AQSh harbiy kuchlari Eron qarshi bir necha hafta davom etishi mumkin bo'lgan potentsial operatsiya uchun tayyorgarlik ko'rmoqda. Bu haqda Reuters agentligiga AQSh ma'muriyatining ikki noma'lum vakili xabar berdi.
Oq uy Yaqin Sharqqa ikkinchi aviatashuvchi, shuningdek, qiruvchi samolyotlar, esmintilar va minglab harbiy xodimlarni joylashtirishni e'lon qildi. Oq uy matbuot kotibining o'rinbosari Anna Kelli prezidentning Eron bilan bog'liq harakatlar uchun "stolda barcha variantlar qolganini" aytdi. Pentagon vaziyatni sharhlashdan bosh tortdi.
Hududga eng yangi aviatashuvchi USS Gerald R. Ford yo'naltirilmoqda, u allaqachon u yerda bo'lgan USS Abraham Lincoln aviatashuvchisiga qo'shiladi. Baholashlarga ko'ra, kemaga Karib dengizidan joylashtirish zonasiga yetib borish uchun taxminan bir hafta kerak bo'ladi.
Harbiy tayyorgarliklarga qaramay, diplomatik sa'y-harakatlar saqlanib qolmoqda. Keyingi muzokaralar bosqichi kelasi hafta Jenevada rejalashtirilgan. Manbalarga ko'ra, AQSh delegatsiyasini maxsus elchilar Stiv Uitkoff va Jared Kushner vakillik qiladi, Eron tomoni bilan uchrashuv Oman vositachiligida o'tkaziladi.

The US military is preparing for a potential operation against Iran that could last several weeks. Two anonymous US administration officials reported this to Reuters.
According to sources, planning intensified after statements by US President Donald Trump, who noted that a change of power in the Islamic Republic "seems like the best thing that could happen." The American leader did not specify who could lead the country, stating only that there are "suitable people."
The White House announced the deployment of a second aircraft carrier to the Middle East, along with fighter jets, destroyers, and thousands of troops. White House Deputy Press Secretary Anna Kelly said the president has "all options on the table" regarding actions toward Iran. The Pentagon declined to comment on the situation.
According to source information, current plans are significantly more complex than previous operations. While the June 2025 Operation Midnight Hammer primarily targeted nuclear infrastructure, potential targets now may include government institutions and facilities linked to security forces.
The US anticipates a likely response from Tehran, which could lead to a prolonged exchange of strikes. During a visit to Fort Bragg, Trump stated that negotiating with Iran is difficult and sometimes "it's necessary to instill fear."
Despite military preparations, diplomatic efforts continue. Another round of negotiations is scheduled for next week in Geneva. According to sources, the US delegation will be represented by special envoys Steve Whitkoff and Jared Kushner, and the meeting with the Iranian side will be mediated by Oman.