Almazor tumanidagi "Shon-shuhrat" mahallasi profilaktika inspektori B.T.ning xizmatiy kvartirasida 10,5 kg sintetik narkotik "Alfa-PVP" va 4 g "Spays" topilgan. Ichki ishlar organlari xodimi suyuq holatda olingan narkotikni quritib, "zakladka" usuli bilan tarqatgan va kriptovalyutada to'lov olgan.
Almazor tuman sudi sudya Alisher Turg'unov raisligida xizmatiy uyida narkolaboratoriya tashkil qilgan profilaktika inspektori ishini ko'rib chiqdi.
Tergov materiallariga ko'ra, 1995-yilda tug'ilgan B.T. 2019-yildan profilaktika inspektori, 2023-yildan esa "Shon-shuhrat" mahallasi inspektori bo'lib ishlagan. 2025-yil aprel oyida u Telegram orqali sintetik narkotiklar sotuvchisiga "zakladchi" sifatida ishga kirgan. Sentabr oyigacha u moddalar partiyalarini olib, ularni qadoqlab tarqatgan va kriptovalyutada haq olgan.
Keyinchalik, rahbar ko'rsatmasi bilan u xizmatiy uyida mefedron ishlab chiqarish laboratoriyasini tashkil qilgan. Uskuna va ko'rsatmalarni onlayn olgan. Har bir "zakladka" uchun unga kriptovalyutada 1500 dollargacha pul o'tkazilgan. 2025-yil 27-iyuldan 27-sentabrgacha uning kriptohamyoniga 10 831 dollar kelgan.
2025-yil 27-sentabrda Davlat xavfsizlik xizmati va Bojxona qo'mitasi xodimlari tomonidan o'tkazilgan operativ tadbir paytida inspektor qo'lga olingan. Xizmatiy uy tintuvida 335 dona uskuna, 10,5 kg "Alfa-PVP", 4 g "Spays" va 588 g suyuq modda olib qo'yilgan. Toshkent tumanidagi doimiy uyida qo'shimcha 430 g "Alfa-PVP" topilgan.
Sudda B.T. aybini tan olib, jinoyatga "osson pul" topishga urinib borganini aytgan. Uning so'zlariga ko'ra, dastlab u yuk tashish e'loniga javob bergan, ammo keyinchalik narkosxemaga jalb qilingan va fosh qilinish tahdidlari ostida faoliyatini davom ettirgan.
Sud hukmi bilan B.T. Jinoyat kodeksining 25, 273-moddasining 5-qismi va 278-8-moddasining 3-qismi "a" bandi bo'yicha aybdor deb topilgan. Unga 12 yil qamoq jazosi belgilangan.

В служебной квартире инспектора профилактики махалли «Шон-шухрат» Алмазарского района обнаружено 10,5 кг синтетического наркотика «Альфа-ПВП» и 4 г «Спайса». Сотрудник органов внутренних дел получал наркотик в жидком виде, высушивал его и распространял методом «закладок», получая оплату в криптовалюте.
В Алмазарском районном суде под председательством судьи Алишера Тургунова рассмотрено дело в отношении профилактического инспектора, организовавшего нарколабораторию в служебном жилье.
Согласно материалам следствия, Б.Т., 1995 года рождения, с 2019 года работал профилактическим инспектором, а с 2023 года — инспектором махалли «Шон-шухрат». В апреле 2025 года через Telegram он нанялся «закладчиком» к лицу, занимавшемуся продажей синтетических наркотиков. До сентября он получал партии вещества, фасовал и распространял их, получая вознаграждение в криптовалюте.
Позже по указанию куратора он организовал в служебном доме лабораторию по изготовлению мефедрона. Оборудование и инструкции получал онлайн. За каждую «закладку» ему перечислялось до 1 500 долларов в криптовалюте. С 27 июля по 27 сентября 2025 года на его криптокошелек поступило 10 831 доллар.
27 сентября 2025 года в ходе оперативного мероприятия, проведенного сотрудниками Службы государственной безопасности и Таможенного комитета, инспектор был задержан. При обыске служебного дома изъято 335 единиц оборудования, 10,5 кг «Альфа-ПВП», 4 г «Спайса» и 588 г жидкого вещества. В его постоянном доме в Ташкентском районе дополнительно обнаружено около 430 г «Альфа-ПВП».
В суде Б.Т. признал вину, заявив, что пошел на преступление в попытке заработать «легкие деньги». По его словам, сначала он откликнулся на объявление о грузоперевозках, однако впоследствии был вовлечен в наркосхему и продолжил деятельность под угрозами разоблачения.
Приговором суда Б.Т. признан виновным по статьям 25, 273 часть 5 и 278-8 часть 3 пункт «а» Уголовного кодекса. Ему назначено наказание в виде 12 лет лишения свободы.