Tojikiston tomonidan chet elga jo'natilgan 558,7 ming tonna ko'mirning 99,91 foizini O'zbekiston sotib olgan.
2025-yilda Tojikistonda 2,8 million tonnadan ortiq ko'mir qazib olingan. Bu 2024-yilga nisbatan 235 ming tonna yoki 10 foizga ko'p. Buni Dushanbeda bo'lib o'tgan matbuot anjumanida sanoat va yangi texnologiyalar vaziri Sherali Kabir ma'lum qildi.
Ko'mir eksportining o'sishi qayd etildi: chet elga 558,7 ming tonna jo'natilgan, bu o'tgan yilga nisbatan 42 foizga ko'p. Asosiy xaridor O'zbekiston bo'lib, u umumiy hajmning 99,91 foizini — 558,2 ming tonnani sotib olgan. Qolgan 474 tonnani Afg'oniston sotib olgan.
Ichki bozorda 2,27 million tonna ko'mir sotilgan, ulardan 800 ming tonnasi Dushanbedagi TETs-2 ga jo'natilgan. Qariyb 451 ming tonna aholiga sotilgan.
Yaqin yillarda yangi ko'mir korxonalari qurish rejalashtirilayotgani xabar qilinadi. Investitsiyalarni jalb qilish va ishlab chiqarish quvvatlarini rivojlantirish bo'yicha Rossiya, Xitoy, Yevropa Ittifoqi va O'zbekiston kompaniyalari bilan ish olib borilmoqda.

Из поставленных Таджикистаном за рубеж 558,7 тыс. тонн угля 99,91 % приобрел Узбекистан.
В 2025 году в Таджикистане добыто более 2,8 млн тонн угля. Это на 235 тыс. тонн, или на 10 процентов больше по сравнению с 2024 годом. Об этом сообщил министр промышленности и новых технологий Шерали Кабир на пресс-конференции в Душанбе.
Отмечен рост экспорта угля: за рубеж поставлено 558,7 тыс. тонн, что на 42 процента больше, чем годом ранее. Основным покупателем стал Узбекистан, который приобрел 99,91 процента общего объема — 558,2 тыс. тонн. Остальные 474 тонны закупил Афганистан.
На внутреннем рынке реализовано 2,27 млн тонн угля, из них 800 тыс. тонн поставлено на ТЭЦ-2 в Душанбе. Почти 451 тыс. тонн продано населению.
Сообщается, что в ближайшие годы планируется строительство новых угольных предприятий. По привлечению инвестиций и развитию производственных мощностей ведется работа с компаниями из России, Китая, стран Европейского союза и Узбекистана.