O‘tgan yili O‘zbekiston Milliy investitsiya fondi tashkil etilib, uning boshqaruvi Franklin Templeton xalqaro kompaniyasiga topshirildi. Yil davomida kompaniya strategik korxonalarni chuqur tahlil qildi.
Tahlil natijalariga ko‘ra, bir qator kompaniyalarda yetarli korporativ boshqaruv madaniyati yo‘q. Shu bilan birga, mutaxassislar xarajatlarni qisqartirish va rentabellikni oshirish uchun sezilarli ichki zaxiralar mavjud degan xulosaga keldi.
Ushbu xulosalar asosida prezident korxona rahbarlariga xarid tizimlarini mustahkamlash, logistikani yaxshilash, raqamlashtirishni jadallashtirish va energiya samaradorligini oshirishni buyurdi. Ushbu chora-tadbirlar mahsulot narxini 10–20 foizga qisqartirishi kutilmoqda.
“Tejamkorlik rejasi ishlab chiqarishni kamaytirish yoki ma’lum xarajatlarni kechiktirish orqali emas, balki mahsulot birligi narxini qisqartirish orqali ta’minlanishi kerak”, dedi Mirziyoyev.
Strategik korxonalar, shuningdek, Birlashgan g‘azna axborot tizimiga ulanishi kutilmoqda. Samarador bo‘lmagan xarajatlarni bartaraf etish uchun barcha xarid operatsiyalari risk tahlili asosida qizil, sariq va yashil toifalarga bo‘linadi.
Ilgari, 2025-yil 19-noyabrdagi prezident farmoniga muvofiq, davlat korxonalariga ishlab chiqarish xarajatlarini qisqartirish va operatsion samaradorlikni oshirish chora-tadbirlarini amalga oshirish vazifasi yuklangan edi.
Bir qator majburiy islohot yo‘nalishlari joriy etildi. Bular choraklik xarajatlar ko‘rib chiqish va nol asosli byudjetlashtirishni qabul qilishni o‘z ichiga oladi, bunda byudjetlar har bir xarajat sohasining ustuvorligi asosida qaytadan baholanadi.
Korxonalarga o‘z xarajatlarni qisqartirish dasturlarini ishlab chiqish va tasdiqlash uchun bir oy muddat berildi.
Islohotlarni muvofiqlashtirish uchun Respublika komissiyasi tashkil etildi. U amalga oshirishni monitoring qiladi, optimallashtirish dasturlarini ishlab chiqishda yordam beradi, ichki zaxiralarni aniqlaydi, korporativ qarz yukini tahlil qiladi va choraklik hisobotlarni Prezident administratsiyasiga taqdim etadi.
Komissiya, shuningdek, davlat kompaniyalaridagi boshqaruv xodimlarini 10 foizgacha qisqartirishni taklif qilishi va birgalikdagi xarid tizimini tashkil etishi kutilmoqda.
2025-yil 1-dekabrgacha korxona rahbarlari uchun 2026-yilgi asosiy ko‘rsatkichlar ishlab chiqilishi kerak edi. Tasdiqlangandan so‘ng, har bir kompaniya uchun aktsiyadorlar kutgan natijalar aniq belgilanadi.
2026-yil 1-iyuldan boshlab, ERP tizimlarini joriy qilmagan yoki maqsadli xarajatlarni qisqartirish ko‘rsatkichlariga erishmagan korxonalar o‘rinbosarlari ishdan bo‘shatiladi.
2026-yil 1-martdan boshlab, UzAssets tomonidan boshqariladigan strategik korxonalarda Birlashgan g‘azna tizimi joriy etiladi. Barcha daromadlar va xarajatlar ushbu platforma orqali markazlashtirilgan tarzda qayta ishlanadi.
Strategik kompaniyalar ro‘yxatiga sanoat, xizmat ko‘rsatish va bank sohasidagi yirik korxonalar kiradi, jumladan Navoiy kon-metallurgiya kombinati, Olmaliq kon-metallurgiya kombinati, O‘zmetkombinat, O‘zbekneftgaz, O‘zbekko‘mir, Hududgaztaminot, O‘zavtosanoat, O‘zkimyosanoat, Navoiyazot, O‘zbekgidroenergo, Issiqlik elektr stansiyalari, O‘ztransgaz va O‘zGasTrade.
Milliy investitsiya fondi portfeliga bir qator yirik korxonalardagi sezilarli ulushlar kiradi. Dastlabki soni 18 ta kompaniya bo‘lsa-da, hozirda 15 taga qisqartirildi. Bularga 25 foiz ulushga ega Navoiyazot, 40 foiz ulushga ega Hududiy elektr tarmoqlari, 25 foiz ulushga ega O‘zsuvtaminot, 40 foiz ulushga ega Hududgaztaminot, 30 foiz ulushga ega Sanoatqurilishbank, 30 foiz ulushga ega Xalq banki va 25 foiz ulushga ega O‘zbekiston havo yo‘llari va boshqalar kiradi.

Президент Шавкат Мирзиёев дал указание руководителям 19 стратегических государственных предприятий сократить производственные затраты на 10–20% без снижения объёмов выпуска. Это решение последовало за внешней оценкой, выявившей значительные резервы эффективности.
Директива была объявлена на совещании, состоявшемся 13 февраля. Президент подчеркнул, что сокращение издержек должно достигаться за счёт снижения себестоимости единицы продукции, а не путём уменьшения объёмов производства или отсрочки расходов.
«План экономии должен обеспечиваться не за счёт сокращения производства или отсрочки определённых расходов, а за счёт снижения себестоимости единицы выпуска», — заявил Мирзиёев.
Стратегические предприятия также должны быть подключены к Единой казначейской информационной системе. Для устранения неэффективных расходов все закупочные операции будут классифицированы на красную, жёлтую и зелёную категории на основе анализа рисков.
Ранее, согласно указу президента от 19 ноября 2025 года, государственным предприятиям было поручено реализовать меры по снижению производственных затрат и повышению операционной эффективности.
Введён ряд обязательных направлений реформ. К ним относятся ежеквартальные обзоры расходов и внедрение бюджетирования с нулевой базой, при котором бюджеты пересматриваются с чистого листа на основе приоритетности каждой статьи расходов.
Предприятиям дали один месяц на разработку и утверждение собственных программ по сокращению издержек.
Для координации реформ создана Республиканская комиссия. Она будет мониторить выполнение, помогать в разработке программ оптимизации, выявлять внутренние резервы, анализировать корпоративную долговую нагрузку и ежеквартально отчитываться перед Администрацией президента.
К 1 декабря 2025 года должны были быть разработаны ключевые показатели эффективности на 2026 год для руководителей предприятий. После утверждения чётко определятся ожидания акционеров по каждой компании.
С 1 июля 2026 года заместители руководителей предприятий, не внедривших ERP-системы или не достигших целевых показателей по сокращению издержек, будут уволены.
В перечень стратегических компаний входят крупные субъекты промышленности, сферы услуг и банковского сектора, среди них Навоийский горно-металлургический комбинат, Алмалыкский горно-металлургический комбинат, Узметкомбинат, Узбекнефтегаз, Узбекуголь, Худудгазтаъминот, Узавтосаноат, Узкимёсаноат, Навоиазот, Узбекгидроэнерго, Тепловые электростанции, Узтрансгаз и УзГазТрейд.
Портфель Национального инвестиционного фонда включает значительные доли в нескольких крупных предприятиях. Изначально их число составляло 18 компаний, но впоследствии было сокращено до 15. К ним относятся Навоиазот с долей 25%, Региональные электрические сети с 40%, Узсувтаъминот с 25%, Худудгазтаъминот с 40%, Саноаткурилишбанк с 30%, Халк банк с 30% и Узбекистон хаво йуллари с 25%, среди прочих.