Polsha Prezidenti Karol Navrotskiy mamlakat o‘z yadro arsenaliga ega bo‘lish yo‘lini ko‘rib chiqishi kerakligini aytdi. U bu haqda Polsat News telekanaliga bergan intervyusida ma’lum qildi.
Rasm: PAP
Davlat rahbarining so‘zlariga ko‘ra, Varshava yadro loyihasiga qo‘shilishi kerak, chunki uning baholashicha, Polsha, shu jumladan Rossiyaning harakatlari tufayli, “qurolli mojaroning chekkasida” turibdi. Navrotskiy bu yo‘nalishdagi harakatlar xalqaro me’yorlarga rioya qilgan holda amalga oshirilishi kerakligini ta’kidladi.
Ilgari Polshaning sobiq prezidenti Andjey Duda mamlakat o‘z hududida Amerika yadro qurolini joylashtirishga tayyorligini bildirgan edi. U bu masalani Vashingtonda muhokama qilganini va Varshavaning tegishli qarorlarni qabul qilishga tayyorligini tasdiqlaganini ta’kidlagan edi.
Duda bunday pozitsiyani Rossiyaning harbiy faolligining kuchayishi, jumladan Kaliningrad viloyatining militarizatsiyasi va Belarusda taktik yadro qurolini joylashtirish bilan izohladi.

Президент Польши Кароль Навроцкий заявил, что страна должна рассмотреть путь к получению собственного ядерного арсенала. Об этом он сообщил в интервью телеканалу Polsat News.
По словам главы государства, Варшава должна присоединиться к ядерному проекту, поскольку, по его оценке, Польша находится «на грани вооруженного конфликта», в том числе из-за действий России. Навроцкий подчеркнул, что движение в этом направлении должно происходить с соблюдением международных норм.
Ранее бывший президент Польши Анджей Дуда заявлял о готовности страны разместить на своей территории американское ядерное оружие. Он отмечал, что обсуждал этот вопрос в Вашингтоне и подтверждал готовность Варшавы принять соответствующие решения.
Дуда объяснял такую позицию усилением военной активности России, включая милитаризацию Калининградской области и размещение тактического ядерного оружия в Беларуси.