Checheniston rahbari Ramzan Qodirovning o‘g‘li Adam Qodirovga Grozniyda yanvar oyida sodir bo‘lgan yo‘l-transport hodisasi (YTH)dan keyin taloq olib tashlangan bo‘lishi mumkin. Bu haqda 12-fevral kuni "Yangi gazeta Yevropa" nashri o‘z manbasiga tayangan holda xabar berdi.
Nashrning ma’lumotlariga ko‘ra, halokatdan keyin Qodirov Moskvadagi Botkin kasalxonasida davolangan, unga olti oy muddatga qattiq parhez buyurilgan. Manba ta’kidlashicha, unga jag‘idagi yoriq tashxisi qo‘yilgan, bu esa vaqtincha qattiq ovqat iste’mol qilishiga to‘sqinlik qilgan. Gazeta yozishicha, uch hafta ichida Adam Qodirov sezilarli darajada ozgan.
Bundan tashqari, nashrning ma’lumotlariga ko‘ra, shifokorlar ko‘rish nervining shikastlanishini aniqlagan. Manba ta’kidlaydiki, hozircha jarohatning oqibatlari qanday bo‘lishi noma’lum, ammo bir ko‘zda qisman ko‘rish qobiliyatini yo‘qotish xavfi mavjud.
Ramzan Qodirovning Telegram-kanalida 10-fevral kuni Adamning "kechki ovqat" paytida ko‘rinish bergan videosi joylashtirilgan. Kadrlarga qaraganda, u ozgan, biroq videoda u hech narsa yemayapti.
YTH haqida ilgari Checheniston muxolifat harakati NIYSOning Telegram-kanali xabar bergan edi. Ular Adamning korteji yuqori tezlikda harakatlanayotganda to‘siqqa urilgan, shundan so‘ng avtomobillar bir-biriga urila boshlaganini da’vo qilgan. Kanal ma’lumotlariga ko‘ra, halokatda Checheniston rahbari o‘g‘lining uchta qo‘riqchisi og‘ir jarohat olgan.

Сыну главы Чечни Рамзана Кадырова Адаму Кадырову могли удалить селезенку после дорожно-транспортного происшествия в Грозном в январе. Об этом 12 февраля сообщило издание "Новая газета Европа" со ссылкой на источник.
По информации издания, после аварии Кадыров-младший проходил лечение в Боткинской больнице в Москве, где ему назначили строгую диету сроком на полгода. Как утверждает источник, у него была диагностирована трещина в челюсти, из-за чего он временно не мог употреблять твердую пищу. За три недели, пишет газета, Адам Кадыров заметно похудел.
Кроме того, по данным издания, врачи выявили повреждение зрительного нерва. Источник отмечает, что пока неясно, какими будут последствия травмы, однако существует риск частичной потери зрения на один глаз.
В Telegram-канале Рамзана Кадырова 10 февраля было опубликовано видео, на котором Адам появляется во время "позднего ужина". Судя по кадрам, он похудел, при этом на видео он ничего не ест.
О ДТП ранее сообщал Telegram-канал чеченского оппозиционного движения NIYSO. Там заявили, что кортеж Адама двигался на высокой скорости и столкнулся с препятствием, после чего автомобили начали врезаться друг в друга. По данным канала, в аварии тяжелые травмы получили трое охранников сына главы Чечни.