Xavfsizlik va bojxona organlarining qo'shma operatsiyasi natijasida Andijon shahrida sintetik giyohvand moddalar ishlab chiqaradigan yirik giyohvandlik laboratoriyasi yo'q qilindi.
Operatsiya Davlat Xavfsizlik Xizmatining Andijon va Toshkent viloyat boshqarmalari tomonidan Toshkent viloyati Bojxona boshqarmasi bilan hamkorlikda amalga oshirildi. Ushbu muvofiqlashtirilgan choralar mamlakatda faoliyat yuritayotgan noqonuniy giyohvandlik laboratoriyalarini aniqlash va yo'q qilishga qaratilgan edi.
Operatsiya davomida xodimlar sintetik giyohvand moddalar ishlab chiqarishda ishlatiladigan katta miqdordagi prekursorlarni aniqladilar. Ushbu moddalar Telegram messenjeri orqali faoliyat yuritayotgan onlayn giyohvandlik do'konining kuratorlari tomonidan belgilangan joylarga qoldirilgan edi. Huquqni muhofaza qiluvchi organlar materiallarni operativ kuzatuv ostiga oldilar.
Prekursorlarni olish uchun kelgan ikkita Andijonlik, ikkalasi ham 2002-yilda tug'ilgan, qo'lga olindi. Keyingi tergov shubhali shaxslar Andijonning Bog'ishamol mahallasida giyohvandlik laboratoriyasini tashkil etganliklarini aniqladi.
Binoni tintuv qilish natijasida 26 kilogramm sintetik giyohvand modda mefedron musodara qilindi, uning qora bozordagi taxminiy qiymati $1 millionni tashkil qiladi. Shuningdek, hokimiyatlar katta miqdordagi kimyoviy prekursorlar va reagentlar, laboratoriya uskunalari, 10–20 litr sig'imli yopishtiruvchi idishlar, saqlash idishlari, respiratorlar, rezina qo'lqoplar va boshqa tegishli materiallarni musodara qildi. Barcha narsalar dalil sifatida rasmiy hujjatlashtirildi.
Tergovchilarning ma'lumotlariga ko'ra, shubhali shaxslardan biri maxfiy laboratoriya sifatida foydalanilgan mulkni $15,800ga sotib olgan, bu mablag'lar onlayn giyohvandlik do'konining kuratori tomonidan o'tkazilgan. U qo'shimcha $5,000ni ob'ektni jihozlashga sarflagan.
Ushbu yilning yanvar oyida shubhali shaxs 11,7 kilogramm mefedron ishlab chiqargan va kurator ko'rsatmalariga ko'ra, giyohvand moddalarni yashirin joyga joylashtirib, uning koordinatalarini o'z rahbariga yuborgan.
Hokimiyatlar shuningdek, shubhali shaxslar 400 litr prekursorlarni Chirchiq shahrida ijaraga olingan omborda yashirganliklarini aniqladilar. Ushbu moddalar musodara qilindi va protsessual talablarga muvofiq qayta ishlandi.
Jinoyat kodeksining 273-moddasi, 5-qismi bo'yicha jinoiy ish qo'zg'atildi. Davlat Xavfsizlik Xizmatining Toshkent viloyat boshqarmasi Tergov bo'limi tergov harakatlari davom etar ekan, shubhali shaxslarni sudgacha qamoqqa oldi.