Ezgulik Inson Huquqlari Jamiyatiga korrupsiyaga qarshi tashabbus uchun ajratilgan 500 million so‘mlik grant mablag‘i to‘lanmaydi. Bu mablag‘ga oid shartnoma bekor qilingan va pul Moliya vazirligiga qaytarilgan.
Buni Ezgulik Inson Huquqlari Jamiyati rahbari Abdurahmon Tashanov e’lon qildi. Uning aytishicha, tashkilot korrupsiyaga qarshi loyihalarni qo‘llab-quvvatlash maqsadida parlament jamg‘armasi tomonidan o‘tkazilgan tanlovda g‘olib bo‘lgan.
Tashanovning so‘zlariga ko‘ra, 2025-yil 5-mart kuni Prezident Shavkat Mirziyoyev Korrupsiyaga Qarshi Kurash Milliy Kengashining yig‘ilishiga raislik qilgan. Yig‘ilishda prezident parlament va nodavlat tashkilotlar o‘rtasida yaqin hamkorlik, shuningdek, fuqarolik jamiyatining korrupsiyaga qarshi konvensiyalarga rioya qilinishini monitoring qilishda kengroq ishtirok etishining ahamiyatini ta’kidlagan.
Ushbu sohada yangi loyihalarni qo‘llab-quvvatlash uchun har yili 10 milliard so‘m ajratilishi ma’lum qilingan. Shundan so‘ng Oliy Majlis huzuridagi Fuqarolik Jamiyati Institutilarini Qo‘llab-quvvatlash Jamg‘armasi tanlov e’lon qilgan.
Ezgulik "Viloyatlarda 14 ta doimiy korrupsiyaga qarshi ko‘ngilli guruhlar tashkil etish" nomli loyihasi bilan ishtirok etib, g‘olib deb e’lon qilingan. Loyiha Korrupsiyaga Qarshi Agentlikning ijtimoiy buyurtmasi sifatida tavsiflangan va jurnalistlar hamda blogerlarga korrupsiyaga qarshi faoliyat bo‘yicha trening berishni nazarda tutgan.
2025-yil 15-sentyabrda Sud-huquq masalalari va korrupsiyaga qarshi kurash bo‘yicha Senat qo‘mitasi raisi Abdulhakim Eshmurodov tashkilotga grant sertifikatini topshirgan. Marosim ommaviy axborot vositalari tomonidan yoritilgan.
Biroq, 2025-yil 30-dekabrda parlament jamg‘armasi grantga oid shartnomani bekor qilgan. Ajratilgan 500 million so‘m Moliya vazirligiga qaytarilgan va tashkilotga hech qanday mablag‘ o‘tkazilmagan.
Tashanovning aytishicha, jamg‘arma Korrupsiyaga Qarshi Agentlik shartnomani imzolamaganligini tushuntirgan. Agentlik bu masala bo‘yicha ommaviy izoh bermagan.
Tashanov tashkilotning Abdulhakim Eshmurodovga qarshi fuqarolik da’vosini qo‘zg‘atish niyatida ekanligini aytdi. Uning fikricha, bu holat tashkilotning obro‘si, qadr-qimmati va biznes obro‘siga zarar yetkazgan.
Bundan tashqari, Ezgulik Korrupsiyaga Qarshi Agentlik rahbariyatiga qarshi ma’muriy sudga shikoyat berishni rejalashtirmoqda.
"Agar prezidentning korrupsiyaga qarshi siyosati va chaqiriqlari Senat yoki Korrupsiyaga Qarshi Agentlik uchun zarur bo‘lmasa ham, ular biz uchun zarur, chunki korrupsiyadan xalq va millat azob chekmoqda", dedi Tashanov.
Ezgulik Inson Huquqlari Jamiyati 2002-yilda tashkil etilgan. Bu O‘zbekistonda inson huquqlarini himoya qilish va demokratik qadriyatlarni targ‘ib qilishga qaratilgan nodavlat tashkilot. Tashkilot inson huquqlari buzilishlarini monitoring qiladi, tahlil qiladi va ularni hal qilishga intiladi.
2024-yilda Ezgulik Fransiya tomonidan "Ozodlik, Tenglik, Birodarlik" xalqaro mukofoti bilan taqdirlangan.