O'zbekiston yiliga 510 ming dona avtomobil ishlab chiqarishni oshirish, shuningdek avtokredit stavkalarini pasaytirish va talabni qondirish uchun kreditlash hajmini kengaytirish maqsadida chora-tadbirlarni belgiladi. Bu ko'rsatmalar Prezident Shavkat Mirziyoyev raisligida o'tkazilgan iqtisodiy o'sishni tezlashtirish bo'yicha yig'ilishda berildi.
2025-yilda O'zbekistonning YaIM 147 milliard dollardan oshib, 7,7% o'sishni qayd etdi. Energiya tejovchi texnologiyalarni joriy etish va yuqori qo'shilgan qiymatli loyihalarning ko'payishi kabi samaradorlikni oshirish choralari qo'shilgan qiymatning har bir dollari uchun energiya xarajatlarini 15% ga kamaytirdi.
Qishloq xo'jaligi yerlari gektariga o'rtacha daromad 5000 dollarga yetdi, mehnat unumdorligi esa 4,7% ga oshdi. Xizmatlar sohasi yillik YaIM o'sishining yarmidan ko'prog'ini tashkil etib, asosiy o'sish dvigateli bo'lib qoldi.
Prezident Mirziyoyev 2026-yilgi YaIM o'sishini 6,6% ni tashkil etib, 167 milliard dollarga yetishini prognoz qildi. Ehtiyotkor prognoz geosiyosiy sharotlar va iqtisodiy o'zgarishlarni hisobga oladi. U innovatsiyalar, raqamli texnologiyalar, startaplarni qo'llab-quvvatlash va resurslardan samarali foydalanish orqali o'sishni tezlashtirish imkoniyatlarini ta'kidladi, shu bilan birga faqat avtomatlashtirilgan rejalarga tayanishdan ogohlantirdi.
So'nggi uch yil ichida sanoatning qo'shilgan qiymat ishlab chiqarishdagi ulushi 40,7% dan 43% ga ko'tarildi. Biroq, asosiy tarmoqlar umumiy darajadan past: avtomobilsozlik – 20,7%, elektrotexnika – 29,3% va oziq-ovqat mahsulotlarini qayta ishlash – 30%.
O'zbekistondagi avtomobil zavodlarining umumiy quvvati yiliga 650 ming avtomobilni tashkil etadi, ammo haqiqiy ishlab chiqarish sezilarli darajada past. Prezident mansabdor shaxslarga yillik ishlab chiqarishni 510 ming avtomobilgacha oshirishni buyurdi.
Rejalarga mahalliy korxonalar bilan hamkorlikda 763 yangi turdagi avtokomponentlar ishlab chiqarishni tashkil etish kiradi. Talabni rag'batlantirish uchun rasmiylar avtokredit foiz stavkalarini pasaytirish va kreditlash hajmini kengaytirish vazifasini oldi.
Yig'ilishda, shuningdek, bog'dorchilik traktorlari, o'rim-yig'ich mashinalari va ko'chat ekish mashinalariga bo'lgan talabning o'sishi ta'kidlandi. Fermerlar Chirchiq klasteri to'liq ishlab chiqarish quvvatiga erishsa, narxlar raqobatbardosh bo'lsa va qulay lizing imkoniyatlari mavjud bo'lsa, yiliga 15 ming donagacha qishloq xo'jalik texnikasini sotib olishga tayyor.
Prezident Mirziyoyev mansabdor shaxslarni avtomobilsozlik sohasidagi barcha imkoniyatlarni ko'rib chiqish va ishlab chiqarishni 10,5% ga oshirishni ta'minlash uchun sanoat ishlab chiqarish dasturini qayta ko'rib chiqishga chaqirdi.