Prezident Shavkat Mirziyoyev 12-fevral kuni Oliy Sud Kengashi raisining sud mustaqilligini mustahkamlash, shaffoflikni oshirish va sud tizimidagi korrupsiyaga qarshi kurash bo'yicha yangi tashabbuslari haqidagi hisobotini ko'rib chiqdi.
Muhokama qilingan asosiy takliflar orasida sudyalar va ularning oila a'zolari uchun majburiy mol-mulk deklaratsiyasi tizimini joriy etish bor. Bu tashabbus mas'uliyatni oshirish va sud tizimiga ishonchni kuchaytirishga qaratilgan. Bundan tashqari, sud ma'muriy organlarida korrupsiyaga qarshi nazorat mexanizmini o'rnatish va sud xodimlarini ochiq va shaffof tanlash jarayonini joriy etish rejalari ilgari surildi.
Hisobotga ko'ra, Oliy Sud Kengashi sud mustaqilligini himoya qilish va sudyalarni tashqi aralashuvdan himoya qilish uchun bevosita mas'uldir. Hisobot davrida sud tizimida jiddiy intizomiy choralar ko'rildi. 59 sudyaning vakolatlari muddatidan oldin tugatildi. Ulardan 19 nafari sudya qasdini buzgani yoki Sudya Etika Kodeksiga rioya qilmagani uchun ishdan bo'shatildi, uch sudya esa jinoiy javobgarlikka tortildi. Jami 58 sudya lavozimidan pastroq lavozimga o'tkazildi, 33 sudyaning vakolat muddati tugaganligi sababli ularni qayta tayinlashga yaroqsiz deb topildi. Shuningdek, 266 sudya intizomiy jazoga tortildi.
O'tgan yili sud faoliyatiga aralashuv holatlari bilan bog'liq holda Bosh prokuraturaga beshta xabar yuborildi. Sudya immunitetini himoya qilish uchun Oliy Sud Kengashining rasmiy veb-saytida tezkor xabar berish mexanizmi joriy etildi, bu sudya daxlsizligini buzish holatlari haqida darhol xabar berish imkonini beradi.
Sud mustaqilligini himoya qilish choralari doirasida viloyat sudlari raislarining 6000 dan ortiq buyruqlari ko'rib chiqildi. 231 holatda, 314 sudya ishtirokida, sudya vazifalariga tegishli bo'lmagan mas'uliyatlar yuklangan buyruqlar aniqlandi. Bunday amaliyotlarni bartaraf etish uchun choralar ko'rildi.
Sudyalarni asosiy bo'lmagan vazifalardan ozod qilish maqsadida hokimiyatlar xalqaro ilg'or tajribalarni o'rganib, maxsus "sud ma'muriyati" institutini yaratishni rejalashtirmoqda. Bu tashkilot kadrlar boshqaruvi, moddiy-texnik ta'minot va tashkiliy mas'uliyatlarni o'z zimmasiga oladi, bu esa sudyalarga faqat sud ishlariga e'tibor qaratish imkonini beradi.
Yana bir taklif sudyalarga nisbatan intizomiy jazolar qo'llashda xolis protsedurani ta'minlash uchun Sudya Intizomiy Kengashini tashkil etishni o'z ichiga oladi.
Yig'ilishda davlatning ayollarni qo'llab-quvvatlash siyosati doirasida sud tizimidagi gender tengligi masalasi ham muhokama qilindi. 10-mart, Xalqaro Ayol Sudyalar Kuni nishonlash uchun tayyorgarliklar muhokama qilindi.
Prezident Mirziyoyev taklif etilgan choralarni qo'llab-quvvatlab, sud mustaqilligini mustahkamlash, sudya immunitetini himoya qilish va adolatli sud ishlarini olib borishga to'sqinlik qiluvchi omillarni bartaraf etish uchun tizimli islohotlarni izchil rivojlantirishga qaratilgan tavsiyalar berdi.

Президент Шавкат Мирзиёев 12 февраля рассмотрел отчет председателя Высшего судебного совета, в котором изложены новые инициативы, направленные на укрепление независимости судебной власти, повышение прозрачности и предотвращение коррупции в судебной системе.
Среди ключевых предложений, обсуждавшихся на встрече, было введение обязательной системы декларирования активов для судей и членов их семей. Эта инициатива призвана повысить подотчетность и доверие общества к судебной системе. Кроме того, были представлены планы по созданию механизма контроля за соблюдением требований в административных органах судов для предотвращения коррупции, а также по внедрению открытого и прозрачного процесса найма судебного персонала.
Согласно отчету, Высший судебный совет несет прямую ответственность за обеспечение независимости судебной власти и защиту судей от внешнего вмешательства. За отчетный период в судебной системе были приняты серьезные дисциплинарные меры. Полномочия 59 судей были досрочно прекращены. Из них 19 были уволены за нарушение судейской присяги или несоблюдение Кодекса судейской этики, а трое судей были привлечены к уголовной ответственности. Всего 58 судей были понижены в должности, а 33 судьи, чьи сроки полномочий истекли, были признаны непригодными для повторного назначения. Кроме того, 266 судей подверглись дисциплинарным взысканиям.
В рамках усилий по защите независимости судебной власти было рассмотрено более 6000 приказов, изданных председателями областных судов. В 231 случае, с участием 314 судей, были обнаружены приказы, возлагающие обязанности, не связанные с отправлением правосудия. С тех пор были приняты меры по устранению такой практики.
Для освобождения судей от несвойственных обязанностей власти планируют изучить передовой международный опыт с целью создания специального института "судебной администрации". Этот орган будет отвечать за управление персоналом, материально-техническое обеспечение и организационные вопросы, что позволит судьям сосредоточиться исключительно на отправлении правосудия.
Еще одно предложение включает создание Дисциплинарного совета судей для обеспечения беспристрастной процедуры наложения дисциплинарных взысканий на судей.
На встрече также обсуждался вопрос гендерного равенства в судебной системе в рамках государственной политики по поддержке женщин. Были обсуждены подготовительные мероприятия к празднованию 10 марта, Международного дня женщин-судей.