Prezident Shavkat Mirziyoyev 12-fevral kuni Oliy Sud Kengashi raisining hisobotini ko'rib chiqdi. Hisobotda sud mustaqilligini mustahkamlash, shaffoflikni oshirish va sud tizimidagi korrupsiyaga qarshi kurash bo'yicha yangi tashabbuslar bayon etildi.
Muhokama qilingan asosiy takliflar orasida sudyalar va ularning oila a'zolari uchun majburiy mol-mulk deklaratsiyasi tizimini joriy etish bor. Bu tashabbus hisobdorlik va sud tizimiga ishonchni oshirishga qaratilgan. Bundan tashqari, sud ma'muriy organlarida korrupsiyaga qarshi nazorat mexanizmini o'rnatish, shuningdek sud xodimlarini ochiq va shaffof tanlov asosida yollash rejalari ilgari surildi.
Hisobotga ko'ra, Oliy Sud Kengashi sud mustaqilligini himoya qilish va sudyalarni tashqi aralashuvdan himoya qilish uchun bevosita mas'uldir. Hisobot davrida sud tizimida jiddiy intizomiy choralar ko'rilgan. 59 sudyaning vakolatlari muddatidan oldin tugatildi. Ulardan 19 nafari sudya qasdini buzgani yoki Sudya Etika Kodeksiga rioya qilmagani uchun ishdan bo'shatildi, uch sudya esa jinoiy javobgarlikka tortildi. Jami 58 sudya lavozimidan pastroq lavozimga o'tkazildi, 33 sudyaning vakolat muddati tugaganligi sababli ular qayta tayinlash uchun mos emas deb topildi. Bundan tashqari, 266 sudya intizomiy javobgarlikka tortildi.
O'tgan yili sud faoliyatiga aralashuv holatlari bilan bog'liq holda Bosh prokuror idorasiga beshta xabar yuborildi. Sudya immunitetini yanada himoya qilish maqsadida Oliy Sud Kengashining rasmiy veb-saytida tezkor xabar berish mexanizmi joriy etildi, bu sudya daxlsizligini buzish holatlari haqida darhol xabar berish imkonini beradi.
Sud mustaqilligini himoya qilishga qaratilgan sa'y-harakatlar doirasida viloyat sudlari raislarining 6000 dan ortiq buyruqlari ko'rib chiqildi. 231 holatda, 314 sudya ishtirokida, buyruqlar adliya boshqaruviga bog'liq bo'lmagan mas'uliyatlarni belgilaganligi aniqlandi. Bunday amaliyotlarni bartaraf etish uchun choralar ko'rilgan.
Sudyalarni asosiy bo'lmagan vazifalardan ozod qilish maqsadida hokimiyatlar ilg'or xalqaro amaliyotlarni o'rganib, maxsus "sud ma'muriyati" institutini tashkil etishni rejalashtirmoqda. Bu tashkilot kadrlar boshqaruvi, moddiy-texnik ta'minot va tashkiliy mas'uliyatni o'z zimmasiga oladi, bu esa sudyalarga faqat sud ishlariga e'tibor qaratish imkonini beradi.
Yana bir taklif sudyalarga nisbatan intizomiy jazolar qo'llash uchun xolis protsedurani ta'minlash maqsadida Sudya Intizom Kengashini tashkil etishni o'z ichiga oladi.
Yig'ilishda, shuningdek, davlatning ayollarni qo'llab-quvvatlash siyosati doirasida sud tizimidagi gender tengligi masalasi muhokama qilindi. 10-mart, Xalqaro Ayol Sudyalar Kuni nishonlash uchun tayyorgarliklar muhokama qilindi.
Prezident Mirziyoyev taklif qilingan choralarni qo'llab-quvvatladi va sud mustaqilligini mustahkamlash, sudyalar immunitetini himoya qilish va adolatli adliya boshqaruviga to'sqinlik qiluvchi omillarni bartaraf etish uchun tizimli islohotlarni izchil olib borishga qaratilgan tavsiyalar berdi.

Среди ключевых предложений, обсуждавшихся на встрече, было введение обязательной системы декларирования активов для судей и членов их семей. Эта инициатива призвана повысить подотчетность и общественное доверие к судебной власти. Кроме того, были предложены планы по созданию механизма контроля за соблюдением требований в административных органах судов для предотвращения коррупции, а также введение открытого и прозрачного процесса найма судебного персонала.
Согласно докладу, Высший судебный совет несет прямую ответственность за защиту судебной независимости и защиту судей от внешнего вмешательства. За отчетный период в судебной системе были приняты значительные дисциплинарные меры. Полномочия 59 судей были прекращены досрочно. Из них 19 были уволены за нарушение судейской присяги или несоблюдение Кодекса судебной этики, а трое судей были привлечены к уголовной ответственности. Всего 58 судей были понижены в должности, а 33 судьи, чьи полномочия истекли, были признаны непригодными для повторного назначения. Кроме того, 266 судей подверглись дисциплинарным взысканиям.
В рамках усилий по защите судебной независимости было рассмотрено более 6000 приказов, изданных председателями областных судов. В 231 случае, с участием 314 судей, было установлено, что приказы возлагали обязанности, не связанные с отправлением правосудия. Впоследствии были приняты меры по устранению таких практик.
Для освобождения судей от несвойственных обязанностей власти планируют изучить передовой международный опыт с целью создания специального института «судебной администрации». Этот орган будет отвечать за управление кадрами, материально-техническое обеспечение и организационные вопросы, что позволит судьям сосредоточиться исключительно на судопроизводстве.
Еще одно предложение предусматривает создание Судебной дисциплинарной коллегии для обеспечения беспристрастной процедуры наложения дисциплинарных взысканий на судей.
На встрече также обсуждался вопрос гендерного равенства в судебной системе в рамках государственной политики по поддержке женщин. Были обсуждены приготовления к празднованию 10 марта, Международного дня женщин-судей.
Президент Мирзиёев выразил поддержку предложенным мерам и дал рекомендации, направленные на последовательное продвижение системных реформ по укреплению судебной независимости, защите иммунитета судей и устранению факторов, препятствующих справедливому отправлению правосудия.