Ezgulik Inson Huquqlari Jamiyatiga korrupsiyaga qarshi tashabbus uchun ajratilgan 500 million so‘mlik grant mablag‘lari to‘lanmaydi. Moliyaviy shartnoma bekor qilingan va mablag‘lar Moliya vazirligiga qaytarilgan.
Buni Ezgulik Inson Huquqlari Jamiyati rahbari Abdurahmon Tashanov e’lon qildi. Uning so‘zlariga ko‘ra, tashkilot Oliy Majlis qoshidagi Fuqarolik Jamiyati Institutilari Jamg‘armasi tomonidan o‘tkazilgan tanlovda g‘olib bo‘lgan.
Tashanovning aytishicha, 2025-yil 5-mart kuni Prezident Shavkat Mirziyoyev raisligida Korrupsiyaga Qarshi Kurash Milliy Kengashining yig‘ilishi bo‘lib o‘tdi. Yig‘ilishda parlament va nodavlat tashkilotlar o‘rtasida yaqin hamkorlik, shuningdek fuqarolik jamiyatining korrupsiyaga qarshi konvensiyalarga rioya qilishni monitoring qilishda faol ishtirok etishining ahamiyati ta’kidlandi.
Shundan so‘ng, ushbu sohada yangi loyihalarni qo‘llab-quvvatlash uchun yillik 10 milliard so‘m ajratilishi e’lon qilindi. Ezgulik “Viloyatlarda 14 ta doimiy korrupsiyaga qarshi ko‘ngilli guruhlar tashkil etish” nomli loyihasi bilan tanlovda ishtirok etdi va g‘olib deb topildi. Loyiha Korrupsiyaga Qarshi Kurash Agentligining ijtimoiy buyurtmasi sifatida tasvirlangan va jurnalistlar hamda blogerlarga korrupsiyaga qarshi faoliyat bo‘yicha trening berishni nazarda tutgan.
2025-yil 15-sentyabrda Senatning Sud-huquq masalalari va korrupsiyaga qarshi kurash qo‘mitasi raisi Abdulhakim Eshmurodov tashkilotga grant sertifikatini topshirdi. Marosim ommaviy axborot vositalari tomonidan yoritildi.
Biroq, 2025-yil 30-dekabrda parlament jamg‘armasi grant bilan bog‘liq shartnomani bekor qildi. Ajratilgan 500 million so‘m Moliya vazirligiga qaytarildi va tashkilotga hech qanday mablag‘ o‘tkazilmadi.
Tashanovning so‘zlariga ko‘ra, jamg‘arma Korrupsiyaga Qarshi Kurash Agentligi shartnomani imzolamaganligini tushuntirgan. Agentlik bu masala bo‘yicha ommaviy izoh bermagan.
Tashanov tashkilotning Abdulhakim Eshmurodovga qarshi fuqarolik da’vosini qo‘zg‘atish niyatida ekanligini aytdi, chunki vaziyat tashkilotning obro‘si, qadr-qimmati va biznes obro‘siga zarar yetkazgan.
Bundan tashqari, Ezgulik Korrupsiyaga Qarshi Kurash Agentligi rahbariyatiga qarshi ma’muriy sudga shikoyat berishni rejalashtirmoqda.
“Agar prezidentning korrupsiyaga qarshi siyosati va chaqiriqlari Senat yoki Korrupsiyaga Qarshi Kurash Agentligi uchun zarur bo‘lmasa, ular biz uchun zarur, chunki korrupsiyadan xalq va millat azob chekadi,” dedi Tashanov.
Ezgulik Inson Huquqlari Jamiyati 2002-yilda tashkil etilgan. U O‘zbekistonda inson huquqlarini himoya qilish va demokratik qadriyatlarni targ‘ib qilishga qaratilgan nodavlat tashkilotdir. Tashkilot inson huquqlari buzilishlarini kuzatadi, tahlil qiladi va ularni hal qilishga intiladi.
2024-yilda Ezgulik Fransiya tomonidan “Ozodlik, Tenglik, Birodarlik” xalqaro mukofoti bilan taqdirlandi.