"Bugungi muhim ovoz berish jarayonida 90 milliard yevro miqdoridagi kredit ma'qullandi, bu Ukraina uchun hayotiy ahamiyatga ega qo'llab-quvvatlashni ta'minladi," deb yozdi u X ijtimoiy tarmog'ida.
Yevropa Parlamenti veb-saytidagi ma'lumotlarga ko'ra, 30 milliard yevro Kiyevga makroiqtisodiy yordam yoki davlat byudjetini qo'llab-quvvatlash shaklida EU Ukraine Facility mexanizmi orqali beriladi. Qolgan 60 milliard yevro esa mamlakat mudofaa qobiliyatini mustahkamlash va harbiy texnika sotib olish uchun yo'naltiriladi.
Kredit uchun Yevropa Parlamentining 458 deputati ovoz berdi, 140 nafari qarshi chiqdi, yana 44 nafari betaraf qoldi. Politico ma'lumotlariga ko'ra, bu qaror Ukrainaning birinchi tranzh mablag'larini olishi uchun oxirgi to'siqni bartaraf etdi.
Qurol-yarog' sotib olishda Ukraina birinchi navbatda o'z mamlakatidagi ishlab chiqaruvchilarga, shuningdek, Yevropa Ittifoqi, Yevropa Iqtisodiy Zonasi va Yevropa Erkin Savdo Assotsiatsiyasi mamlakatlaridagi yetkazib beruvchilarga ustunlik berishi kerak. Agar bu mamlakatlarda kerakli materiallar bo'lmasa, boshqa davlatlardan sotib olish uchun maxsus istisnolar qo'llaniladi.
Mablag'lar qat'iy shartlar asosida taqdim etiladi: Ukraina demokratik boshqaruv, qonun ustuvorligi va inson huquqlari, jumladan ozchilik huquqlarini himoya qilishni qat'iy rioya qilishi shart.
2026-yilning ikkinchi choragi boshida birinchi tranzh mablag'larini o'tkazish uchun Yevropa Ittifoqi Kengashining ma'qullashi talab etiladi. Kredit Yevropa Ittifoqining qo'shma qarz olishlari orqali moliyalashtiriladi va blokning uzoq muddatli byudjeti "zaxira mustahkamligi" bilan kafolatlanadi. Ushbu byudjetdan qarz xizmat ko'rsatish xarajatlari ham qoplanadi.
Yevropa Parlamenti ta'kidlashicha, qarz xizmat ko'rsatish xarajatlari 2027-yilda taxminan 1 milliard yevroni va 2028-yildan boshlab har yili taxminan 3 milliard yevroni tashkil qiladi. Kreditning asosiy summasi Ukraina tomonidan Rossiyadan reparatsiyalar olgandan keyin to'lanadi.

Европейский парламент одобрил предоставление Украине кредита на сумму 90 млрд евро. Об этом сообщила председатель парламента Роберта Метсола.
«Сегодняшнее важное голосование, одобрившее кредит в размере 90 млрд евро, предоставило Украине жизненно важную поддержку», — написала она в X.
Согласно информации на сайте Европарламента, 30 млрд евро Киев получит в форме макрофинансовой помощи или поддержки государственного бюджета через механизм EU Ukraine Facility. Остальные 60 млрд евро направят на укрепление обороноспособности страны и закупку военной техники.
За кредит проголосовали 458 депутатов Европарламента, 140 выступили против, еще 44 воздержались. По данным Politico, это решение устранило последнее препятствие для получения Украиной первого транша средств.
При закупках вооружения Украина должна отдавать предпочтение производителям внутри страны, а также поставщикам из стран ЕС, Европейской экономической зоны и Европейской ассоциации свободной торговли. В случае отсутствия необходимых материалов в этих странах будут применяться специальные исключения для закупок из других государств.
Финансирование будет предоставлено при строгих условиях: Украина обязана соблюдать демократическое управление, верховенство права и защищать права человека, включая права меньшинств.
Для перечисления первого транша средств в начале второго квартала 2026 года потребуется одобрение Совета ЕС. Заём будет финансироваться через совместные заимствования ЕС и гарантирован «запасом прочности» долгосрочного бюджета блока. Из этого бюджета также будут покрываться расходы по обслуживанию долга.
Европарламент уточнил, что расходы на обслуживание долга составят около 1 млрд евро в 2027 году и примерно 3 млрд евро ежегодно начиная с 2028 года. Основная сумма кредита будет погашена Украиной после получения репараций от России.