Farg'ona viloyatida faoliyat yuritgan tashkilotlangan jinoiy guruh Rossiya pensiyachilarini firibgarlik call center orqali millionlab rubl miqdorida pulni o'g'irlashda ayblanib, sudlangan.
40 yoshli Farg'ona shahri aholisi boshchiligidagi 34 kishidan iborat guruh "call center" nomi ostida Toshkent va Farg'onada ijaraga olingan binolarda ishlagan. Ushbu operatsiya Farg'ona viloyati Davlat xavfsizlik xizmati bo'limining boshqa huquqni muhofaza qiluvchi organlar bilan hamkorlikda o'tkazgan qidiruv tadbirlari natijasida ochib tashlandi.
Tergovchilar guruh Rossiyada dorilar va qo'shimcha oziq-ovqat mahsulotlarini sotish bilan shug'ullanadigan kompaniyalarning 70 mingdan ortiq mijozlarining shaxsiy ma'lumotlarini o'zlashtirganligini aniqladilar. SIP telefoniyasi va Zoiper ilovasidan foydalanib, operatorlar asosan Rossiyadagi keksa odamlarga qo'ng'iroq qilishgan.
Qo'ng'iroqlar paytida gumon qilinuvchilar huquqni muhofaza qiluvchi organlar yoki bank xodimlari vakillari sifatida o'zlarini tanishtirishgan. Ular qurbonlar past sifatli dorilar yoki biologik faol qo'shimchalar sotib olganligi sababli 500 mingdan 580 ming rublgacha bo'lgan kompensatsiya olish huquqiga ega ekanligini noto'g'ri da'vo qilishgan. Biroq, da'vo qilingan to'lovni olish uchun pensiyachilar avval "soliqlar" yoki boshqa majburiy to'lovlarni to'lashlari kerakligi aytilgan.
Ushbu sxema natijasida qurbonlar guruh tomonidan nazorat qilinadigan turli bank kartalariga jami 9 599 561 rubl, taxminan 125 ming dollar miqdorida pul o'tkazishgan.
Firibgarlik sxemasidan tashqari, jinoiy tashkilotning uch a'zosi kriptoaktivlar savdosi uchun zarur litsenziyaga ega bo'lmagan holda taxminan 470 ming dollar miqdoridagi kriptovalyuta operatsiyalarini amalga oshirganligi aniqlandi.
Jinoiy ish Yazyavan tumani Jinoyat sudi tomonidan ko'rib chiqildi. Ayblanuvchilar Jinoyat kodeksining bir qator moddalari, jumladan 168-moddasi (firibgarlik), 243-moddasi (jinoiy faoliyatdan olingan daromadlarni yuvish), 278-7-moddasi (telekommunikatsiya tarmoqlariga noqonuniy kirish) va 278-8-moddasi (kriptoaktivlar aylanmasini tartibga soluvchi qonunchilikni buzish) bo'yicha aybdor deb topildi.
Yigirma bir kishi uch yil olti oydan to'qqiz yil olti oygacha bo'lgan qamoq jazosiga hukm qilindi. Qolgan 13 ayblanuvchi to'rt yil uch oydan to'rt yil olti oygacha bo'lgan cheklangan erkinlik jazosini, shuningdek jarimalarni oldi.

Организованная преступная группа, действовавшая в Ферганской области, была осуждена за мошенничество в отношении российских пенсионеров на миллионы рублей через fraudulent колл-центр.
Группа под руководством 40-летнего жителя города Фергана состояла из 34 человек и работала из арендованных помещений в Ташкенте и Фергане под видом «колл-центров». Операция была раскрыта в результате совместных поисковых мероприятий, проведенных Ферганским областным управлением Службы государственной безопасности в сотрудничестве с другими правоохранительными органами.
Во время звонков подозреваемые представлялись сотрудниками правоохранительных органов или банков. Они ложно утверждали, что жертвы приобрели некачественные лекарства или биологически активные добавки и поэтому имеют право на компенсацию в размере от 500 000 до 580 000 рублей. Однако для получения предполагаемой выплаты пенсионерам сообщалось, что им необходимо сначала заплатить «налоги» или другие обязательные сборы.
Уголовное дело было рассмотрено Язъяванским районным уголовным судом. Подсудимые были признаны виновными по нескольким статьям Уголовного кодекса, включая статью 168 (мошенничество), статью 243 (легализация доходов, полученных преступным путем), статью 278-7 (незаконный доступ к телекоммуникационным сетям) и статью 278-8 (нарушение законодательства, регулирующего обращение криптоактивов).
Двадцать один человек был приговорен к лишению свободы на сроки от трех лет шести месяцев до девяти лет шести месяцев. Остальные 13 подсудимых получили ограничение свободы на сроки от четырех лет трех месяцев до четырех лет шести месяцев, а также штрафы.