Davlat Statistika qo‘mitasi ma’lumotlariga ko‘ra, 2025-yilda 28 954 nafar o‘zbekistonlik fuqaro ta’lim olish maqsadida xorijga yo‘l olgan.
Bu ko‘rsatkich 2024-yilga nisbatan deyarli 6 900 kishi yoki 19,3 foizga kamaygan bo‘lib, so‘nggi yil ichida talabalarning xorijga o‘qishga chiqishi sezilarli darajada qisqarganini ko‘rsatmoqda.
Kamayishga qaramay, 2025-yilda o‘zbekistonlik talabalar 35 mamlakatda ta’lim imkoniyatlaridan foydalangan, bu oliy va kasb-hunar ta’limi sohasida xalqaro hamkorlikning davom etayotganligini aks ettiradi.
Rossiya eng mashhur yo‘nalish bo‘lib qoldi, u 6 498 nafar o‘zbekistonlik talabani o‘ziga jalb qildi. Undan keyin qo‘shni Tojikiston 6 039 nafar talaba bilan ikkinchi, Qirg‘iziston esa 4 648 nafar talaba bilan uchinchi o‘rinda turadi.
Janubiy Koreya to‘rtinchi o‘rinni egallab, 3 513 nafar o‘zbekistonlik fuqaroni o‘qish maqsadida o‘ziga tortdi, Turkiya esa 2 496 nafar talaba bilan beshinchi o‘rinda keldi. Xitoy hisobot davrida 1 259 nafar o‘zbekistonlik talabaga mezbonlik qildi.
Boshqa asosiy yo‘nalishlar qatorida Qozog‘iston 1 097 nafar talabani, Buyuk Britaniya 886 nafarni, Germaniya 391 nafarni, AQSh esa 351 nafar talabani qabul qildi.