming donagacha qishloq xo'jaligi texnikasini sotib olishga tayyor.
Prezident Mirziyoyev mansabdor shaxslarni avtomobilsozlik sohasidagi barcha imkoniyatlarni ko'rib chiqish va ishlab chiqarishning 10,5% o'sishini ta'minlash uchun sanoat ishlab chiqarish dasturini qayta ko'rib chiqishga chaqirdi.

Узбекистан поставил цель увеличить ежегодное производство автомобилей до 510 тысяч единиц, а также принять меры по снижению ставок по автокредитам и расширению кредитования для поддержки растущего спроса. Директивы были даны на совещании под председательством президента Шавката Мирзиёева по ускорению экономического роста в отраслях и регионах.
В 2025 году ВВП Узбекистана превысил 147 миллиардов долларов, показав рост на 7,7%. Улучшения эффективности, такие как внедрение энергосберегающих технологий и рост проектов с высокой добавленной стоимостью, снизили энергозатраты на 1 доллар добавленной стоимости на 15%.
Средний доход на гектар сельскохозяйственных земель достиг 5000 долларов, а производительность труда выросла на 4,7%. Сектор услуг оставался основным двигателем роста, составляя более половины ежегодного прироста ВВП.
Президент Мирзиёев прогнозирует рост ВВП в 2026 году на 6,6%, с целевым показателем в 167 миллиардов долларов. Осторожный прогноз учитывает геополитические условия и экономические колебания. Он подчеркнул потенциал ускорения роста через инновации, цифровые технологии, поддержку стартапов и эффективное использование ресурсов, предостерегая от самоуспокоенности из-за опоры только на автоматизированные планы.
За последние три года доля промышленности в выпуске добавленной стоимости увеличилась с 40,7% до 43%. Однако ключевые отрасли остаются ниже общего уровня: автомобилестроение – 20,7%, электротехника – 29,3% и переработка пищевых продуктов – 30%.
Президент Мирзиёев призвал чиновников рассмотреть все возможности в автомобильном секторе и пересмотреть отраслевую производственную программу для обеспечения роста выпуска на 10,5%.