2025 yilda O'zbek so'mining kuchayishi tashqi qarz xizmat ko'rsatish xarajatlarini 6–7% ga kamaytirishga yordam berdi, deb Markaziy bank o'zining milliy valyuta bozori bo'yicha yillik sharhida xabar berdi.
Hisobotga ko'ra, milliy valyutaning qimmatlanishi O'zbek so'miga ishonchni oshirdi va dolllarsizlashtirishning tezlashishi va inflyatsiya kutishlarining pasayishi kabi keng iqtisodiy tendentsiyalarga hissa qo'shdi. Bank tizimida O'zbek so'midagi depozitlar yil davomida 44% ga o'sib, 240 trillion so'mga yetdi.
Aholi orasida inflyatsiya kutishlari 2025 yil boshidagi 14,4% dan 11,5% ga tushdi, biznes kutishlari esa 13,9% dan 11,1% ga kamaydi. Valyuta kursi o'zgarishlarining kutishlarga ta'siri yil davomida yarmiga qisqardi.
Dolllarsizlashtirish sur'ati ham tezlashdi: kreditlarda xorijiy valyuta ulushi 41% dan 38% ga, depozitlarda esa 26% dan 22% ga tushdi. Shu bilan birga, mijozlar tomonidan banklarga sotilgan xorijiy valyuta umumiy hajmi 35% ga o'sib, 47 milliard dollarga yetdi.Markaziy bank bu o'zgarishlar hukumat va korporativ tashqi qarzlarini o'rtacha xizmat ko'rsatish xarajatlarini 6% dan 7% gacha pasaytirishga yordam berganini ta'kidladi. 2025 yil oktyabr oyida Markaziy bank raisi Timur Ishmetov kuchaygan so'm hukumatning tashqi qarz xizmat ko'rsatish xarajatlarini 1,3 trillion so'mga, korporativ qarz xizmat ko'rsatishni esa 3,6 trillion so'mga kamaytirganini aytdi.
Dekabr oyida 1% dan ortiq ozgina qimmatlashishga qaramay, O'zbek so'mi yil davomida AQSh dollariga nisbatan 6,93% ga qimmatlashib, deyarli 900 so'm qo'shdi. 2025 yil oxirida dollar kursi 12 000 so'mdan biroz yuqoriroqda joylashdi.

Согласно отчету, укрепление национальной валюты повысило доверие к суму и способствовало более широким экономическим тенденциям, включая ускоренную дедолларизацию и снижение инфляционных ожиданий. Депозиты в сумах выросли на 44% за год, достигнув 240 триллионов сумов в банковской системе.
Инфляционные ожидания населения снизились с 14,4% в начале 2025 года до 11,5%, а бизнес-ожидания упали с 13,9% до 11,1%. Влияние колебаний обменного курса на ожидания сократилось вдвое в течение года.
Центральный банк отметил, что эти изменения помогли снизить среднюю стоимость обслуживания государственного и корпоративного внешнего долга до уровня от 6% до 7%. В октябре 2025 года председатель Центрального банка Тимур Ишметов заявил, что укрепление сума сократило расходы на обслуживание государственного внешнего долга на 1,3 триллиона сумов и корпоративного долга на 3,6 триллиона сумов.
Несмотря на незначительное ослабление более чем на 1% в декабре, узбекский сум укрепился на 6,93% к доллару США за год, прибавив почти 900 сумов. К концу 2025 года доллар установился чуть выше 12 000 сумов.