Qirgʻiziston Oliy Kengashi raisi Nuronbek Turgʻunbek oʻgʻli isteʼfoga chiqdi. U bu qarorini payshanba kuni parlament yigʻilishida eʼlon qildi.
«Oʻtgan voqealar fonida muhim taʼkidlashim kerak: men bir yoki ikki kishiga xizmat qilmayman, men davlat va xalqqa xizmat qilaman. Men oʻz ixtiyorim bilan isteʼfoga chiqishga qaror qildim», dedi u.
Turgʻunbek oʻgʻlining soʻzlariga koʻra, u parlament deputati sifatida ishlashni davom ettiradi.
«Men hech qachon bir yoki ikki kishi uchun ishlamaganimni taʼkidlamoqchiman, har doim mamlakat va qirgʻiz xalqi manfaatlarida harakat qildim. Bu vaqt ichida men muhim va zarur qarorlarni qabul qilishga oʻz hissamni qoʻshdim. Men hech qayerga ketmayman, deputat sifatida ishlayman. Biz siyosiy barqarorlikni saqlash uchun fitnasiz ishlashni oʻrganishimiz kerak», deb taʼkidladi u.
Rais shuningdek, parlament delegatsiyasi Turkiyadan samarali ish safari amalga oshirilganidan keyin qaytganini maʼlum qildi.
Ilgari OAVda Oliy Kengash rahbari Turkiyadan qaytgach, isteʼfoga chiqishi mumkinligi haqida maʼlumotlar paydo boʻlgan edi. Bu xabarlar Davlat Milliy Xavfsizlik Qoʻmitasi rahbari Kamchibek Tashiyevning isteʼfosi fonida eshitildi.

Спикер Жогорку Кенеша Кыргызстана Нурланбек Тургунбек уулу подал в отставку. О своем решении он объявил в четверг на заседании парламента.
«На фоне всех прошедших событий считаю важным отметить: я не служу одному или двум лицам, я служу государству и народу. Я принял решение подать в отставку по собственному желанию», — заявил он.
По словам Тургунбек уулу, он продолжит работу в качестве депутата парламента.
«Я хочу отметить, что никогда не работал на одного или двух людей, всегда действовал в интересах страны и кыргызского народа. Всё это время я вносил свой вклад в принятие важных и необходимых решений. Я никуда не ухожу, буду работать как депутат. Мы должны научиться работать без интриг для сохранения политической стабильности», — подчеркнул он.
Спикер также сообщил, что накануне парламентская делегация вернулась из Турции, где состоялся продуктивный рабочий визит.
Ранее в СМИ появлялась информация о возможной отставке главы Жогорку Кенеша после его возвращения из Турции. Сообщения прозвучали на фоне отставки главы ГКНБ Камчыбека Ташиева.