Prezident Shavkat Mirziyoyev 12-fevral kuni Oliy Sud Kengashi raisining sud mustaqilligini mustahkamlash, shaffoflikni oshirish va sud tizimidagi korrupsiyaga qarshi kurash bo'yicha yangi tashabbuslari haqidagi hisobotini ko'rib chiqdi.
Muhokama qilingan asosiy takliflar orasida sudyalar va ularning oila a'zolari uchun majburiy mol-mulk deklaratsiyasi tizimini joriy etish bor. Bu tashabbus mas'uliyatni oshirish va sud tizimiga ishonchni kuchaytirishga qaratilgan. Bundan tashqari, sud ma'muriy organlarida korrupsiyaga qarshi nazorat mexanizmini o'rnatish va sud xodimlarini ochiq va shaffof tanlash jarayonini joriy etish rejalari ilgari surildi.
Hisobotga ko'ra, Oliy Sud Kengashi sud mustaqilligini himoya qilish va sudyalarni tashqi aralashuvdan himoya qilish uchun bevosita mas'uldir. Hisobot davrida sud tizimida jiddiy intizomiy choralar ko'rildi. 59 sudyaning vakolatlari muddatidan oldin tugatildi. Ulardan 19 nafari sudya qasdini buzgani yoki Sudya Etika Kodeksiga rioya qilmagani uchun ishdan bo'shatildi, uch sudya esa jinoiy javobgarlikka tortildi. Jami 58 sudya lavozimidan pastroq lavozimga o'tkazildi, 33 sudyaning vakolat muddati tugaganligi sababli ularni qayta tayinlashga yaroqsiz deb topildi. Shuningdek, 266 sudya intizomiy jazoga tortildi.
O'tgan yili sud faoliyatiga aralashuv holatlari bilan bog'liq holda Bosh prokuraturaga beshta xabar yuborildi. Sudya immunitetini himoya qilish uchun Oliy Sud Kengashining rasmiy veb-saytida tezkor xabar berish mexanizmi joriy etildi, bu sudya daxlsizligini buzish holatlari haqida darhol xabar berish imkonini beradi.
Sud mustaqilligini himoya qilish choralari doirasida viloyat sudlari raislarining 6000 dan ortiq buyruqlari ko'rib chiqildi. 231 holatda, 314 sudya ishtirokida, sudya vazifalariga tegishli bo'lmagan mas'uliyatlar yuklangan buyruqlar aniqlandi. Bunday amaliyotlarni bartaraf etish uchun choralar ko'rildi.
Sudyalarni asosiy bo'lmagan vazifalardan ozod qilish maqsadida hokimiyatlar xalqaro ilg'or tajribalarni o'rganib, maxsus "sud ma'muriyati" institutini yaratishni rejalashtirmoqda. Bu tashkilot kadrlar boshqaruvi, moddiy-texnik ta'minot va tashkiliy mas'uliyatlarni o'z zimmasiga oladi, bu esa sudyalarga faqat sud ishlariga e'tibor qaratish imkonini beradi.
Yana bir taklif sudyalarga nisbatan intizomiy jazolar qo'llashda xolis protsedurani ta'minlash uchun Sudya Intizomiy Kengashini tashkil etishni o'z ichiga oladi.
Yig'ilishda davlatning ayollarni qo'llab-quvvatlash siyosati doirasida sud tizimidagi gender tengligi masalasi ham muhokama qilindi. 10-mart, Xalqaro Ayol Sudyalar Kuni nishonlash uchun tayyorgarliklar muhokama qilindi.
Prezident Mirziyoyev taklif etilgan choralarni qo'llab-quvvatlab, sud mustaqilligini mustahkamlash, sudya immunitetini himoya qilish va adolatli sud ishlarini olib borishga to'sqinlik qiluvchi omillarni bartaraf etish uchun tizimli islohotlarni izchil rivojlantirishga qaratilgan tavsiyalar berdi.

President Shavkat Mirziyoyev on February 12 reviewed a report from the Chairman of the Supreme Judicial Council outlining new initiatives aimed at reinforcing judicial independence, increasing transparency, and preventing corruption within the court system.
Among the key proposals discussed was the introduction of a mandatory asset declaration system for judges and their family members. The initiative is intended to enhance accountability and public trust in the judiciary. In addition, plans were put forward to establish a compliance control mechanism within court administrative bodies to prevent corruption, as well as to introduce an open and transparent recruitment process for court staff.
According to the report, the Supreme Judicial Council bears direct responsibility for safeguarding judicial independence and protecting judges from external interference. Over the reporting period, significant disciplinary measures were taken within the judiciary. The powers of 59 judges were terminated ahead of schedule. Of these, 19 were dismissed for violating their judicial oath or failing to comply with the Code of Judicial Ethics, while three judges faced criminal prosecution. A total of 58 judges were demoted, and 33 judges whose terms had expired were deemed unsuitable for reappointment. Additionally, 266 judges were subjected to disciplinary action.
Five submissions were forwarded to the Prosecutor General’s Office last year in connection with cases of interference in judicial activities. To further protect judicial immunity, a rapid reporting mechanism has been introduced on the official website of the Supreme Judicial Council, enabling prompt notification of violations of judicial inviolability.
As part of efforts to safeguard judicial independence, more than 6,000 orders issued by regional court chairpersons were reviewed. In 231 cases, involving 314 judges, orders were found to have assigned responsibilities unrelated to the administration of justice. Measures have since been taken to eliminate such practices.
To relieve judges of non-core duties, authorities plan to study advanced international practices with a view to establishing a dedicated “court administration” institution. This body would be responsible for personnel management, material and technical support, and organizational matters, allowing judges to focus exclusively on adjudication.
Another proposal involves the creation of a Judicial Disciplinary Board to ensure an impartial procedure for imposing disciplinary sanctions on judges.
The meeting also addressed the issue of gender equality within the judiciary as part of the state’s broader policy to support women. Preparations were discussed for marking March 10, International Day of Women Judges.
President Mirziyoyev expressed support for the proposed measures and issued recommendations aimed at consistently advancing systemic reforms to strengthen judicial independence, protect judges’ immunity, and eliminate factors that hinder the fair administration of justice.