Toshkentning Almazor tumanidagi profilaktika inspektori o‘zining rasmiy xizmat kvartirasida sun'iy giyohvandlik laboratoriyasini tashkil etgani va giyohvand moddalarni onlayn kanallar orqali tarqatgani uchun 12 yil qamoq jazosiga hukm qilindi, deb e'lon qildi tuman jinoyat sudi.
Ish Almazor tumani Jinoyat sudida sudya Alisher Turgunov raisligida ko‘rib chiqildi. Ayblanuvchi, 1995-yilda tug‘ilgan B.T., 2019-yil dekabridan ichki ishlar organlarida xizmat qilgan va 2023-yildan "Shon-Shuhrat" mahallasida profilaktika inspektori sifatida ishlagan.
"O‘lik joy kureri"dan giyohvandlik ishlab chiqaruvchisigacha
Ish materiallariga ko‘ra, 2025-yil aprel oyida B.T. O‘rta Osiyo, jumladan O‘zbekistonda sun'iy giyohvand moddalar sotish bilan shug‘ullanuvchi onlayn profil tomonidan Telegram orqali yollangan. Dastlab "o‘lik joy" kureri sifatida harakat qilib, u oldindan yashirilgan sun'iy giyohvand moddalar paketlarini yig‘ib, ularni kichikroq miqdorlarga qayta qadoqlagan va belgilangan joylarga qayta tarqatgan. U to‘lovni kriptovalyutada olgan.
Tergovchilar aniqdiki, 2025-yil iyul oxiridan sentyabr oxirigacha B.T. o‘zining raqamli hamyoniga 10 831 dollar miqdorida kriptovalyuta olgan va 10 112 dollar miqdorida tranzaksiyalar amalga oshirgan, shu bilan birga kriptoaktivlar muomalasi qonunchiligini ham buzgan.
2025-yil avgust oyida "Mixail Palovich" taxallusi ostida ishlayotgan onlayn aloqa orqali berilgan ko‘rsatmalarga binoan, inspektor sun'iy giyohvand moddalarni qayta ishlash uchun vaqtincha laboratoriya tashkil etishga rozi bo‘lgan. Shubhani qochish va ish joyiga yaqin bo‘lish uchun u laboratoriyani o‘zining rasmiy xizmat kvartirasida tashkil etgan.
Unga yetkazib berilgan uskunalardan foydalanib va onlayn ko‘rsatmalarga amal qilib, B.T. suyuq sun'iy moddalarni, jumladan mefedronni sotishga tayyor giyohvand moddalarga aylantirgan. Keyin u giyohvand moddalarni "o‘lik joy" usuli orqali tarqatgan, yashirin joylarning geolokatsiya ma'lumotlari va fotosuratlarini o‘z rahbarlariga yuborgan. Har bir "o‘lik joy" uchun u ma'lumotlarga ko‘ra, 1500 dollargacha kriptovalyuta olgan.
2025-yil 27-sentyabrda Davlat xavfsizlik xizmati va Bojxona qo‘mitasi xodimlari qo‘shma operatsiya o‘tkazdi. Kuzatuv ostida bo‘lgan B.T. xizmat kvartirasidan chiqayotganda qo‘lga olindi.Kvartirani tintuv qilish natijasida sun'iy giyohvand moddalar ishlab chiqarish va qadoqlash uchun ishlatiladigan 335 dona uskuna topildi. Rasmiylar 10,5 kilogramm Alfa-PVP, 4 gramm "Spice" va giyohvandlik ishlab chiqarishda ishlatiladigan 588 gramm suyuq moddani musodara qildi. Barcha materiallar dalil sifatida hujjatlashtirildi.
Keyinchalik inspektorning Toshkent tumanidagi doimiy yashash joyini tintuv qilish natijasida mulkda ko‘milgan va yashirilgan qo‘shimcha 430 gramm Alfa-PVP topildi.
Sabab va sud hukmi
Tergov davomida B.T. pushaymon bildirib, uni "oson pul" topish istagi harakatlantirganini aytdi. U tergovchilarga dastlab logistika bo‘yicha akademik ta'limiga mos keladigan yuk tashish bilan bog‘liq ish e'loniga javob berganini, moliyaviy qiyinchiliklar, jumladan avtomobil ijarasi to‘lovlari bilan yuzlashgan holda, keyinchalik giyohvand moddalar savdosi va ishlab chiqarishiga aylangan topshiriqlarni bajarishga rozi bo‘lganini aytdi.
Sud B.T.ni Jinoyat kodeksining 273-moddasi 5-qismi (giyohvand moddalar va psixotrop moddalarni noqonuniy tayyorlash, olish, saqlash va tarqatish maqsadida sotish) hamda 278-8-moddasi 3-qismi (a) bandi (kriptoaktivlar muomalasi qonunchiligini buzish) bo‘yicha aybdor deb topdi.

От "курьера мёртвых точек" до производителя наркотиков
Согласно материалам дела, в апреле 2025 года Б.Т. был завербован через Telegram онлайн-профилем, занимающимся продажей синтетических наркотиков по Центральной Азии, включая Узбекистан. Изначально действуя в качестве так называемого "курьера мёртвых точек", он собирал заранее спрятанные упаковки с синтетическими наркотиками, переупаковывал их в меньшие количества и перераспределял в назначенных местах. Он получал оплату в криптовалюте.
Следователи установили, что с конца июля по конец сентября 2025 года Б.Т. получил 10 831 доллар криптовалюты на свой цифровой кошелёк и провёл транзакции на сумму 10 112 долларов, тем самым также нарушив законодательство об обращении криптоактивов.
В августе 2025 года, по инструкциям онлайн-контакта, действующего под псевдонимом "Михаил Палович", инспектор согласился создать импровизированную лабораторию для обработки синтетических наркотиков. Чтобы избежать подозрений и оставаться близко к месту работы, он организовал лабораторию в своей служебной квартире.
Используя доставленное ему оборудование и следуя онлайн-инструкциям, Б.Т. перерабатывал жидкие синтетические вещества в готовые к продаже наркотики, включая мефедрон. Впоследствии он распространял наркотики методом "мёртвых точек", отправляя геолокационные данные и фотографии укрытий своим кураторам. За каждую "мёртвую точку" он, по сообщениям, получал до 1500 долларов в криптовалюте.
При обыске квартиры было обнаружено 335 единиц оборудования, используемого для производства и упаковки синтетических наркотиков. Власти изъяли 10,5 килограммов Альфа-ПВП, 4 грамма "Спайса" и 588 граммов жидкого вещества, используемого в производстве наркотиков. Все материалы были задокументированы в качестве доказательств.
Последующий обыск постоянного места жительства инспектора в Ташкентском районе выявил дополнительные 430 граммов Альфа-ПВП, закопанных и спрятанных на территории.
Мотив и судебный приговор
В ходе следствия Б.Т. выразил раскаяние, заявив, что им двигало желание заработать "лёгкие деньги". Он сообщил следователям, что изначально откликнулся на то, что казалось объявлением о работе, связанной с грузоперевозками, что соответствовало его академическому образованию в области логистики. Столкнувшись с финансовыми трудностями, включая платежи по аренде автомобиля, он согласился выполнять задания, которые позже переросли в наркоторговлю и производство.
Суд признал Б.Т. виновным по статье 25 и статье 273, части 5 Уголовного кодекса (незаконные приготовление, приобретение, хранение и сбыт наркотических средств и психотропных веществ с целью сбыта), а также по статье 278-8, части 3(а) (нарушение законодательства об обращении криптоактивов).