Isroilning Livonning Bekaa vodiysiga qilgan hujumlari natijasida bir kishi halok bo'ldi, 29 kishi yaralandi. Bu so'nggi vaqtlardagi tinchlik kelishuvini buzish holatlaridan biridir.
Livon Sog'liqni saqlash vazirligi "16 yoshli suriyalik o'g'il bola halok bo'ldi" deb e'lon qildi, deb Milliy axborot agentligi (NNA) xabar berdi. U Husayn Mohsen al-Xalaf deb nomlangan va Baalbek yaqinidagi Kfar Danda sodir bo'lgan zarbada halok bo'lgan, deb L'Orient axborot nashri xabar berdi.
NNA ma'lumotlariga ko'ra, kamida 13 ta havo hujumi qayd etilgan: to'rttasi Shmestarda, beshtasi Boudaida, ikkitasi Harbatada va ikkitasi Hermel va Nabi Chit tog'larida. Baalbek bozoridagi Tallet al-Ajamida bir nechta do'konlar shikastlangan.
Isroil harbiylari ular Xizbullohning maxsus operatsiyalar bo'limi - Radvon kuchlariga tegishli sakkizta lagerini nishonga olganini aytdi. Ular bu yerda qurol va raketalar saqlangan va "favqulodda vaziyatlarga tayyorgarlik ko'rish va terroristik rejalarni ishlab chiqish va amalga oshirish uchun" mashg'ulotlar o'tkazilganini aytdi. Ular bu faoliyat "Isroil va Livon o'rtasidagi kelishuvlarni buzish" ekanligini ta'kidladi.
Isroil harbiylari Livondagi hujumlarini davom ettirmoqda, garchi 2024-yil noyabrida Livon qurolli guruhi Xizbulloh bilan bir yildan ortiq davom etgan janglarni tugatishga qaratilgan tinchlik kelishuviga erishilgan bo'lsa ham. Birlashgan Millatlar Tashkilotiga ko'ra, shundan beri 300 dan ortiq kishi, jumladan 127 fuqaro halok bo'lgan.
O'tgan hafta, Bekaa vodiysi va Sidon shahri yaqinidagi Ein el-Hilveh falastinlik qochqinlar lageriga qilingan Isroil hujumlarida kamida 12 kishi halok bo'ldi. Isroil ular Xizbulloh va Hamasning qo'mondonlik markazlarini nishonga olganini aytdi.
Livon yanvar oyida BMTga shikoyat bilan murojaat qilib, faqat 2025-yil oktyabrdan dekabrgacha bo'lgan davrda jami 2036 ta Isroil tomonidan buzilgan holatlarni batafsil bayon qildi. U BMT Xavfsizlik Kengashidan Isroilni bu harakatlarni to'xtatishga va uning chegaralaridan to'liq chiqib ketishga majbur qilishni talab qildi.
Isroil Livonning ba'zi qismlarini egallab turibdi, chegara qishloqlarini qayta qurishni bloklaydi va odamlarni uylariga qaytishiga to'sqinlik qilmoqda.
Livon hukumati ular Xizbullohni Litani daryosining janubida qurolsizlantirish bo'yicha o'z majburiyatlarini deyarli bajarganini aytdi. Ular ikkinchi bosqichni yakunlash uchun to'rt oy kerak bo'lishini aytdi.

Израильские удары по долине Бекаа в Ливане привели к гибели одного человека и ранению 29 других, что стало последним в серии нарушений перемирия.
Министерство здравоохранения Ливана объявило, что "погиб 16-летний сирийский мальчик", сообщило Национальное информационное агентство (NNA) в четверг. Его звали Хусейн Мохсен аль-Халаф, и он погиб в результате удара по Кафар-Дану возле Баальбека, сообщило издание L'Orient.
По данным NNA, было зафиксировано не менее 13 авиаударов: четыре в Шместаре, пять в Будае, два в Харбате и два в горах Хермель и Наби-Чит. Несколько магазинов были повреждены на базаре Баальбека в Таллет-аль-Аджами.
Израильская армия заявила, что она нацелилась на восемь лагерей, принадлежащих специальному оперативному подразделению "Хезболлы" - силам "Радван". Она сообщила, что там хранилось оружие и ракеты, а также проводились тренировки "в рамках подготовки к чрезвычайным ситуациям и планирования и исполнения террористических заговоров". Она заявила, что эта деятельность является "нарушением договоренностей между Израилем и Ливаном".
Армия Израиля продолжает проводить атаки в Ливане, несмотря на перемирие с ливанской вооруженной группой "Хезболла" в ноябре 2024 года, которое должно было положить конец более чем году боевых действий. По данным ООН, с тех пор погибло более 300 человек, включая 127 гражданских лиц.
На прошлой неделе в результате израильских ударов по долине Бекаа и палестинскому лагерю беженцев Эйн-эль-Хильве возле города Сидон погибли по меньшей мере 12 человек. Израиль заявил, что он нацелился на командные центры "Хезболлы" и "Хамаса".
Ливан подал жалобу в ООН в январе, подробно описав в общей сложности 2036 израильских нарушений только за период с октября по декабрь 2025 года. Он призвал Совет Безопасности ООН заставить Израиль прекратить эти действия и полностью вывести войска с его границ.
Израиль продолжает оккупировать части Ливана, блокируя восстановление приграничных деревень и препятствуя возвращению людей в свои дома.
Правительство Ливана заявило, что оно почти завершило свое обязательство по перемирию по разоружению "Хезболлы" к югу от реки Литани. Оно сообщило, что для завершения второго этапа потребуется четыре месяца.
Однако "Хезболла" отвергла это, заявив, что считает, что разоружение в соглашении о перемирии применяется только к районам к югу от реки.