Qirg'iziston Davlat milliy xavfsizlik qo'mitasining sobiq raisi Qamchibek Tashiyev o'zining iste'fosini izohlab, bu qaror uning uchun "kutilmagan" bo'lganini aytdi. Uning bayonoti tarafdorlari tomonidan ijtimoiy tarmoqlarda e'lon qilindi.
Hozirda Tashiyev Germaniyada bo'lib, u yerda yurak muolajalarini olmoqda. O'z bayonotida u ilgari (2021-yilda) operatsiya qilganini va chet elga tibbiy ko'rikdan o'tish uchun prezident ruxsati bilan chiqqanini ta'kidladi. Uning so'zlariga ko'ra, lavozimidan ozod qilinishi haqidagi qarorni kutmagandi. Shu bilan birga, u har qanday holatda davlat rahbarining qarorini bajarish kerakligini ta'kidladi.
"Men davlatimizga, xalqimizga va prezidentga samimiy xizmat qildim va bunga g'urur his qilaman. Afsuski, menga shaxsiy tarkib bilan xayrlashish imkoniyati berilmadi. GKNBning har bir xodimiga minnatdorchilik bildiraman va ularga muvaffaqiyatlar tilayman", deb yozadi bayonotda.
Oxirida u fuqarolarni qonunlarga rioya qilishga, noqonuniy harakatlarga yo'l qo'ymaslikka va mamlakatda tinchlik va barqarorlikni saqlashga chaqirdi.
10-fevral kuni Qirg'iziston prezidenti Sadyr Japarov Davlat milliy xavfsizlik qo'mitasi raisi Qamchibek Tashiyevning vakolatlari muddatidan oldin to'xtatilishi to'g'risidagi farmonni imzoladi. U, shuningdek, Vazirlar Mahkamasi raisining o'rinbosari lavozimidan ham mahrum qilindi.
Japarov o'z qarorini "davlat manfaatlari" bilan izohladi.
Uning matbuot kotibi Askat Alagozov tomonidan e'lon qilingan bayonotda prezidentning bu qadami bilan "jamiyatda, shu jumladan davlat tuzilmalari o'rtasida bo'linishga yo'l qo'ymaslik, aksincha birlikni mustahkamlash" ni maqsad qilgani ta'kidlangan.
Tashiyevning iste'fosidan so'ng GKNB tuzilmasiga o'zgartirishlar kiritish to'g'risida farmon imzolandi. Hujjatga ko'ra, Chegara xizmati qo'mita tarkibidan chiqarilib, alohida idora bo'ladi, qo'mitaning 9-xizmati esa mamlakat prezidentiga bo'ysunadigan Davlat qo'riqlash xizmatiga aylantiriladi.
Qamchibek Tashiyev an'anaviy ravishda amaldagi prezident Sadyr Japarovning yaqin hamkori hisoblangan.
Avvalgi prezidentlar davrida u muxolifatda bo'lgan va 2011-yilda prezidentlik saylovlarida qatnashib, 14,32% ovoz bilan uchinchi o'rinni egallagan.
2012-yil oktyabr oyida u va Japarov Bishkekda Kumtor konini ishlab chiqarishga qarshi miting rahbarlari bo'lib, parlamentga hujumda qatnashgan. O'shanda ikkalasi ham qo'lga olinib, sudlangan.
2020-yil oktyabr oyida Tashiyev, shuningdek, So'ronboy Jeenbekovning prezident lavozimidan ketishi va Sadyr Japarovning hokimiyatga kelishi bilan yakunlangan norozilik namoyishlarida faol ishtirok etdi. Ushbu voqealar natijasida u Qirg'iziston GKNB rahbari bo'ldi.
Keyingi besh yil ichida Tashiyev mamlakatdagi eng nufuzli ikkinchi shaxsga aylandi.
Japarovning prezidentligi keng qamrovli korrupsiyaga qarshi kurash e'lon qilinishi bilan boshlandi va bu vazifani amalga oshirishda Tashiyev boshchiligidagi GKNB keng vakolatlarga ega bo'ldi.
Uning rahbarligida qo'mita korrupsiya ayblovlari bilan ko'plab yuqori martabali amaldorlarni qo'lga oldi va davlat byudjetiga milliardlab mablag'larni qaytardi.
"Besh yillik kampaniya davomida GKNB byudjetni 300 milliard som (34 million dollar) ga to'ldirdi", deb e'lon qildi Tashiyev o'tgan yil dekabr oyida jurnalistlarga bergan intervyusida.
Uning so'zlariga ko'ra, davlatga mingdan ortiq ko'chmas mulk ob'ektlari va 30 ming gektar yer qaytarildi.
"Xususiylashtirishda qonunlar buzilgan. Ob'ektlar o'z maqsadiga muvofiq ishlamagan. [...] Korrupsionerlar shaxsiy boylik uchun binolarni buzib tashladilar, mulklarni sotdilar, yerni bo'lib, qayta sotdilar. Ko'plab ijtimoiy ob'ektlar ham noqonuniy ravishda xususiylashtirilgan. Umuman olganda, 2020-yilgacha korrupsionerlar imkoniyati boricha davlatni talon-toroj qildilar", dedi Tashiyev.
U, shuningdek, Qirg'iziston manfaatlarini qo'shni davlatlar bilan chegara masalalarini hal qilishda himoya qildi, jumladan, O'zbekiston delegatsiyasi bilan bir necha bor muzokaralarda qatnashdi.
Japarov haqidagi hujjatli film uchun bergan yaqindagi intervyusida u o'zbek tomoni bilan muzokaralar oson o'tmaganini aytdi: bir marta u va O'zbekiston Bosh vaziri Abdulla Oripov o'rtasida nizo kelib chiqqan, shundan so'ng muzokaralar to'xtatilgan. Keyinchalik vaziyatga davlat rahbarlari aralashdi, muzokaralar qayta tiklandi va barcha masalalar hal qilindi.

Бывший председатель Государственного комитета национальной безопасности Кыргызстана Камчыбек Ташиев прокомментировал свою отставку, заявив, что это решение стало для него «неожиданным». Его обращение было опубликовано сторонниками в социальных сетях.
В настоящее время Ташиев находится в Германии, где проходит лечение сердца. В своем заявлении он отметил, что ранее (в 2021 году) перенес операцию и выехал за границу с разрешения президента для прохождения медицинского обследования. По его словам, решения о его освобождении от должности он не ожидал. Вместе с тем он подчеркнул, что в любом случае решение главы государства подлежит исполнению.
«Я честно служил нашему государству, нашему народу и президенту и горжусь этим. К сожалению, мне не дали возможности попрощаться с личным составом. Благодарю каждого сотрудника ГКНБ и желаю им успехов», — говорится в обращении.
В завершение он призвал граждан соблюдать законы, не допускать незаконных действий и сохранять мир и стабильность в стране.
10 февраля президент Кыргызстана Садыр Жапаров подписал указ о досрочном прекращении полномочий председателя Государственного комитета национальной безопасности Камчыбека Ташиева. Он также лишился должности заместителя председателя Кабинета министров.
Жапаров объяснил своё решение «интересами государства».
В заявлении, опубликованном его пресс-секретарём Аскатом Алагозовым, отмечается, что этим шагом президент стремился «не допустить раскола в обществе, в том числе между государственными структурами, а напротив — укрепить единство».
После отставки Ташиева был подписан указ о внесении изменений в структуру ГКНБ. Согласно документу, Пограничная служба будет выведена из состава комитета и станет отдельным ведомством, а 9-я служба комитета преобразуется в Государственную службу охраны, подчинённую президенту страны.
Камчыбек Ташиев традиционно считался близким соратником действующего президента Садыра Жапарова.
При прежних президентах он находился в оппозиции и в 2011 году участвовал в президентских выборах, заняв третье место с 14,32% голосов.
В октябре 2012 года он и Жапаров были лидерами митинга в Бишкеке против разработки месторождения Кумтор и участвовали в штурме парламента. Тогда оба были задержаны и осуждены.
В октябре 2020 года Ташиев также активно участвовал в протестах, завершившихся уходом Сооронбая Жээнбекова с поста президента и приходом к власти Садыра Жапарова. По итогам этих событий он возглавил ГКНБ Кыргызстана.
В последующие пять лет Ташиев стал вторым по влиянию человеком в стране.
Президентство Жапарова началось с объявления масштабной борьбы с коррупцией, и в реализации этой миссии ГКНБ под руководством Ташиева получил широкие полномочия.
Под его руководством комитет задержал множество высокопоставленных чиновников по обвинениям в коррупции и вернул в государственный бюджет миллиарды средств.
«За пять лет кампании ГКНБ пополнил бюджет на 300 миллиардов сомов (34 миллиона долларов)», — заявлял Ташиев в интервью журналистам в декабре прошлого года.
По его словам, государству были возвращены более тысячи объектов недвижимости и 30 тысяч гектаров земли.
«При приватизации нарушались законы. Объекты не работали по своему назначению. […] Коррупционеры ради личного обогащения сносили здания, продавали имущество, делили и перепродавали землю. Многие социальные объекты также были незаконно приватизированы. В целом до 2020 года коррупционеры по мере возможности разграбляли государство», — говорил Ташиев.
Он также представлял интересы Кыргызстана в решении пограничных вопросов с соседними странами, в том числе неоднократно участвовал в переговорах с делегацией Узбекистана.
В недавнем интервью для документального фильма о Жапарове он рассказал, что переговоры с узбекской стороной проходили непросто: однажды между ним и премьер-министром Узбекистана Абдуллой Ариповым возник конфликт, после чего переговоры были приостановлены. Позже в ситуацию вмешались главы государств, переговоры были возобновлены и все вопросы урегулированы.