Uning so'zlariga ko'ra, prezident Donald Tramp ilgari AQShning Eronning yadro ob'ektlariga qilgan zarbalaridan so'ng Vashingtonning Tehron bilan foydali kelishuvga erishish uchun kuchliroq pozitsiyaga ega bo'lganini hisoblaydi. Bessent Eron rahbariyati "faqat qo'pol kuchni tushunadi" – moliyaviy sohada ham, harbiy sohada ham, deb ta'kidladi.
Ilgari Tramp Isroil bosh vaziri Benyamin Netanyaxu va uning vakillari bilan uchrashuv haqida xabar berdi, unda Eron bilan muzokaralar jarayoni muhokama qilindi. AQSh prezidenti muzokaralar davom etishi kerakligini ta'kidlab, Eronning yadro dasturi bo'yicha kelishuv mumkinligini aniqlash uchun muhim ekanligini aytdi.
Ilgari Axios portaliga bergan intervyusida Tramp o'z ma'muriyatining muzokaralar muvaffaqiyatsiz tugasa, Eronga nisbatan qattiq choralarni ko'rib chiqayotganini aytdi. Uning so'zlariga ko'ra, agar kelishuvga erishilmasa, AQSh 2025-yil iyun oyida Eronning yadro ob'ektlariga zarba berilgandek harakat qilishi mumkin.

According to him, President Donald Trump believes that after previous US strikes on Iran's nuclear facilities, Washington has stronger positions to reach a favorable deal with Tehran. Bessent stated that the Iranian leadership "understands only brute force" – both in the financial and military spheres.
Earlier, Trump reported on a meeting with Israeli Prime Minister Benjamin Netanyahu and his representatives, during which the negotiation process with Iran was discussed. The US president emphasized that dialogue should continue to determine if an agreement on Iran's nuclear program is possible.
Previously, in an interview with Axios, Trump said that his administration is considering tough measures against Iran if negotiations fail. According to him, if an agreement is not reached, the US could act as it did in June 2025, when strikes were carried out on Iranian nuclear facilities.