Prezident Shavkat Mirziyoyev 12-fevral kuni Oliy Sud Kengashi raisi tomonidan sud mustaqilligini mustahkamlash, shaffoflikni oshirish va sud tizimidagi korrupsiyaga qarshi kurashish bo'yicha yangi tashabbuslarni o'z ichiga olgan hisobotni ko'rib chiqdi.
Muhokama qilingan asosiy takliflar orasida sudyalar va ularning oila a'zolari uchun majburiy mol-mulk deklaratsiyasi tizimini joriy etish bor. Ushbu tashabbus javobgarlikni oshirish va sud tizimiga ishonchni kuchaytirishga qaratilgan. Bundan tashqari, sud ma'muriy organlarida korrupsiyani oldini olish uchun muvofiqlik nazorati mexanizmini o'rnatish, shuningdek, sud xodimlarini ochiq va shaffof tanlab olish jarayonini joriy etish rejalari ilgari surildi.
Hisobotga ko'ra, Oliy Sud Kengashi sud mustaqilligini himoya qilish va sudyalarni tashqi aralashuvdan himoya qilish uchun bevosita mas'uliyatni o'z zimmasiga oladi. Hisobot davrida sud tizimida jiddiy intizomiy choralar ko'rildi. 59 sudyaning vakolatlari muddatidan oldin tugatildi. Ulardan 19 nafari sudya qasamyodini buzgani yoki Sudya Etika Kodeksiga rioya qilmagani uchun ishdan bo'shatildi, uch sudya esa jinoiy javobgarlikka tortildi. Jami 58 sudya lavozimidan pastroq lavozimga tushirildi, 33 sudyaning vakolat muddati tugagach, ular qayta tayinlash uchun mos emas deb topildi. Bundan tashqari, 266 sudya intizomiy jazo oldi.
O'tgan yili sud faoliyatiga aralashuv holatlari bilan bog'liq holda Bosh prokuror idorasiga beshta xabar yuborildi. Sudya immunitetini yanada himoya qilish maqsadida, Oliy Sud Kengashining rasmiy veb-saytida sudya daxlsizligini buzish holatlari haqida tezkor xabar berish imkonini beruvchi tezkor hisobot mexanizmi joriy etildi.
Sud mustaqilligini himoya qilishga qaratilgan sa'y-harakatlar doirasida viloyat sudlari raislari tomonidan chiqarilgan 6000 dan ortiq buyruqlar ko'rib chiqildi. 231 holatda, 314 sudya ishtirok etgan holda, buyruqlar adliya boshqaruviga bog'liq bo'lmagan mas'uliyatlarni belgilaganligi aniqlandi. Bunday amaliyotlarni bartaraf etish uchun choralar ko'rildi.
Sudyalarni asosiy bo'lmagan vazifalardan ozod qilish maqsadida, hokimiyatlar “sud ma'muriyati” muassasasini tashkil etish maqsadida ilg'or xalqaro amaliyotlarni o'rganishni rejalashtirmoqda. Ushbu organ kadrlar boshqaruvi, moddiy-texnik ta'minot va tashkiliy mas'uliyatni o'z zimmasiga oladi, bu esa sudyalarga faqat sud ishlariga e'tibor qaratish imkonini beradi.
Yana bir taklif sudyalarga nisbatan intizomiy jazolarni adolatli joriy etish tartibini ta'minlash uchun Sudya Intizom Kengashini tashkil etishni o'z ichiga oladi.
Yig'ilishda, shuningdek, davlatning ayollarni qo'llab-quvvatlash siyosati doirasida sud tizimidagi gender tengligi masalasi muhokama qilindi. 10-mart, Xalqaro Ayol Sudyalar Kuni nishonlashga tayyorgarlik ko'rish masalalari muhokama qilindi.
Prezident Mirziyoyev taklif etilgan choralarni qo'llab-quvvatladi va sud mustaqilligini mustahkamlash, sudyalarning immunitetini himoya qilish va adolatli adliya boshqaruviga to'sqinlik qiluvchi omillarni bartaraf etish uchun tizimli islohotlarni izchil rivojlantirishga qaratilgan tavsiyalar berdi.

Среди ключевых предложений, обсуждавшихся на встрече, было введение обязательной системы декларирования активов для судей и членов их семей. Эта инициатива призвана усилить подотчетность и общественное доверие к судебной власти. Кроме того, были предложены планы по созданию механизма контроля за соблюдением требований в административных органах судов для предотвращения коррупции, а также введению открытого и прозрачного процесса найма судебного персонала.
Согласно докладу, Высший судебный совет несет прямую ответственность за защиту независимости судебной власти и судей от внешнего вмешательства. За отчетный период в судебной системе были приняты значительные дисциплинарные меры. Полномочия 59 судей были прекращены досрочно. Из них 19 были уволены за нарушение судейской присяги или несоблюдение Кодекса судебной этики, а трое судей привлечены к уголовной ответственности. Всего 58 судей были понижены в должности, а 33 судьи, чьи сроки полномочий истекли, были признаны непригодными для повторного назначения. Кроме того, 266 судей подверглись дисциплинарным взысканиям.
В прошлом году в Генеральную прокуратуру было направлено пять представлений в связи с случаями вмешательства в судебную деятельность. Для дальнейшей защиты судебного иммунитета на официальном сайте Высшего судебного совета введен механизм оперативного информирования, позволяющий своевременно сообщать о нарушениях неприкосновенности судей.
В рамках усилий по защите независимости судебной власти было рассмотрено более 6000 приказов, изданных председателями областных судов. В 231 случае, с участием 314 судей, приказы были признаны возлагающими обязанности, не связанные с отправлением правосудия. Впоследствии были приняты меры по устранению таких практик.
Для освобождения судей от несвойственных обязанностей власти планируют изучить передовой международный опыт с целью создания специализированного института «судебной администрации». Этот орган будет отвечать за управление кадрами, материально-техническое обеспечение и организационные вопросы, что позволит судьям сосредоточиться исключительно на отправлении правосудия.
Еще одно предложение включает создание Дисциплинарного совета судей для обеспечения беспристрастной процедуры наложения дисциплинарных взысканий на судей.
На встрече также обсуждался вопрос гендерного равенства в судебной системе в рамках государственной политики по поддержке женщин. Были рассмотрены вопросы подготовки к празднованию 10 марта, Международного дня женщин-судей.