O'zbekiston Prezidenti Shavkat Mirziyoyev 12-fevral kuni Oliy sudya kengashi raisidan sudlovni amalga oshirishga to'sqinlik qiluvchi omillar va sud tizimida korrupsiyaga qarshi kurash holati to'g'risidagi ma'lumotni eshitdi.
"O'zbekiston Respublikasining Oliy sudya kengashi to'g'risida"gi Qonunning 9-moddasiga muvofiq, kengash raisi har yili Prezidentga tegishli hisobot taqdim etadi. Uchrashuv davomida ta'kidlanishicha, 2025-yil 26-dekabrdagi Oliy Majlis va O'zbekiston xalqiga Murojaatnomasida Prezident korrupsiyaga yo'l qo'yish amalga oshirilayotgan islohotlarga xiyonat ekanligini ta'kidlab, bu hodisaga qarshi kurash bo'yicha "favqulodda holat" e'lon qildi.
Sudlar mustaqil hokimiyat tarmog'i sifatida korrupsiyadan xoli tizimni shakllantirishda namuna bo'lishi kerakligi ta'kidlandi. 2025-yilda Prezidentning farmoni bilan Oliy sudya kengashining vakolatlari kengaytirildi, shuningdek, kengash huzurida yuqori malakali kadrlarni tayyorlash uchun Sudlov akademiyasi tashkil etildi.
Xabar qilinishicha, 2025-yilda 135 nafar nomzod birinchi marta sudya lavozimlariga tayinlandi, 286 nafar sudya qayta tayinlandi, shuningdek, 241 nafar tergov sudyasidan iborat korpus tuzildi. Shu bilan birga, 59 nafar sudyaning vakolatlari muddatidan oldin to'xtatildi. Xususan, 19 nafar sudya qasamyod va Sudya axloqi kodeksi talablarini buzgani uchun ozod qilindi, uch nafari jinoiy javobgarlikka tortildi, 58 nafari lavozimidan pastroq lavozimga tushirildi.
Baholash natijalariga ko'ra, 33 nafar sudya keyingi ish uchun mos emas deb topildi, 266 nafar sudya intizomiy javobgarlikka tortildi.
Sudlar faoliyatiga aralashuv holatlari bo'yicha Bosh prokuroraturaga beshta ko'rsatma kiritildi. Kengashning rasmiy veb-saytida sudyalarning daxlsizligini buzish to'g'risidagi xabarlarni tezkor yo'naltirish mexanizmi yaratildi.
Sud hokimiyatining mustaqilligini ta'minlash doirasida hududiy sudlar raislarining 6 mingdan ortiq buyruqlari o'rganildi. 231 holatda 314 nafar sudyaga sudlovni amalga oshirish bilan bog'liq bo'lmagan vazifalar yuklanganligi aniqlandi. Ushbu faktlar bo'yicha choralar ko'rildi.
Shuningdek, kadrlar, moddiy-texnika va tashkiliy masalalar uchun javobgar bo'lgan sud ma'muriyati institutini yaratish bo'yicha xorijiy tajriba o'rganilmoqda. Intizomiy ishlarni obyektiv ko'rib chiqish uchun Sudyalar Intizomiy kollegiyasini tashkil etish taklif qilindi.
Tashabbuslar orasida sudyalar va ularning oila a'zolarining mol-mulkini deklaratsiya qilish tizimini joriy etish, sud apparatlarida komplayens-nazoratni joriy etish va xodimlarni qabul qilishning shaffof tartibini o'rnatish bor.
Prezident taqdim etilgan takliflarni qo'llab-quvvatladi va sud hokimiyatining mustaqilligini yanada mustahkamlash, sudyalarning daxlsizligini ta'minlash va sudlovni amalga oshirishga to'sqinlik qiluvchi omillarni bartaraf etish bo'yicha tavsiyalar berdi.

In accordance with Article 9 of the Law "On the Supreme Judicial Council of the Republic of Uzbekistan," the head of the council annually submits a relevant report to the President. During the meeting, it was noted that in the Address to the Oliy Majlis and the people of Uzbekistan on December 26, 2025, the President emphasized that tolerating corruption is a betrayal of ongoing reforms and declared an "emergency situation" to combat this phenomenon.
It was stressed that courts, as an independent branch of power, should become an example in forming a system free from corruption. In 2025, by presidential decree, the powers of the Supreme Judicial Council were expanded, and a Justice Academy was established under the council to train highly qualified personnel.
Based on the assessment results, 33 judges were deemed unsuitable for further work, and 266 judges were subjected to disciplinary action.
Regarding instances of interference in court activities, five submissions were made to the General Prosecutor's Office. A mechanism for promptly directing reports on violations of judicial immunity was created on the council's official website.
As part of ensuring the independence of the judiciary, over 6,000 orders from chairpersons of territorial courts were reviewed. It was revealed that in 231 cases, 314 judges were assigned duties unrelated to the administration of justice. Measures were taken based on these facts.
Foreign experience in establishing a judicial administration institute, which will be responsible for personnel, logistical, and organizational matters, is also being studied. It was proposed to create a Disciplinary Collegium of Judges for objective consideration of disciplinary cases.
Among the initiatives are implementing a system for declaring the property of judges and their family members, introducing compliance control in court apparatuses, and establishing a transparent procedure for hiring employees.
Special attention was paid to ensuring gender equality in the judicial system. In particular, plans to celebrate March 10—International Day of Women Judges—were discussed.
The President supported the presented proposals and gave recommendations on further strengthening the independence of the judiciary, ensuring judicial immunity, and eliminating factors hindering the administration of justice.