Vashington, DC – AQSh Prezidenti Donald Trump o'zining ikkinchi muddatining birinchi 13 oyini "transformatsion" deb baholadi. Bu g'alaba xabari uning noyabr oyidagi oraliq saylovlar oldidan respublikachilar partiyasini qo'llab-quvvatlash uchun davom ettirish rejasidir.
Lekin nutq shuningdek, Trumpning siyosiy zaif tomonlarini ochib berdi. U o'z rejalarini amalga oshirish uchun ko'p hollarda yagona qarorlar va favqulodda holatlar e'lonlariga tayangan.
Oliy sudning uning tarif siyosatiga qarshi qarori – nutqdan bir necha kun oldin – Trumpning eng muhim harakatlarining qanchalik tez yemirilishi mumkinligini ko'rsatdi.
"Bu uning tarafdorlar bazasini mustahkamlash uchun nutq edi," dedi Michigan universiteti professori Aaron Kall. "Demokratlarga zaytun shoxini uzatish yoki yangi tarafdorlarni jalb qilish emas."
Bu yondashuv prezident uchun cheklovchi bo'lishi mumkin, chunki u kelgusi oylarda o'z maqsadlariga erishish uchun Kongress qo'llab-quvvatlashiga muhtoj – shu jumladan, qiyin saylov kampaniyalariga duch kelayotgan respublikachilar va markaziy demokratlardan.
Trumpning ikkinchi muddatidagi eng muhim qonunchilik g'alabasi iyul oyida respublikachilar tomonidan qabul qilingan keng qamrovli qonun edi. U bu haqda o'z nutqida alohida ta'kidladi.
Qonun Trumpning kampaniya va'zlarini, jumladan, soliqlarni kamaytirish kabi iqtisodiy majburiyatlarni o'z ichiga oladi. Lekin so'rovlar shuni ko'rsatadiki, aholi o'z hayotida katta o'zgarishlarni sezmayapti. Trumpning ma'qullash reytingi pasaygan.
Trump o'tgan yilgi keng qamrovli qonunga o'xshash yangi qonunni talab qilmadi, balki hayot narxining yuqoriligi muammosini hal qilishga qaratilgan bir nechta qonun loyihalarini taklif qildi.
Garchi Trump odatda yagona harakat qilishni afzal ko'rsa ham, u Kongressni ko'plab siyosiy tashabbuslar uchun kerakligini tan oldi. Masalan, u o'zining "eng imtiyozli millat" dasturini qonunlashtirishni talab qildi.

Вашингтон, округ Колумбия – Президент США Дональд Трамп охарактеризовал первые 13 месяцев своего второго срока как "трансформационные" в своём обращении о положении страны. Это послание о победе, которое Белый дом планирует использовать для поддержки Республиканской партии перед промежуточными выборами в ноябре.
Однако речь во вторник также подчеркнула неудобные политические реалии для Трампа, выявив уязвимости президента, который полагался на поток исполнительных указов, односторонних действий и объявлений о чрезвычайных ситуациях для реализации своей повестки.
Решение Верховного суда против его ключевой тарифной политики – всего за несколько дней до выступления – показало, насколько быстро самые смелые и значимые действия Трампа могут разрушиться под грузом юридических вызовов.
"Это была речь для укрепления его базы сторонников," – сказал Аарон Калл, профессор Мичиганского университета, изучающий президентские послания. – "А не для протягивания оливковой ветви демократам или привлечения новых сторонников."
Это потенциально ограничивающий подход для президента, которому потребуется поддержка Конгресса – включая уязвимых республиканских законодателей, сталкивающихся с трудными избирательными кампаниями, и умеренных демократов – для достижения многих своих целей в предстоящие месяцы.
Самая значительная законодательная победа Трампа во втором сроке – это масштабный законопроект, принятый республиканским Конгрессом в июле. Он уделил ему особое внимание в своей речи во вторник.
Законопроект, названный президентом его "Большим красивым законом", а критиками – "Большим уродливым законом Трампа", закрепил несколько ключевых пунктов его предвыборной повестки, включая популистские экономические обещания по снижению налогов.
Однако опросы показывают, что американская общественность не замечает существенных изменений в своей жизни. Рейтинг одобрения Трампа снизился с момента принятия законопроекта.
Трамп во вторник не призвал к новому масштабному законопроекту, а вместо этого предложил несколько законодательных инициатив, направленных на решение проблемы высокой стоимости жизни.
Хотя Трамп обычно предпочитает действовать в одиночку, его заявления подчеркнули, что ему всё ещё нужен Конгресс для многих политических инициатив, которые он рекламировал во вторник.