Ukraina, AQSh va Rossiya o‘rtasidagi keyingi muzokaralar 17 yoki 18 fevralda AQShda bo‘lib o‘tishi mumkin. Biroq, Rossiyaning ushbu maslahatlarda ishtiroki hozircha tasdiqlanmagan. Buni Ukraina Prezidenti Vladimir Zelenskiy Bloomberg agentligiga bergan intervyusida aytdi.
Foto: Olga Ivashchenko/Bloomberg
Davlat rahbarining so‘zlariga ko‘ra, muhokama mavzularidan biri AQShning Donbassning sharqiy qismida bufer mexanizm sifatida erkin iqtisodiy zona yaratish taklifi bo‘ladi. Zelenskiy bu g‘oyani nafaqat rossiyaliklar, balki ukrainaliklar ham shubha bilan qabul qilishini ta'kidladi.
«Erkin iqtisodiy zona g‘oyasidan hech bir tomon hayratda emas — na rossiyaliklar, na biz. Bizning bu boradagi qarashlarimiz har xil. Kelishuv shunday edi: keling, keyingi uchrashuvga bu qanday ko‘rinishi mumkinligi haqidagi tasavvur bilan qaytaylik», dedi u.
Zelenskiy shuningdek, AQSh ma'muriyati barcha kelishuvlarni paket shaklida imzolashni taklif qilayotganini aytdi. Uning so‘zlariga ko‘ra, Ukraina mumkin bo‘lgan tinchlik kelishuvini parlamentdagi ovoz berish yoki milliy referendum orqali tasdiqlashi kerak bo‘ladi.
Kutilayotgan muzokaralarda tomonlar urushdan keyingi Ukraina tiklanishi masalalarini muhokama qilishi va iqtisodiy kun tartibiga e'tibor qaratishi mumkin. Ukraina delegatsiyasiga iqtisod vaziri Aleksey Sobolevni AQSh bilan «farovonlik paketi» deb atalgan masalani muhokama qilish uchun kiritish rejalashtirilgan.
Prezident har qanday mumkin bo‘lgan o‘t ochishni to‘xtatish Qo‘shma Shtatlar ishtirokidagi monitoring mexanizmini talab qilishini ta'kidladi.
Oldingi muzokaralar fevral oyi boshida Abu-Dabida (Birlashgan Arab Amirliklari) rossiyalik, ukrainalik va amerikalik vakillar ishtirokida bo‘lib o‘tdi. Zelenskiy uchrashuvni konstruktiv deb baholadi va yaxshi niyat bo‘lsa, urush bir necha oy ichida tugashi mumkinligini ta'kidladi.
Shu bilan birga, u tomonlar oliy darajadagi siyosiy qararlarsiz tafsilotlarni yakuniy kelishib olishmaganini qo‘shimcha qildi.

Следующий раунд переговоров между Украиной, США и Россией может состояться 17 или 18 февраля в США. Однако участие России в этих консультациях пока не подтверждено. Об этом президент Украины Владимир Зеленский сообщил в интервью Bloomberg.
Фото: Olga Ivashchenko/Bloomberg
По словам главы государства, одной из тем обсуждения станет предложение США о создании свободной экономической зоны на востоке Донбасса в качестве буферного механизма. Зеленский отметил, что идея вызывает скепсис у обеих сторон конфликта.
«Ни одна из сторон не в восторге от идеи свободной экономической зоны — ни россияне, ни мы. У нас разные взгляды на это. А договоренности были такими: давайте вернемся к следующей встрече с видением того, как это может выглядеть», — сказал он.
Зеленский также сообщил, что администрация США предлагает подписать все договоренности пакетом. По его словам, Украине потребуется утвердить возможное мирное соглашение либо через голосование в парламенте, либо посредством национального референдума.
В ходе предстоящих переговоров стороны могут обсудить вопросы послевоенного восстановления Украины и сосредоточиться на экономической повестке. В состав украинской делегации планируется включить министра экономики Алексея Соболева для обсуждения так называемого «пакета процветания» с США.
Президент подчеркнул, что любое возможное перемирие потребует механизма мониторинга с участием Соединенных Штатов.
Предыдущий раунд переговоров в начале февраля прошел в Абу-Даби (ОАЭ) при участии российских, украинских и американских представителей. Зеленский охарактеризовал встречу как конструктивную и отметил, что при наличии доброй воли война может завершиться в течение нескольких месяцев.
При этом он добавил, что стороны не смогли окончательно согласовать детали без политических решений на высшем уровне.