O'zbekiston Prezidenti Shavkat Mirziyoyev 12-fevral kuni Oliy sudyalar kengashi raisi bilan sud ishlarini amalga oshirishga to'sqinlik qiluvchi omillar va sud tizimida korrupsiyaga qarshi kurash holati haqida ma'lumotni tingladi.
"O'zbekiston Respublikasining Oliy sudyalar kengashi to'g'risida"gi Qonunning 9-moddasiga muvofiq, kengash raisi har yili Prezidentga tegishli hisobot taqdim etadi. Uchrashuv davomida, 2025-yil 26-dekabrdagi Oliy Majlis va O'zbekiston xalqiga Murojaatnomasida Prezident ta'kidlaganidek, korrupsiyaga yo'l qo'yish amalga oshirilayotgan islohotlarga xiyonatdir va bu hodisaga qarshi kurashda "favqulodda holat" e'lon qilgan.
Sudlar mustaqil hokimiyat tarmog'i sifatida korrupsiyadan xoli tizimni shakllantirishda namuna bo'lishi kerakligi ta'kidlandi. 2025-yilda Prezidentning farmoni bilan Oliy sudyalar kengashining vakolatlari kengaytirildi, shuningdek, kengash huzurida yuqori malakali kadrlarni tayyorlash uchun Sud akademiyasi tashkil etildi.
2025-yilda 135 nafar nomzod birinchi marta sudya lavozimlariga tayinlangan, 286 sudya qayta tayinlangan va 241 nafar tergov sudyasidan iborat korpus tuzilgani xabar qilindi. Shu bilan birga, 59 sudyaning vakolatlari muddatidan oldin to'xtatildi. Xususan, 19 sudya qasamyod va Sudya axloqi kodeksi talablarini buzgani uchun ozod qilindi, uch nafari jinoiy javobgarlikka tortildi, 58 nafari lavozimidan pastroq lavozimga tushirildi.
Baholash natijalariga ko'ra, 33 sudya keyingi ish uchun mos emas deb topildi, 266 sudya intizomiy javobgarlikka tortildi.
Sud faoliyatiga aralashuv holatlari bo'yicha Bosh prokuroraturaga beshta ko'rsatma kiritilgan. Kengashning rasmiy veb-saytida sudyalarning daxlsizligini buzish haqidagi xabarlarni tezkor yo'naltirish mexanizmi yaratildi.
Sud hokimiyatining mustaqilligini ta'minlash doirasida hududiy sudlar raislarining 6 mingdan ortiq buyruqlari o'rganildi. 231 holatda 314 sudyaga sud ishlarini yuritish bilan bog'liq bo'lmagan majburiyatlar yuklanganligi aniqlandi. Ushbu faktlar bo'yicha choralar ko'rildi.
Shuningdek, kadrlar, moddiy-texnika va tashkiliy masalalar uchun javobgar bo'lgan sud ma'muriyati institutini yaratish bo'yicha xorijiy tajriba o'rganilmoqda. Intizomiy ishlarni obyektiv ko'rib chiqish uchun Sudyalarning Intizomiy kollegiyasini tashkil etish taklif qilindi.
Tashabbuslar orasida sudyalar va ularning oila a'zolarining mol-mulkini deklaratsiya qilish tizimini joriy etish, sud apparatlarida komplayens-nazoratni joriy qilish va xodimlarni qabul qilishning shaffof tartibini o'rnatish kiradi.
Prezident taqdim etilgan takliflarni qo'llab-quvvatladi va sud hokimiyatining mustaqilligini yanada mustahkamlash, sudyalarning daxlsizligini ta'minlash va sud ishlarini amalga oshirishga to'sqinlik qiluvchi omillarni bartaraf etish bo'yicha tavsiyalar berdi.

In accordance with Article 9 of the Law "On the Supreme Judicial Council of the Republic of Uzbekistan," the council's chairman annually submits a relevant report to the President. During the meeting, it was noted that in the Address to the Oliy Majlis and the people of Uzbekistan on December 26, 2025, the President emphasized that tolerating corruption is a betrayal of the ongoing reforms and declared a "state of emergency" in the fight against this phenomenon.
It was stressed that courts, as an independent branch of power, should become an example in forming a system free from corruption. In 2025, by presidential decree, the powers of the Supreme Judicial Council were expanded, and a Justice Academy was established under the council to train highly qualified personnel.
Based on evaluations, 33 judges were deemed unsuitable for further work, and 266 judges faced disciplinary action.
Regarding instances of interference in court activities, five submissions were made to the General Prosecutor's Office. A mechanism for promptly reporting violations of judges' immunity was created on the council's official website.
As part of ensuring the independence of the judiciary, over 6,000 orders from chairpersons of territorial courts were reviewed. It was found that in 231 cases, 314 judges were assigned duties unrelated to the administration of justice. Measures were taken based on these facts.
Foreign experience in establishing a judicial administration institute, which would be responsible for personnel, logistical, and organizational matters, is also being studied. It was proposed to create a Disciplinary Collegium of Judges for the objective consideration of disciplinary cases.
Special attention was given to ensuring gender equality in the judicial system. In particular, plans to celebrate March 10—International Day of Women Judges—were discussed.
The President supported the presented proposals and gave recommendations for further strengthening the independence of the judiciary, ensuring the immunity of judges, and eliminating factors hindering the administration of justice.