Qozog‘iston Milliy xavfsizlik qo‘mitasi (MXX) stand-up komediyachi Nurln Saburovga nisbatan tekshiruv boshlaganini e’lon qildi. Bu haqda Tengrinews.kz nashriga idora matbuot xizmati xabar berdi.
Tekshiruvning boshqa tafsilotlari rasman ochiqlanmagan. Tekshiruvning sababi sifatida internetda tarqalgan video ko‘rsatilmoqda, unda Saburov Rossiyaning Ukrainadagi maxsus harbiy operatsiyasida qatnashayotgan "Vagner Legion Istra" bo‘linmasiga 10 ta mototsikl topshirgani aytilmoqda. Video rolik komediyachining Rossiyadan chiqarib yuborilishi haqidagi xabarlardan keyin paydo bo‘lgan. Dastlab ko‘plab foydalanuvchilar yozuvni soxta deb hisoblagan, ammo Factcheck.kz jurnalistlari uning haqiqiyligini tasdiqlaganini e’lon qilishdi.
Keyinchalik ma’lum bo‘lishicha, qozoq faoli Marat Turimbetov Bosh prokuroraga murojaat qilib, tekshiruv o‘tkazishni talab qilgan. Yurist Bauyrjan Ongarov aytganicha, agar faktlar tasdiqlansa, komediyachi yollanma askarlik (naemniklik) moddasi bo‘yicha jinoiy javobgarlikka tortilishi mumkin – bu 7 yildan 12 yilgacha ozodlikdan mahrum qilishni nazarda tutadi. Uning so‘zlariga ko‘ra, bu sobiq "Vagner" xususiy harbiy kompaniyasining yollanma askarlarini moliyalashtirish yoki moddiy ta’minlash bilan bog‘liq bo‘lishi mumkin. Shu bilan birga, bir qator rossiya OAVlari "Vagner Legion Istra" Rossiya Mudofaa vazirligi tarkibida, xususiy harbiy kompaniya tarqatib yuborilgandan keyin tashkil etilgan bo‘linma ekanligini ta’kidlamoqda.
Nurln Saburov Stepnogorsk shahrida tug‘ilgan va TNT telekanalidagi Stand Up yumoristik loyihasining rezidenti sifatida keng shuhrat qozongan. U Rossiya va Qozog‘iston shaharlarida gastrollar o‘tkazgan, yakkaxon stand-up kontsertlar bergan va "Keyin nima bo‘ldi?" nomli mashhur shou boshlovchisi bo‘lgan. 2020 yilda komediyachi Forbes Russia tomonidan tuzilgan 30 yoshgacha bo‘lgan 30 ta istiqbolli rossiyaliklar ro‘yxatiga kiritilgan, garchi u rossiya fuqaroligiga ega bo‘lmasa ham.
Fevral oyi boshida Saburovga Rossiyaga kirish taqiqlangan, chegara nazorati punktida unga 50 yil muddatga kirish taqiqi e’lon qilingan. Davlat agentliklari ma’lumotlariga ko‘ra, qaror milliy xavfsizlik sabablari va migratsiya va soliq qonunchiligini buzganligi uchun qabul qilingan. Hozirgi vaqtda, OAV ma’lumotlariga ko‘ra, rassom Olmaotada joylashgan.

Kazakhstan's National Security Committee (KNB) has initiated an investigation into stand-up comedian Nurlan Saburov. The agency's press service confirmed this to the Tengrinews.kz publication.
Other details of the probe have not been officially disclosed. The investigation was prompted by a video circulating online that allegedly shows Saburov handing over 10 motorcycles to the "Wagner Legion Istra" unit, which is participating in Russia's special military operation in Ukraine. The video emerged shortly after reports of the comedian's expulsion from Russia. Initially, many users considered the footage fake, but journalists from Factcheck.kz claimed to have verified its authenticity.
It was later revealed that Kazakh activist Marat Turimbetov appealed to the General Prosecutor's Office, demanding an investigation. Lawyer Bauyrzhan Ongarov stated that if the facts are confirmed, the comedian could face criminal liability under the article on mercenarism, carrying a sentence of 7 to 12 years in prison. According to him, this could involve financing or materially supporting mercenaries of the former Wagner private military company. Meanwhile, a number of Russian media outlets assert that "Wagner Legion Istra" is a unit within the Russian Ministry of Defense, established after the dissolution of the private military company.
Nurlan Saburov was born in Stepnogorsk and gained widespread fame as a resident of the Stand Up comedy project on the TNT television channel. He has toured cities in Russia and Kazakhstan, performed solo stand-up concerts, and hosted the popular show "What Happened Next?". In 2020, the comedian was included in Forbes Russia's list of the 30 most promising Russians under 30, despite not holding Russian citizenship.
In early February, Saburov was denied entry to Russia at a border control checkpoint in an airport, with a 50-year entry ban announced. According to state agencies, the decision was made on national security grounds and due to violations of migration and tax legislation. Currently, according to media reports, the artist is in Almaty.