Amerika Qo'shma Shtatlari Eronga qo'shimcha harbiy kuchlar yubormoqda. Bu haqda AQSh moliya vaziri Skott Bessent Fox News telekanaliga bergan intervyusida ma'lum qildi.
Uning so'zlariga ko'ra, prezident Donald Tramp ilgari AQShning Eron yadro ob'ektlariga qilgan zarbalaridan so'ng Vashingtonning Tehron bilan foydali kelishuvga erishish uchun kuchliroq pozitsiyaga ega bo'lganini hisoblaydi. Bessent Eron rahbariyati "faqat qo'pol kuchni tushunadi" — moliyaviy sohada ham, harbiy sohada ham, deb ta'kidladi.
Ilgari Tramp Isroil bosh vaziri Benyamin Netanyaxu va uning vakillari bilan uchrashuv haqida xabar berdi, unda Eron bilan muzokaralar jarayoni muhokama qilindi. AQSh prezidenti muzokaralar davom etishi kerakligini ta'kidlab, Eron yadro dasturi bo'yicha kelishuv mumkinligini aniqlash uchun muhim ekanligini aytdi.
Ilgari Axios portaliga bergan intervyusida Tramp o'z ma'muriyatining muzokaralar muvaffaqiyatsiz tugasa, Eronga nisbatan qattiq choralarni ko'rib chiqayotganini aytdi. Uning so'zlariga ko'ra, agar kelishuvga erishilmasa, AQSh 2025-yil iyun oyida Eron yadro ob'ektlariga zarba berilgandek harakat qilishi mumkin.

Соединенные Штаты направляют к Ирану дополнительные военные силы. Об этом сообщил министр финансов США Скотт Бессент в интервью телеканалу Fox News.
По его словам, президент Дональд Трамп считает, что после нанесенных ранее американских ударов по ядерным объектам Ирана у Вашингтона появились более сильные позиции для заключения выгодной сделки с Тегераном. Бессент заявил, что иранское руководство «понимает только грубую силу» — как в финансовой сфере, так и в военной.
Ранее Трамп сообщил о встрече с премьер-министром Израиля Биньямином Нетаньяху и его представителями, в ходе которой обсуждался переговорный процесс с Ираном. Президент США подчеркнул, что диалог должен продолжаться, чтобы определить, возможна ли договоренность по иранской ядерной программе.
Ранее в интервью порталу Axios Трамп заявил, что его администрация рассматривает возможность жестких мер в отношении Ирана в случае провала переговоров. По его словам, если соглашение не будет достигнуто, США могут действовать так же, как в июне 2025 года, когда были нанесены удары по иранским ядерным объектам.