Milliy gidrometeorologiya xizmati 16–17-fevral kunlari kutilayotgan yomg‘ir tufayli O‘zbekistonning bir necha hududlarida loyqa oqimi va suv toshqini ehtimoli haqida shoshilinch ob-havo ogohlantirishini chiqardi.
O‘zhidromet ma’lumotlariga ko‘ra, bu davrda kutilayotgan kuchli yomg‘irlar mamlakatning tog‘ oldi va tog‘li hududlarida loyqa oqimi va tez suv toshqinlarini keltirib chiqarishi mumkin. Ba’zi joylarda yomg‘ir suvlarining to‘planishi pasttekis hududlarning mahalliy suv bosishiga ham olib kelishi mumkin.
Rasmiylar loyqa oqimi va suv toshqini xavfi quyidagi tuman va shaharlarda ayniqsa yuqori ekanligini aytdi:
Ogohlantirish tog‘ oldi va tog‘li hududlar aholisi, dam oluvchilar va bu yo‘llar bo‘ylab sayohat qilayotgan haydovchilarni ehtiyot choralarini ko‘rishga chaqiradi.
Rasmiylar shuningdek, ba’zi hududlarda yomg‘ir tufayli yer usti oqimlarining to‘planishi pasttekis zonalar, yo‘llar va boshqa zaif hududlarni suv bosishiga olib kelishi mumkinligini ta’kidladi.
Rasmiylar vaziyatni kuzatmoqda va jamoatchilikka rasmiy yangilanishlarni kuzatish va bashorat qilingan davrda ko‘proq ehtiyot bo‘lishni maslahat berdi.