Almazor tumanidagi "Shon-shuhrat" mahallasi profilaktika inspektori B.T.ning xizmatiy kvartirasida 10,5 kg sintetik narkotik "Alfa-PVP" va 4 g "Spays" topilgan. Ichki ishlar organlari xodimi suyuq holatda olingan narkotikni quritib, "zakladka" usuli bilan tarqatgan va kriptovalyutada to'lov olgan.
Almazor tuman sudi sudya Alisher Turg'unov raisligida xizmatiy uyida narkolaboratoriya tashkil qilgan profilaktika inspektori ishini ko'rib chiqdi.
Tergov materiallariga ko'ra, 1995-yilda tug'ilgan B.T. 2019-yildan profilaktika inspektori, 2023-yildan esa "Shon-shuhrat" mahallasi inspektori bo'lib ishlagan. 2025-yil aprel oyida u Telegram orqali sintetik narkotiklar sotuvchisiga "zakladchi" sifatida ishga kirgan. Sentabr oyigacha u moddalar partiyalarini olib, ularni qadoqlab tarqatgan va kriptovalyutada haq olgan.
Keyinchalik, rahbar ko'rsatmasi bilan u xizmatiy uyida mefedron ishlab chiqarish laboratoriyasini tashkil qilgan. Uskuna va ko'rsatmalarni onlayn olgan. Har bir "zakladka" uchun unga kriptovalyutada 1500 dollargacha pul o'tkazilgan. 2025-yil 27-iyuldan 27-sentabrgacha uning kriptohamyoniga 10 831 dollar kelgan.
2025-yil 27-sentabrda Davlat xavfsizlik xizmati va Bojxona qo'mitasi xodimlari tomonidan o'tkazilgan operativ tadbir paytida inspektor qo'lga olingan. Xizmatiy uy tintuvida 335 dona uskuna, 10,5 kg "Alfa-PVP", 4 g "Spays" va 588 g suyuq modda olib qo'yilgan. Toshkent tumanidagi doimiy uyida qo'shimcha 430 g "Alfa-PVP" topilgan.
Sudda B.T. aybini tan olib, jinoyatga "osson pul" topishga urinib borganini aytgan. Uning so'zlariga ko'ra, dastlab u yuk tashish e'loniga javob bergan, ammo keyinchalik narkosxemaga jalb qilingan va fosh qilinish tahdidlari ostida faoliyatini davom ettirgan.
Sud hukmi bilan B.T. Jinoyat kodeksining 25, 273-moddasining 5-qismi va 278-8-moddasining 3-qismi "a" bandi bo'yicha aybdor deb topilgan. Unga 12 yil qamoq jazosi belgilangan.

In the official apartment of a prevention inspector in the "Shon-shuhrat" neighborhood of Almazor District, 10.5 kg of synthetic drug "Alpha-PVP" and 4 g of "Spice" were found. The internal affairs officer received the drug in liquid form, dried it, and distributed it via "dead drops," receiving payment in cryptocurrency.
The Almazor District Court, presided over by Judge Alisher Turgunov, heard the case of a prevention inspector who organized a drug lab in official housing.
According to investigation materials, B.T., born in 1995, worked as a prevention inspector from 2019 and as a neighborhood inspector of "Shon-shuhrat" from 2023. In April 2025, he was hired as a "drop courier" via Telegram by a person selling synthetic drugs. Until September, he received batches of the substance, packaged and distributed them, receiving remuneration in cryptocurrency.
Later, on the instructions of a supervisor, he organized a lab for producing mephedrone in the official house. He obtained equipment and instructions online. For each "dead drop," he was transferred up to $1,500 in cryptocurrency. From July 27 to September 27, 2025, $10,831 was deposited into his crypto wallet.
On September 27, 2025, during an operational event conducted by officers of the State Security Service and Customs Committee, the inspector was detained. A search of the official house seized 335 units of equipment, 10.5 kg of "Alpha-PVP," 4 g of "Spice," and 588 g of liquid substance. In his permanent home in Tashkent District, an additional 430 g of "Alpha-PVP" was found.
In court, B.T. pleaded guilty, stating he committed the crime in an attempt to earn "easy money." According to him, he initially responded to an advertisement for cargo transportation but was later drawn into the drug scheme and continued the activity under threats of exposure.
By the court's verdict, B.T. was found guilty under Articles 25, 273 Part 5, and 278-8 Part 3(a) of the Criminal Code. He was sentenced to 12 years of imprisonment.