"O‘lik joy yetkazib beruvchi"dan giyohvandlik ishlab chiqaruvchisigacha
Ish materiallariga ko‘ra, 2025-yil aprel oyida B.T. O‘rta Osiyo, jumladan O‘zbekistonda sintetik giyohvand moddalar sotish bilan shug‘ullanuvchi onlayn profil tomonidan Telegram orqali yollangan. Dastlab "o‘lik joy" yetkazib beruvchi sifatida harakat qilib, u oldindan yashirilgan sintetik giyohvand moddalar paketlarini yig‘ib, ularni kichikroq miqdorlarga qayta qadoqlagan va belgilangan joylarga qayta tarqatgan. U to‘lovni kriptovalyutada olgan.
Tergovchilar aniqdilarki, 2025-yil iyul oyi oxiridan sentyabr oyi oxirigacha B.T. raqamli hamyoniga 10 831 dollar miqdorida kriptovalyuta olgan va 10 112 dollar miqdorida operatsiyalar olib borgan, shu bilan birga kriptoaktivlar muomalasi qonunchiligini ham buzgan.
2025-yil avgust oyida "Mixail Palovich" taxallusi ostida ishlayotgan onlayn kontakt ko‘rsatmalari asosida inspektor sintetik giyohvand moddalarni qayta ishlash uchun vaqtinchalik laboratoriya tashkil qilishga rozi bo‘lgan. Shubhani qochish va ish joyiga yaqin bo‘lish maqsadida u laboratoriyani o‘zining rasmiy xizmat kvartirasida tashkil qilgan.
Unga yetkazib berilgan uskunalardan foydalanib va onlayn ko‘rsatmalar bo‘yicha B.T. suyuq sintetik moddalarni sotishga tayyor giyohvand moddalarga, jumladan mefedronga qayta ishlagan. Keyin u giyohvand moddalarni "o‘lik joy" usuli orqali tarqatgan, yashirin joylarning geolokatsiya ma’lumotlari va fotosuratlarini o‘z rahbarlariga yuborgan. Har bir "o‘lik joy" uchun u ma’lumotlarga ko‘ra 1500 dollargacha kriptovalyuta olgan.
2025-yil 27-sentyabrda Davlat xavfsizlik xizmati va Bojxona qo‘mitasi xodimlari qo‘shma operatsiya o‘tkazdi. Kuzatuv ostida bo‘lgan B.T. xizmat kvartirasidan chiqayotganda qo‘lga olindi.
Kvartirani tintish qilish natijasida sintetik giyohvand moddalar ishlab chiqarish va qadoqlash uchun ishlatiladigan 335 dona uskuna topildi. Rasmiylar 10,5 kilogramm Alfa-PVP, 4 gramm "Spice" va giyohvandlik ishlab chiqarishda ishlatiladigan 588 gramm suyuq moddalarni musodara qildi. Barcha materiallar dalil sifatida hujjatlashtirildi.
Inspektorning Toshkent tumanidagi doimiy yashash joyini keyingi tintish qilishda mulkda yashirilgan va ko‘milgan qo‘shimcha 430 gramm Alfa-PVP topildi.
Tergov paytida B.T. pushaymon bildirib, uni "oson pul" topish istagi harakatlantirganini aytdi. U tergovchilarga dastlab yuk tashish bilan bog‘liq ish e’loniga javob berganini, bu uning logistika bo‘yicha akademik tayyorgarligiga mos kelishini aytdi. Moliyaviy qiyinchiliklar, jumladan avtomobil ijarasi to‘lovlari bilan yuzma-yuz kelgan holda, u keyinchalik giyohvand moddalar savdosi va ishlab chiqarishiga aylangan topshiriqlarni bajarishga rozi bo‘lgan.
U shuningdek, onlayn rahbari tomonidan oldingi harakatlarini oshkor qilish bilan tahdid qilinganidan keyin ham noqonuniy faoliyatini davom ettirganini da’vo qildi.
Sud B.T.ni Jinoyat kodeksining 25-moddasi va 273-moddasining 5-qismi (giyohvand moddalar va psixotrop moddalarni noqonuniy tayyorlash, olish, saqlash va tarqatish niyati bilan sotish), shuningdek 278-8-moddasining 3(a)-qismi (kriptoaktivlar muomalasi qonunchiligini buzish) bo‘yicha aybdor deb topdi.

От "курьера-тайника" до производителя наркотиков
Согласно материалам дела, в апреле 2025 года Б.Т. был завербован через Telegram онлайн-профилем, занимающимся продажей синтетических наркотиков по Центральной Азии, включая Узбекистан. Изначально действуя в качестве так называемого "курьера-тайника", он собирал заранее спрятанные упаковки с синтетическими наркотиками, переупаковывал их в меньшие количества и перераспределял в назначенных местах. Он получал оплату в криптовалюте.
Следователи установили, что с конца июля по конец сентября 2025 года Б.Т. получил 10 831 доллар криптовалюты на свой цифровой кошелек и провел операции на сумму 10 112 долларов, тем самым также нарушив законодательство об обращении криптоактивов.
В августе 2025 года по указанию онлайн-контакта, действующего под псевдонимом "Михаил Палович", инспектор согласился создать кустарную лабораторию для переработки синтетических наркотиков. Чтобы избежать подозрений и оставаться близко к месту работы, он организовал лабораторию в своей служебной квартире.
Используя доставленное ему оборудование и следуя онлайн-инструкциям, Б.Т. перерабатывал жидкие синтетические вещества в готовые к продаже наркотики, включая мефедрон. Впоследствии он распространял наркотики методом "тайника", отправляя геолокационные данные и фотографии укрытий своим кураторам. За каждый "тайник" он, по сообщениям, получал до 1500 долларов в криптовалюте.
При обыске квартиры было обнаружено 335 единиц оборудования, используемого для производства и упаковки синтетических наркотиков. Власти изъяли 10,5 килограммов Альфа-ПВП, 4 грамма "Спайса" и 588 граммов жидкого вещества, используемого в производстве наркотиков. Все материалы были задокументированы в качестве доказательств.
В ходе следствия Б.Т. выразил раскаяние, заявив, что им двигало желание заработать "легкие деньги". Он сообщил следователям, что изначально откликнулся на то, что казалось объявлением о работе, связанной с грузоперевозками, что соответствовало его академическому образованию в области логистики. Столкнувшись с финансовыми трудностями, включая платежи по аренде автомобиля, он согласился выполнять задания, которые позже переросли в торговлю и производство наркотиков.
Суд признал Б.Т. виновным по статье 25 и статье 273, части 5 Уголовного кодекса (незаконные изготовление, приобретение, хранение и сбыт наркотических средств и психотропных веществ с целью сбыта), а также по статье 278-8, части 3(а) (нарушение законодательства об обращении криптоактивов).