Mir-Akbar Rahmonqulov 1952-yil 5-oktabrda Toshkent shahrida tug‘ilgan. 1975-yilda Toshkent davlat universitetining "huquqshunoslik" mutaxassisligini tamomlab, Davlat reja qo‘mitasi huzuridagi Iqtisodiyot ilmiy-tadqiqot institutida kichik ilmiy xodim sifatida ish boshlagan. Keyingi yillarda O‘zbekiston yoshlar ittifoqi Markaziy qo‘mitasida, O‘zbekiston Respublikasi Fanlar akademiyasida va mamlakat Oliy Kengashi Prezidiumida ishlagan.
1992–1994-yillarda Rahmonqulov Jahon iqtisodiyoti va diplomatiya universitetining birinchi prorektori lavozimida ishlab, tashqi siyosat sohasida yuqori malakali kadrlar tayyorlashga hissa qo‘shgan. 1995–1997-yillarda O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti huzuridagi Strategik va mintaqalararo tadqiqotlar institutini boshqargan va Amaldagi qonunchilikni monitoring qilish instituti direktori o‘rinbosari bo‘lgan. Uning rahbarligida mamlakat barqarorligi va xavfsizligini ta‘minlashga qaratilgan strategik tadqiqotlar olib borilgan.
Mir-Akbar Rahmonqulov davlat dasturlari va qonun loyihalarini ishlab chiqishda faol ishtirok etgan, mintaqaviy xavfsizlik va xalqaro hamkorlik masalalariga oid bir qator monografiya va ilmiy-uslubiy qo‘llanmalar tayyorlagan. U Prezidentning Davlat maslahatchisi va Milliy xavfsizlik kengashi kotibi lavozimlarida ishlagan, 2022-yildan esa Prezident administratsiyasida ishlab, bir vaqtning o‘zida Qonunchilik va huquqiy siyosat institutini boshqargan va Oliy Majlis Senati a‘zosi vazifasini bajargan.
Prezident ta‘kidlaganidek, taniqli olim va davlat arbobi yuqori professionalizm, sadoqat va chin vatanparvarlik ko‘rsatgan, uning O‘zbekiston fan, huquq va davlat siyosati rivojiga qo‘shgan hissasi beqiyos bo‘lib qoladi.
Mir-Akbar Rahmonqulov "O‘zbekiston Respublikasida xizmat ko‘rsatgan huquqshunos" unvoni, "Fidokorona xizmatlari uchun" va "Shon-sharaf" II darajali ordenlari bilan taqdirlangan. Uning yorug‘ xotirasi hamkasblari, talabalar va hamyurtlari qalbiga abadiy joylashadi.

President of Uzbekistan Shavkat Mirziyoyev expressed deep condolences on the passing of prominent state and public figure, member of the Senate of the Oliy Majlis, Doctor of Juridical Sciences, Professor Mir-Akbar Rakhmonkulov, who died on February 11 at the age of 74.
From 1992 to 1994, Rakhmonkulov served as First Vice-Rector of the University of World Economy and Diplomacy, contributing to the training of highly qualified personnel in the field of foreign policy. From 1995 to 1997, he headed the Institute for Strategic and Interregional Studies under the President of the Republic of Uzbekistan and was Deputy Director of the Institute for Monitoring Current Legislation. Under his leadership, strategic research was conducted aimed at ensuring the stability and security of the country.
Mir-Akbar Rakhmonkulov actively participated in the development of state programs and draft laws, prepared a number of monographs and scientific-methodological manuals on issues of regional security and international cooperation. He held positions as State Advisor to the President and Secretary of the National Security Council, and since 2022, he worked in the Presidential Administration, simultaneously heading the Institute of Legislation and Legal Policy and performing duties as a member of the Senate of the Oliy Majlis.
Mir-Akbar Rakhmonkulov was awarded the title "Honored Lawyer of the Republic of Uzbekistan" and decorated with the orders "For Selfless Service" and "Glory and Honor" II degree. His bright memory will forever remain in the hearts of colleagues, students, and compatriots.