Qirg'iziston Oliy Kengashi raisi Nur'lanbek Turg'unbek o'g'li iste'foga chiqdi. U o'z qarori haqida payshanba kuni parlament yig'ilishida e'lon qildi.
"O'tgan voqealar fonida muhim ta'kidlashim kerak: men bir yoki ikki kishiga xizmat qilmayman, men davlat va xalqqa xizmat qilaman. Men o'z ixtiyorim bilan iste'foga chiqish qarorini qabul qildim," dedi u.
Turg'unbek o'g'lining so'zlariga ko'ra, u parlament deputati sifatida ishini davom ettiradi.
"Men hech qachon bir yoki ikki kishi uchun ishlamaganimni ta'kidlamoqchiman, har doim mamlakat va qirg'iz xalqi manfaatlarida harakat qildim. Bu vaqt mobaynida muhim va zarur qarorlar qabul qilinishiga o'z hissamni qo'shdim. Men hech qayerga ketmayman, deputat sifatida ishlayman. Biz siyosiy barqarorlikni saqlash uchun fitnasiz ishlashni o'rganishimiz kerak," deb ta'kidladi u.
Rais shuningdek, parlament delegatsiyasi Turkiyadan samarali ish safari amalga oshirilganidan keyin qaytganini ma'lum qildi.
Ilgari OAVda Oliy Kengash rahbari Turkiyadan qaytgach, iste'foga chiqishi mumkinligi haqida ma'lumotlar paydo bo'lgan edi. Bu xabarlar Davlat Milliy Xavfsizlik Qo'mitasi rahbari Kamchibek Tashiyevning iste'fosi fonida eshitildi.

The Speaker of the Kyrgyz Parliament, Nur'lanbek Turg'unbek uulu, has resigned. He announced his decision on Thursday during a parliamentary session.
"Against the backdrop of all past events, I consider it important to note: I do not serve one or two individuals, I serve the state and the people. I have decided to resign voluntarily," he stated.
According to Turg'unbek uulu, he will continue working as a member of parliament.
"I want to emphasize that I have never worked for one or two people, always acting in the interests of the country and the Kyrgyz people. Throughout this time, I have contributed to making important and necessary decisions. I am not going anywhere; I will work as a deputy. We must learn to work without intrigues to preserve political stability," he stressed.
Earlier, media reports suggested the possible resignation of the head of the parliament after his return from Turkey. These reports emerged against the backdrop of the resignation of the head of the State Committee for National Security, Kamchibek Tashiyev.