"O'zbekneftgaz" AJ O'zbekiston Futbol Assotsiatsiyasiga rasmiy xat yuborib, "Nasaf", "Buxoro" va "Bunyodkor" klublarini moliyalashtirishni to'xtatish haqida xabar berdi. Bu haqda Kun.uz manbasi xabar berdi.
Oldinroq kompaniya profilga mos bo'lmagan aktivlarni chiqarish, homiylik to'lovlarini to'xtatish va xarajatlarni optimallashtirish niyatini e'lon qilgan edi.
Ma'lumot uchun: 2025-yilgi Superliga mavsumida "Nasaf" uchinchi, "Bunyodkor" beshinchi, "Buxoro" esa o'n to'rtinchi o'rinni egalladi. Milliy chempionatning yangi mavsumi 15 kundan keyin, 27-fevralda boshlanadi.
Eslatib o'tamiz, 30-yanvar kuni Prezident yig'ilishida "O'zbekneftgaz"ning ustuvor vazifalari ko'rib chiqildi. Uchrashuvda kompaniyaning operatsion samaradorligini oshirishga, shu jumladan profilga mos bo'lmagan aktivlarni chiqarish, homiylik to'lovlarini to'xtatish va moliyaviy barqarorlikni ta'minlash uchun xarajatlarni optimallashtirishga alohida e'tibor qaratilishi ta'kidlangan.

АО "Узбекнефтегаз" направило официальное письмо в Ассоциацию футбола Узбекистана, уведомив о прекращении финансирования клубов "Насаф", "Бухара" и "Бунёдкор". Об этом сообщил источник Kun.uz.
Ранее компания объявила о намерении вывести непрофильные активы, прекратить спонсорские выплаты и оптимизировать расходы.
Для справки: в сезоне Суперлиги-2025 "Насаф" занял третье место, "Бунёдкор" — пятое, "Бухара" — четырнадцатое. Новый сезон национального чемпионата стартует через 15 дней — 27 февраля.
Напомним, 30 января на совещании у президента были рассмотрены приоритетные задачи "Узбекнефтегаза". В ходе встречи было отмечено, что особое внимание будет уделено повышению операционной эффективности компании, в том числе за счёт вывода непрофильных активов, прекращения спонсорских выплат и оптимизации расходов для обеспечения финансовой устойчивости.