Ezgulik Inson Huquqlari Jamiyatiga korrupsiyaga qarshi tashabbus uchun ajratilgan 500 million so‘mlik grant mablag‘lari to‘lanmaydi. Moliyaviy shartnoma bekor qilingan va mablag‘lar Moliya vazirligiga qaytarilgan.
Buni Ezgulik Inson Huquqlari Jamiyati rahbari Abdurahmon Tashanov e’lon qildi. Uning so‘zlariga ko‘ra, tashkilot Oliy Majlis qoshidagi Fuqarolik Jamiyati Institutilari Jamg‘armasi tomonidan o‘tkazilgan tanlovda g‘olib bo‘lgan.
Tashanovning aytishicha, 2025-yil 5-mart kuni Prezident Shavkat Mirziyoyev raisligida Korrupsiyaga Qarshi Kurash Milliy Kengashining yig‘ilishi bo‘lib o‘tdi. Yig‘ilishda parlament va nodavlat tashkilotlar o‘rtasida yaqin hamkorlik, shuningdek fuqarolik jamiyatining korrupsiyaga qarshi konvensiyalarga rioya qilishni monitoring qilishda faol ishtirok etishining ahamiyati ta’kidlandi.
Shundan so‘ng, ushbu sohada yangi loyihalarni qo‘llab-quvvatlash uchun yillik 10 milliard so‘m ajratilishi e’lon qilindi. Ezgulik “Viloyatlarda 14 ta doimiy korrupsiyaga qarshi ko‘ngilli guruhlar tashkil etish” nomli loyihasi bilan tanlovda ishtirok etdi va g‘olib deb topildi. Loyiha Korrupsiyaga Qarshi Kurash Agentligining ijtimoiy buyurtmasi sifatida tasvirlangan va jurnalistlar hamda blogerlarga korrupsiyaga qarshi faoliyat bo‘yicha trening berishni nazarda tutgan.
“Agar prezidentning korrupsiyaga qarshi siyosati va chaqiriqlari Senat yoki Korrupsiyaga Qarshi Kurash Agentligi uchun zarur bo‘lmasa, ular biz uchun zarur, chunki korrupsiyadan xalq va millat azob chekadi,” dedi Tashanov.
Ezgulik Inson Huquqlari Jamiyati 2002-yilda tashkil etilgan. U O‘zbekistonda inson huquqlarini himoya qilish va demokratik qadriyatlarni targ‘ib qilishga qaratilgan nodavlat tashkilotdir. Tashkilot inson huquqlari buzilishlarini kuzatadi, tahlil qiladi va ularni hal qilishga intiladi.
2024-yilda Ezgulik Fransiya tomonidan “Ozodlik, Tenglik, Birodarlik” xalqaro mukofoti bilan taqdirlandi.

Грант в размере 500 млн сумов, выделенный Обществу защиты прав человека «Эзгулик» для антикоррупционной инициативы, не будет выплачен после отмены контракта и возврата средств в Министерство финансов.
Об этом объявил руководитель Общества защиты прав человека «Эзгулик» Абдурахмон Ташанов, заявив, что организация выиграла грант в рамках конкурса парламентского фонда, направленного на поддержку антикоррупционных проектов.
По словам Ташанова, 5 марта 2025 года Президент Шавкат Мирзиёев провел заседание Национального совета по борьбе с коррупцией. На встрече глава государства подчеркнул важность тесного сотрудничества между парламентом и неправительственными организациями, а также более широкого вовлечения гражданского общества в мониторинг соблюдения антикоррупционных конвенций.
Было заявлено, что ежегодно будет выделяться 10 млрд сумов для поддержки новых проектов в этой сфере. Впоследствии Общественный фонд поддержки институтов гражданского общества при Олий Мажлисе объявил конкурс.
«Эзгулик» участвовал с проектом «Создание 14 постоянных антикоррупционных волонтерских групп в регионах» и был объявлен победителем. Проект описывался как социальный заказ Агентства по борьбе с коррупцией и предусматривал обучение журналистов и блогеров антикоррупционной деятельности.
Кроме того, «Эзгулик» планирует подать жалобу в административный суд на руководство Агентства по борьбе с коррупцией.
Общество защиты прав человека «Эзгулик» было основано в 2002 году. Это неправительственная организация, занимающаяся защитой прав человека и продвижением демократических ценностей в Узбекистане. Организация отслеживает, анализирует и стремится устранять нарушения прав человека.