Prezident Shavkat Mirziyoyev 12-fevral kuni Oliy Sud Kengashi raisining sud mustaqilligini mustahkamlash, shaffoflikni oshirish va sud tizimidagi korrupsiyaga qarshi kurashish bo'yicha yangi tashabbuslarni o'z ichiga olgan hisobotini ko'rib chiqdi.
Muhokama qilingan asosiy takliflar orasida sudyalar va ularning oila a'zolari uchun majburiy mol-mulk deklaratsiyasi tizimini joriy etish bor. Ushbu tashabbus sud tizimining hisobdorligi va jamoatchilik ishonchini oshirishga qaratilgan. Bundan tashqari, sud ma'muriy organlarida korrupsiyaning oldini olish uchun muvofiqlik nazorati mexanizmini o'rnatish, shuningdek, sud xodimlarini ochiq va shaffof tanlov asosida yollash jarayonini joriy etish rejalari ilgari surildi.
Hisobotga ko'ra, Oliy Sud Kengashi sud mustaqilligini himoya qilish va sudyalarni tashqi aralashuvdan himoya qilish uchun to'g'ridan-to'g'ri mas'uliyatni o'z zimmasiga oladi. Hisobot davrida sud tizimida jiddiy intizomiy choralar ko'rildi. 59 sudyaning vakolatlari muddatidan oldin tugatildi. Ulardan 19 nafari sudya qasamyodini buzganlik yoki Sudya Etika Kodeksiga rioya qilmaganlik uchun ishdan bo'shatildi, uch sudya esa jinoiy javobgarlikka tortildi. Jami 58 sudya lavozimidan pastroq lavozimga tushirildi, 33 sudyaning vakolat muddati tugaganligi sababli ular qayta tayinlash uchun mos emas deb topildi. Bundan tashqari, 266 sudya intizomiy javobgarlikka tortildi.
O'tgan yili sud faoliyatiga aralashuv holatlari bilan bog'liq holda Bosh prokuror idorasiga beshta xabar yuborildi. Sudya immunitetini yanada himoya qilish maqsadida, Oliy Sud Kengashining rasmiy veb-saytida sudya daxlsizligini buzish holatlari haqida tezkor xabar berish mexanizmi joriy etildi.
Sud mustaqilligini himoya qilish bo'yicha sa'y-harakatlar doirasida viloyat sudlari raislari tomonidan chiqarilgan 6000 dan ortiq buyruqlar ko'rib chiqildi. 231 holatda, 314 sudya ishtirok etgan holda, buyruqlar adliya boshqaruviga bog'liq bo'lmagan mas'uliyatlarni belgilaganligi aniqlandi. Bunday amaliyotlarni bartaraf etish uchun choralar ko'rildi.
Sudyalarni asosiy bo'lmagan vazifalardan ozod qilish maqsadida, hokimiyatlar "sud ma'muriyati" muassasasini tashkil etish maqsadida ilg'or xalqaro amaliyotlarni o'rganishni rejalashtirmoqda. Ushbu organ kadrlar boshqaruvi, moddiy-texnik ta'minot va tashkiliy mas'uliyatlarni o'z zimmasiga oladi, bu esa sudyalarga faqat sud ishlariga e'tibor qaratish imkonini beradi.
Yana bir taklif sudyalarga nisbatan intizomiy jazolar qo'llashning xolis protsedurasini ta'minlash uchun Sudya Intizomiy Kengashini tashkil etishni o'z ichiga oladi.
Prezident Mirziyoyev taklif qilingan choralarni qo'llab-quvvatladi va sud mustaqilligini mustahkamlash, sudyalar immunitetini himoya qilish va adolatli adliya boshqaruviga to'sqinlik qiluvchi omillarni bartaraf etish uchun tizimli islohotlarni izchil rivojlantirishga qaratilgan tavsiyalar berdi.

Среди ключевых предложений, обсуждавшихся на встрече, было введение обязательной системы декларирования активов для судей и членов их семей. Эта инициатива призвана повысить подотчетность и общественное доверие к судебной власти. Кроме того, были предложены планы по созданию механизма контроля соответствия в административных органах судов для предотвращения коррупции, а также введению открытого и прозрачного процесса найма судебного персонала.
Согласно докладу, Высший судебный совет несет прямую ответственность за защиту судебной независимости и охрану судей от внешнего вмешательства. За отчетный период в судебной системе были приняты значительные дисциплинарные меры. Полномочия 59 судей были прекращены досрочно. Из них 19 были уволены за нарушение судейской присяги или несоблюдение Кодекса судебной этики, а трое судей подверглись уголовному преследованию. Всего 58 судей были понижены в должности, а 33 судьи, чьи сроки полномочий истекли, были признаны непригодными для повторного назначения. Кроме того, 266 судей подверглись дисциплинарным взысканиям.
В прошлом году в Генеральную прокуратуру было направлено пять представлений в связи с случаями вмешательства в судебную деятельность. Для дальнейшей защиты судебного иммунитета на официальном сайте Высшего судебного совета введен механизм оперативного информирования о нарушениях неприкосновенности судей.
В рамках усилий по защите судебной независимости было рассмотрено более 6000 приказов, изданных председателями областных судов. В 231 случае, с участием 314 судей, приказы были признаны возлагающими обязанности, не связанные с отправлением правосудия. Впоследствии были приняты меры по устранению таких практик.
Для освобождения судей от несвойственных обязанностей власти планируют изучить передовой международный опыт с целью создания специализированного института "судебной администрации". Этот орган будет отвечать за управление персоналом, материально-техническое обеспечение и организационные вопросы, позволяя судьям сосредоточиться исключительно на судопроизводстве.
На встрече также обсуждался вопрос гендерного равенства в судебной системе в рамках государственной политики поддержки женщин. Были рассмотрены подготовительные мероприятия к празднованию 10 марта, Международного дня женщин-судей.