Agentlikning ma'lumotlariga ko'ra, shartnoma barcha maqsadli xalqaro aktivlarni o'z ichiga oladi. Mirad Energy bitimni naqd pulda to'lashga tayyor va zarur ruxsatnomalar, jumladan, AQSh Moliya vazirligining tasdig'ini olguncha mablag'larni maxsus eskro hisobvarag'iga joylashtiradi.
Reuters manbasi kompaniya "barcha me'yoriy talablarga rioya qilish ustida ishlamoqda" ekanligini ta'kidladi va bu taklif yuqori stavkalarga ega bo'lgan qadam sifatida ko'rilayotganini, buning Saudiya Arabistoni bilan mustahkam siyosiy aloqalar tomonidan qo'llab-quvvatlanganini aytdi.
Shu bilan birga, Rossiya kompaniyasining xalqaro aktivlarini o'tkazish bo'yicha bitimning yakuniy yopilishi AQSh Moliya vazirligining ruxsatini talab qiladi. Manbalar Vashingtondan keladigan kelishuv kafolatlari yo'qligini ta'kidlaydi. Mirad va LUKOYL sharh so'rovlariga javob bermadi. RBC Rossiya kompaniyasining matbuot xizmatiga so'rov yubordi.
Ilgari, dekabr oyi o'rtalarida, Reuters Mirad Energy LUKOYLning xorijiy aktivlariga asosiy da'vogarlardan biri ekanligini xabar qilgan edi. 29-yanvarda kompaniya ushbu aktivlarni AQSh investitsiya fondi Carlyle'ga sotish bo'yicha dastlabki kelishuv e'lon qildi. Shundan so'ng, agentlik ma'lumotlariga ko'ra, Carlyle bitim amalga oshirilgan taqdirda hamkorlarni jalb qilish uchun Birlashgan Arab Amirliklaridagi investorlar bilan dastlabki muzokaralarni boshladi.
Reuters batafsil ma'lumot berishicha, aktivlarni sotib olish bo'yicha muzokaralar Chevron, Quantum Energy Partners va Xtellus Partners investitsiya banki kabi boshqa da'vogarlar tomonidan ham davom ettirilmoqda. LUKOYL Carlyle'dan tashqari bir nechta potentsial xaridorlar bilan muhokamalar olib borayotganini tasdiqladi.

Саудовская компания Mirad Energy в конце января подписала соглашение о намерениях по приобретению зарубежных активов российской нефтяной компании ЛУКОЙЛ. Об этом сообщает агентство Reuters со ссылкой на три источника, знакомых с ходом переговоров.
По данным собеседников агентства, соглашение охватывает все целевые международные активы. Mirad готова оплатить сделку наличными и разместить средства на специальном эскроу-счете до получения необходимых разрешений регулирующих органов, включая одобрение Министерства финансов США.
При этом окончательное закрытие сделки по передаче международных активов российской компании потребует разрешения американского Минфина. Источники подчеркивают, что гарантий согласования со стороны Вашингтона нет. Mirad и ЛУКОЙЛ не ответили на запросы о комментариях. РБК направил запрос в пресс-службу российской компании.
Ранее, в середине декабря, Reuters сообщал, что Mirad является одним из основных претендентов на зарубежные активы ЛУКОЙЛа. 29 января компания объявила о предварительной договоренности о продаже этих активов американскому инвестфонду Carlyle. После этого, по информации агентства, Carlyle начал предварительные переговоры с инвесторами из ОАЭ для привлечения партнеров в случае реализации сделки.