Qozog‘iston Milliy xavfsizlik qo‘mitasi (MXX) stand-up komediyachi Nurln Saburovga nisbatan tekshiruv boshlaganini e’lon qildi. Bu haqda Tengrinews.kz nashriga idora matbuot xizmati xabar berdi.
Tekshiruvning boshqa tafsilotlari rasman ochiqlanmagan. Tekshiruvning sababi sifatida internetda tarqalgan video ko‘rsatilmoqda, unda Saburov Rossiyaning Ukrainadagi maxsus harbiy operatsiyasida qatnashayotgan "Vagner Legion Istra" bo‘linmasiga 10 ta mototsikl topshirgani aytilmoqda. Video rolik komediyachining Rossiyadan chiqarib yuborilishi haqidagi xabarlardan keyin paydo bo‘lgan. Dastlab ko‘plab foydalanuvchilar yozuvni soxta deb hisoblagan, ammo Factcheck.kz jurnalistlari uning haqiqiyligini tasdiqlaganini e’lon qilishdi.
Keyinchalik ma’lum bo‘lishicha, qozoq faoli Marat Turimbetov Bosh prokuroraga murojaat qilib, tekshiruv o‘tkazishni talab qilgan. Yurist Bauyrjan Ongarov aytganicha, agar faktlar tasdiqlansa, komediyachi yollanma askarlik (naemniklik) moddasi bo‘yicha jinoiy javobgarlikka tortilishi mumkin – bu 7 yildan 12 yilgacha ozodlikdan mahrum qilishni nazarda tutadi. Uning so‘zlariga ko‘ra, bu sobiq "Vagner" xususiy harbiy kompaniyasining yollanma askarlarini moliyalashtirish yoki moddiy ta’minlash bilan bog‘liq bo‘lishi mumkin. Shu bilan birga, bir qator rossiya OAVlari "Vagner Legion Istra" Rossiya Mudofaa vazirligi tarkibida, xususiy harbiy kompaniya tarqatib yuborilgandan keyin tashkil etilgan bo‘linma ekanligini ta’kidlamoqda.
Nurln Saburov Stepnogorsk shahrida tug‘ilgan va TNT telekanalidagi Stand Up yumoristik loyihasining rezidenti sifatida keng shuhrat qozongan. U Rossiya va Qozog‘iston shaharlarida gastrollar o‘tkazgan, yakkaxon stand-up kontsertlar bergan va "Keyin nima bo‘ldi?" nomli mashhur shou boshlovchisi bo‘lgan. 2020 yilda komediyachi Forbes Russia tomonidan tuzilgan 30 yoshgacha bo‘lgan 30 ta istiqbolli rossiyaliklar ro‘yxatiga kiritilgan, garchi u rossiya fuqaroligiga ega bo‘lmasa ham.
Fevral oyi boshida Saburovga Rossiyaga kirish taqiqlangan, chegara nazorati punktida unga 50 yil muddatga kirish taqiqi e’lon qilingan. Davlat agentliklari ma’lumotlariga ko‘ra, qaror milliy xavfsizlik sabablari va migratsiya va soliq qonunchiligini buzganligi uchun qabul qilingan. Hozirgi vaqtda, OAV ma’lumotlariga ko‘ra, rassom Olmaotada joylashgan.