O'zbekiston Respublikasi Markaziy banki tomonidan e'lon qilingan naqd pul aylanmasi bo'yicha sharhga ko'ra, UZS 100,000 banknotasi uning umumiy ulushi kamayganiga qaramay, mamlakatda eng keng qo'llaniladigan nominal bo'lib qolmoqda.
2026-yil 1-yanvar holatiga ko'ra, mamlakatdagi naqd pulning umumiy hajmi UZS 68 trillionni tashkil etdi, bu o'tgan yilga nisbatan UZS 15 trillionga ko'p.
Banklar orqali naqd pul kirim va chiqimlari o'rtasidagi farq qo'shimcha emissiya bilan qoplanadi. 2025-yilda Markaziy bank aylanmaga UZS 16.8 trillion naqd pul chiqardi. Natijada, naqd pulning umumiy pul massasidagi ulushi o'tgan yilgi 19.2 foizdan 18.1 foizga kamaydi.
O'tgan yili banklar orqali umumiy naqd pul aylanmasi UZS 1,250 trillionni tashkil etdi, bu 2024-yilga nisbatan 24 foiz o'sishni ko'rsatdi. Bu miqdordan naqd pul kirimlari UZS 615 trillion, chiqimlari esa UZS 635 trillionni tashkil qildi.
Banklarga naqd pul kirimlari UZS 114 trillionga yoki yiliga 23 foizga oshdi. O'sish qisman bank xizmatlari, jumladan depozitlar, kredit to'lovlari va valyuta sotishdan tushgan tushumlarning UZS 60 trillionga oshishi bilan bog'liq edi. Savdo tushumlari ham UZS 25 trillionga o'sish bilan hissa qo'shdi.
Bank kassalaridan, shu jumladan bankomatlardan naqd pul yechish UZS 125 trillionga yoki 25 foizga oshdi. Bu asosan bank kartalaridan naqd pul yechishning UZS 54 trillionga oshishi va aholidan valyuta sotib olish uchun banklar tomonidan taqdim etilgan naqd pulning UZS 27 trillionga oshishi bilan izohlanadi.
Markaziy bank ma'lumotlariga ko'ra, 2025-yilda bank kartalariga o'tkazilgan mablag'lar hajmi 2024-yilga nisbatan 1.4 baravar oshdi, bu asosan uy xo'jaliklari daromadlarining oshishini aks ettiradi. Davr mobaynida bank kartalaridan UZS 279 trillion naqd pul yechildi.
2025-yilda Markaziy bank qo'shimcha 262 million banknota chiqardi, bu aylanmadagi banknotalar sonini 2.44 milliarddan ortiqqa yetkazdi.
UZS 200,000 banknotasining aylanmadagi ulushi 23.4 foizdan 28.5 foizga oshdi. UZS 100,000 banknotasining ulushi 40.9 foizdan 36.4 foizga kamayganiga qaramay, ular eng mashhur nominal bo'lib qoldi. Kamayish asosan eski seriyali banknotalarning aylanmadan chiqarilishi bilan bog'liq edi.
2025-yil oxiriga kelib, UZS 50,000 banknotasining ulushi 16.6 foizdan 18.2 foizga, UZS 20,000 banknotasining ulushi esa 6.7 foizdan 7.1 foizga oshdi. Aksincha, UZS 10,000 banknotasining ulushi 7 foizdan 5 foizga, UZS 5,000 banknotasining ulushi 4.1 foizdan 3.7 foizga, UZS 1,000 tangasining ulushi esa 0.6 foizdan 0.5 foizga kamaydi. UZS 2,000 banknotasining ulushi o'zgarishsiz 0.7 foizda qoldi.
Umuman olganda, kichik nominallar naqd pul aylanmasining 1.1 foizini, o'rta nominallar 15.8 foizini, katta nominallar esa 83.1 foizini tashkil etdi.
Markaziy bank shuningdek, eski seriyali banknotalarni bosqichma-bosqich chiqarib tashlash va ularni yangilari bilan almashtirish choralarini davom ettirdi. 2025-yilda eski UZS 5,000 banknotasining ulushi 25 foizdan 7 foizga, UZS 10,000 banknotasining ulushi 24 foizdan 5 foizga, UZS 50,000 banknotasining ulushi 25 foizdan 4 foizga, UZS 100,000 banknotasining ulushi esa 18 foizdan 3 foizga kamaydi.