WhatsApp, Rossiya hokimiyati mamlakatda uning ishini "to‘liq bloklashga" urinib, odamlarni "davlat tomonidan nazorat qilinadigan, kuzatuvdan himoyalanmagan ilovaga o‘tishga" majburlashga intilayotganini ma’lum qildi. Bayonot 11-fevral kuni X ijtimoiy tarmog‘ida (Rossiyada bloklangan) ingliz va rus tillarida e’lon qilindi.
"Bugun Rossiya hokimiyati WhatsAppni to‘liq bloklashga urinib, odamlarni davlat tomonidan nazorat qilinadigan, kuzatuvdan himoyalanmagan ilovaga o‘tishga majburlashga harakat qildi. 100 milliondan ortiq foydalanuvchilarni xususiy va xavfsiz aloqa huquqidan mahrum qilishga intilish – bu orqaga qadam bo‘lib, bu faqat Rossiyadagi odamlarning xavfsizligini pasaytirishga olib kelishi mumkin", – deyiladi kompaniya bayonotida.
WhatsApp, foydalanuvchilar aloqada qolishi uchun "imkoniyat doirasida hamma narsani qilishda" davom etayotganini ta’kidladi.
Kreml, o‘z navbatida, WhatsAppga egalik qiluvchi Meta korporatsiyasi "Rossiya hokimiyati bilan muloqotga kirishsa" va Rossiya qonunchiligiga rioya qilishga tayyor bo‘lsa, "kelishish imkoniyati" paydo bo‘lishini bildirdi. Prezident matbuot kotibi Dmitriy Peskov, Meta kompaniyasining murosasiz pozitsiyasi bilan "xizmatning to‘liq ishini tiklash imkoniyati yo‘qligini" ta’kidladi.
Mutaxassislar, vaqtinchalik texnik nosozliklarning sababi Roskomnadzor uskunalarining bir vaqtning o‘zida bir nechta yirik xizmatlarni, jumladan YouTube, Telegram va WhatsAppni bloklashi tufayli haddan tashqari yuklanishi bo‘lishi mumkinligini taxmin qilishdi. Rossiyada o‘tgan yildan beri milliy messenjer Max faoliyat ko‘rsatmoqda, u smartfonlarga majburiy o‘rnatilishi kerak.
Kreml ilgari Meta korporatsiyasining Rossiya hokimiyati bilan hamkorlik qilish sharti bilan WhatsApp ishini tiklash imkoniyati mavjudligini bildirgan edi.

WhatsApp has stated that Russian authorities attempted to "completely block" its operations in the country, aiming to "force people to switch to a state-controlled, surveillance-prone application." The statement was published on February 11 on the social network X (blocked in Russia) in English and Russian.
"Today, Russian authorities attempted to fully block WhatsApp in an effort to force people to switch to a state-controlled, surveillance-prone application. The attempt to leave over 100 million users without the right to private and secure communication is a step backward that can only lead to reduced safety for people in Russia," the company said in its statement.
The Kremlin, in turn, indicated that an "opportunity to negotiate" would arise if Meta, which owns WhatsApp, "enters into dialogue with Russian authorities" and is willing to comply with Russian legislation. Presidential press secretary Dmitry Peskov emphasized that with Meta's uncompromising stance, "there is no chance of resuming full service operation."
Earlier, the Cnews portal reported that WhatsApp's domain disappeared from Roskomnadzor's DNS servers, making the service unusable in Russia. Authorities have previously restricted access to YouTube in a similar manner.
Experts suggested that the cause of temporary technical failures could be an overload of Roskomnadzor's equipment due to the simultaneous blocking of several major services, including YouTube, Telegram, and WhatsApp. In Russia, the national messenger Max has been in operation since last year, mandatory for pre-installation on smartphones.
The Kremlin has previously stated that the possibility of restoring WhatsApp's operation is only feasible under the condition of Meta's cooperation with Russian authorities.