O‘zbekistonda o‘tkazilgan tekshiruvlar natijasida iste’molchilar tomonidan energiya resurslarining ruxsatsiz ishlatilishi bo‘yicha 234 ta holat aniqlandi, deb xabar berdi Uzenergoinspeksiyaning matbuot xizmati.
Uzenergoinspeksiya o‘tgan oy davomida huquqni muhofaza qilish organlari va elektr va gaz ta’minot kompaniyalari bilan hamkorlikda nazorat operatsiyalarini o‘tkazdi. Natijada, 50,6 million kVt/soat elektr energiyasi – taxminan 103 milliard so‘mga teng – va 12,4 million kub metr tabiiy gaz – taxminan 32,6 milliard so‘m qiymatida – noqonuniy iste’mol qilinganligi aniqlandi. Jami moliyaviy zarar 135,67 milliard so‘mga qayta hisoblab chiqildi.
Qonunga muvofiq, aybdor iste’molchilarga nisbatan intizomiy choralar qo‘llanildi va tegishli ish hujjatlari keyingi huquqiy jarayon uchun huquqni muhofaza qilish organlariga topshirildi.

Проведенные в Узбекистане проверки выявили 234 случая несанкционированного использования энергоресурсов потребителями, сообщила пресс-служба Узэнергоинспекции.
В течение прошлого месяца Узэнергоинспекция совместно с правоохранительными органами и компаниями по снабжению электроэнергией и газом провела контрольные операции. В результате было установлено, что незаконно потреблено 50,6 млн кВт·ч электроэнергии – на сумму около 103 млрд сумов – и 12,4 млн кубометров природного газа – стоимостью примерно 32,6 млрд сумов. Общий финансовый ущерб пересчитан и составляет 135,67 млрд сумов.
В отношении виновных потребителей приняты дисциплинарные меры в соответствии с законом, а соответствующие материалы дел переданы в правоохранительные органы для дальнейшего правового разбирательства.