Xavfsizlik va bojxona organlarining qo'shma operatsiyasi natijasida Andijon shahrida sintetik giyohvand moddalar ishlab chiqaruvchi yirik giyohvandlik laboratoriyasi yo'q qilindi.
Operatsiya Davlat Xavfsizlik Xizmatining Andijon va Toshkent viloyat boshqarmalari tomonidan Toshkent viloyati Bojxona boshqarmasi bilan hamkorlikda amalga oshirildi. Ushbu muvofiqlashtirilgan choralar mamlakatda faoliyat yuritayotgan noqonuniy giyohvandlik laboratoriyalarini aniqlash va yo'q qilishga qaratilgan edi.
Operatsiya davomida xodimlar sintetik giyohvand moddalar ishlab chiqarishda ishlatiladigan katta miqdordagi prekursorlarni aniqladilar. Moddalar Telegram messenjeri orqali faoliyat yuritayotgan onlayn giyohvandlik do'konining kuratorlari tomonidan belgilangan joylarga qoldirilgan edi. Huquqni muhofaza qiluvchi organlar materiallarni operativ kuzatuv ostiga oldilar.
Prekursorlarni olish uchun kelgan ikki nafar Andijonlik (ikkalasi ham 2002-yilda tug'ilgan) ushlab qolindi. Keyingi tergov shubhali shaxslar Andijonning Bog'ishamol mahallasida giyohvandlik laboratoriyasini tashkil qilganliklarini aniqladi.
Binoni tintuv qilish natijasida qora bozorda bahosi 1 million dollar deb baholanadigan 26 kilogramm sintetik giyohvand modda mefedron musodara qilindi. Shuningdek, organlar katta miqdordagi kimyoviy prekursorlar va reagentlar, laboratoriya uskunalari, 10-20 litr sig'imli yopishtiruvchi idishlar, saqlash idishlari, respiratorlar, rezina qo'lqoplar va boshqa tegishli materiallarni musodara qildi. Barcha narsalar dalil sifatida rasmiy hujjatlashtirildi.
Tergovchilarning ma'lumotlariga ko'ra, shubhali shaxslardan biri maxfiy laboratoriya sifatida foydalanilgan mulkni 15 800 dollarga sotib olgan, bu mablag'lar onlayn giyohvandlik do'konining kuratori tomonidan o'tkazilgan. U qo'shimcha 5000 dollar sarflab, ob'ektni jihozlagan.
O'tgan yanvar oyida shubhali shaxs 11,7 kilogramm mefedron ishlab chiqargan va kurator ko'rsatmalariga ko'ra, giyohvand moddalarni yashirin joyga joylashtirib, uning koordinatalarini o'z rahbariga yuborgan.
Organlar shuningdek, shubhali shaxslar Chirchiq shahrida ijaraga olingan omborda 400 litr prekursorlarni yashirganliklarini aniqladilar. Ushbu moddalar musodara qilindi va protsessual talablarga muvofiq qayta ishlandi.
Jinoyat ishi Jinoyat kodeksining 273-moddasi 5-qismi bo'yicha ochildi. Davlat Xavfsizlik Xizmati Toshkent viloyat boshqarmasi Tergov bo'limi shubhali shaxslarni tergov harakatlari davom etayotgan paytda sudgacha qamoqqa oldi.