Ezgulik Inson Huquqlari Jamiyatiga korrupsiyaga qarshi tashabbus uchun ajratilgan 500 million so‘mlik grant mablag‘lari to‘lanmaydi. Moliya vazirligiga qaytarilgan mablag‘lar bilan bog‘liq shartnoma bekor qilinganligi ma’lum qilindi.
Ezgulik Inson Huquqlari Jamiyati rahbari Abdurahmon Tashanovning aytishicha, tashkilot korrupsiyaga qarshi loyihalarni qo‘llab-quvvatlash maqsadida Oliy Majlis qoshidagi Fuqarolik Jamiyati Institutilarini Qo‘llab-quvvatlash Jamg‘armasi tomonidan o‘tkazilgan tanlovda g‘olib chiqqan.
Tashanovning so‘zlariga ko‘ra, 2025-yil 5-mart kuni Prezident Shavkat Mirziyoyev raisligida Korrupsiyaga Qarshi Kurash Milliy Kengashining yig‘ilishi bo‘lib o‘tdi. Yig‘ilishda prezident parlament va nodavlat tashkilotlar o‘rtasidagi yaqin hamkorlik, shuningdek fuqarolik jamiyatining korrupsiyaga qarshi konvensiyalarga rioya qilinishini monitoring qilishda keng jalb qilinishining ahamiyatini ta’kidladi.
Ushbu sohada yangi loyihalarni qo‘llab-quvvatlash uchun yiliga 10 milliard so‘m ajratilishi e’lon qilindi. Shundan so‘ng Oliy Majlis qoshidagi Fuqarolik Jamiyati Institutilarini Qo‘llab-quvvatlash Jamg‘armasi tanlov e’lon qildi.
Ezgulik “Viloyatlarda 14 ta doimiy korrupsiyaga qarshi ko‘ngilli guruhlarini shakllantirish” nomli loyihasi bilan tanlovda ishtirok etdi va g‘olib deb e’lon qilindi. Loyiha Korrupsiyaga Qarshi Kurash Agentligining ijtimoiy buyurtmasi sifatida tavsiflangan va jurnalistlar hamda blogerlarga korrupsiyaga qarshi faoliyat bo‘yicha trening berishni nazarda tutgan.
2025-yil 15-sentyabrda Senatning Sud-huquq masalalari va korrupsiyaga qarshi kurash qo‘mitasi raisi Abdulhakim Eshmurodov tashkilotga grant sertifikatini topshirdi. Tantanali marosim ommaviy axborot vositalari tomonidan yoritildi.
Biroq, 2025-yil 30-dekabrda parlament jamg‘armasi grant bilan bog‘liq shartnomani bekor qildi. Ajratilgan 500 million so‘m Moliya vazirligiga qaytarildi va tashkilot hisob raqamiga hech qanday mablag‘ o‘tkazilmadi.
Tashanovning aytishicha, jamg‘arma Korrupsiyaga Qarshi Kurash Agentligi shartnomani imzolamaganligini sabab qilib ko‘rsatgan. Agentlik bu masala bo‘yicha ommaviy izoh bermagan.
Tashanov tashkilotning Abdulhakim Eshmurodovga qarshi fuqarolik da’vosi qo‘zg‘atish niyatida ekanligini aytdi, chunki vaziyat tashkilotning obro‘si, qadr-qimmati va biznes obro‘siga zarar yetkazgan.
Bundan tashqari, Ezgulik Korrupsiyaga Qarshi Kurash Agentligi rahbariyatiga qarshi ma’muriy sudga shikoyat berishni rejalashtirmoqda.
“Agar prezidentning korrupsiyaga qarshi siyosati va chaqiriqlari Senat yoki Korrupsiyaga Qarshi Kurash Agentligi uchun zarur bo‘lmasa ham, ular biz uchun zarur, chunki korrupsiyadan aziyat chekayotgan odamlar va millatdir,” dedi Tashanov.
Tashkilot haqida
Ezgulik Inson Huquqlari Jamiyati 2002-yilda tashkil etilgan. U O‘zbekistonda inson huquqlarini himoya qilish va demokratik qadriyatlarni targ‘ib qilishga qaratilgan nodavlat tashkilotdir. Tashkilot inson huquqlari buzilishlarini monitoring qiladi, tahlil qiladi va ularni hal qilishga intiladi.
2024-yilda Ezgulik Fransiya tomonidan beriladigan “Ozodlik, Tenglik, Birodarlik” xalqaro mukofoti bilan taqdirlandi.