O‘zbekiston Prezidentining 11-fevraldagi farmoniga asosan, startaplarni g‘oya yaratishdan eksportni kengaytirishgacha qo‘llab-quvvatlash uchun to‘rt bosqichli ekotizim joriy etiladi.
Hujjat startap g‘oyalarini aniqlash, mahsulot ishlab chiqish, ishga tushirish va xorijiy bozorlarga kengaytirishni qamrab oluvchi keng qamrovli tizimni belgilaydi. 2030-yilga kelib hukumat startaplar sonini 5000 taga yetkazish, 2 milliard dollargacha venchur investitsiyalarni jalb qilish va 20 mingdan ortiq ish o‘rinlarini yaratishni maqsad qilgan.
2026–2027 o‘quv yilidan boshlab 9–11-sinf o‘quvchilari hamda o‘rta maxsus va kasb-hunar ta’lim muassasalarida o‘quvchilar oyiga kamida ikki marta startap g‘oyalarini yaratishga qaratilgan “Ko‘nikma va biznes soati” mashg‘ulotlarida qatnashadilar.
“Eng yaxshi startap g‘oyasi” tanlovi tashkil etiladi, tuman bosqichida 5 million so‘mgacha, viloyat bosqichida esa 10 million so‘mgacha mukofotlar taqdim etiladi.
Ta’lim muassasalariga o‘quvchilar tomonidan yaratilgan mahsulotlarni onlayn savdo platformalari orqali sotishga ruxsat beriladi.
2026-yil 1-apreldan boshlab davlat organlari startaplarga soha bo‘yicha muammolarni kraud-sorsing mexanizmlari orqali taqdim etadilar va har oy “Startap kuni” uchrashuvlari o‘tkaziladi.
2026-yildan boshlab davlat universitetlarida har yili “Eng innovatsion g‘oya” milliy tanlovi o‘tkaziladi. G‘oliblar har biri 100 million so‘mdan grant oladilar, milliy bosqich uchun jami 10 milliard so‘m mukofot jamg‘armasi ajratilgan.
Ideaton va hakaton g‘oliblari quyidagi imtiyozlarga ega bo‘ladilar:
2027-yildan boshlab universitetlar, yoshlar texnoparklari va Nurafshon shahrida laboratoriyalar, raqamli infratuzilma va kovorking maydonlari bilan jihozlangan tadqiqot va ishlanmalar markazlari tashkil etiladi.
Har yili 10 ta istiqbolli loyiha uchun minimal ishlaydigan mahsulotni ishlab chiqish xarajatlarining 50 foizigacha, maksimal 50 ming dollar miqdorida qoplanadi.
“Universitetlar – startap generatorlari” dasturi doirasida talabalar akseleratorlari, stajirovkalar va almashinuv tashabbuslari joriy etiladi. Universitetlarga inkubatsion markazlar va akseleratorlar orqali istiqbolli talaba va tadqiqotga asoslangan startaplarga loyiha boshiga 20 ming dollargacha investitsiya qilish huquqi beriladi.
2026-yildan boshlab har yili o‘tkaziladigan “Yosh tadbirkorlar” chempionati eng yaxshi yoshlar boshchiligidagi biznes va startap loyihalarini aniqlaydi va mukofotlaydi. 100 tagacha g‘olib loyiha har biri 1 milliard so‘mgacha investitsiya oladi.
Brend qurishga qaratilgan marketing va konsalting xizmatlari ham moliyalashtiriladi, asosiy hisoblash miqdorining 100 baravarigacha.
Yoshlar tadbirkorligini rivojlantirish davlat maqsadli jamg‘armasi Kengashi faol tadbirkorlarni tan olish uchun davlat mukofotlari va faxriy nishonlar uchun g‘oliblarni nomzod qilib ko‘rsatish bo‘yicha takliflar taqdim etadi.
2026-yil 1-apreldan boshlab “Raqamli startaplar” dasturida ishtirok etuvchi startap loyihalari IT Park rezidenti maqomini oladi va qonunda belgilangan minimal eksport talablarini bajarmasdan tegishli imtiyozlar va afzalliklarga ega bo‘ladi.
Yagona elektron startap ekotizimi platformasida ro‘yxatdan o‘tgan ishtirokchilarga ixtisoslashtirilgan o‘quv kurslari, sertifikatlash va obro‘li akseleratsiya va inkubatsiya dasturlarida ishtirok etish bilan bog‘liq xarajatlarning 50 foizigacha, maksimal 20 ming dollar miqdorida qoplanadi.
Har yili 20 tagacha loyiha startap studiyalari va inkubatsion yoki akseleratsion markazlarini tashkil etish uchun besh yilgacha, bir yillik imtiyozli muddat bilan 5 milliard so‘mgacha foizsiz kredit oladi.
Mahalliy inkubatsiya yoki akseleratsiya dasturlarida ishtirok etish to‘lovlarini qoplash uchun oylik grantlar ham beriladi, asosiy hisoblash miqdorining 100 baravarigacha.
Tadbirkorlarga amaliy yordam ko‘rsatish uchun hududlarda mahalliy hokimlar rahbarligida startap klublari tashkil etiladi.
2026-yildan boshlab har yili o‘tkaziladigan Startup Expo ko‘rgazmasi startap g‘oyalari va mahsulotlarini investorlar, venchur fondlari, yirik korxonalar, davlat organlari va oliy ta’lim muassasalariga taqdim etadi.
Platformada ro‘yxatdan o‘tgan muvaffaqiyatli startaplar davlat xaridlarida ishtirok etganda oldindan to‘lov oladilar – 500 million so‘mgacha shartnomalar uchun 50 foiz, undan ortiq miqdordagi shartnomalar uchun esa 30 foiz.
Shuningdek, ularga chet el bank hisoblariga kompaniya yoki filial ochish uchun alohida qarorsiz yiliga 500 ming dollargacha pul o‘tkazishga ruxsat beriladi. Startap asoschilari uchun viza tartibini osonlashtirish bo‘yicha muzokaralar olib boriladi.
2026–2027-yillarda startap ekotizimini rivojlantirish uchun jami 160 million dollar va 130 milliard so‘m ajratiladi. Moliyalashtirish Jahon banki, venchur fondlari va davlat jamg‘armalari orqali amalga oshiriladi.
Farmonni amalga oshirish uchun mas’ul etib Bosh vazir o‘rinbosari Jamshid Qo‘chqorov tayinlandi, umumiy nazoratni esa Bosh vazir Abdulla Oripov amalga oshiradi.