Tojikiston tomonidan chet elga jo'natilgan 558,7 ming tonna ko'mirning 99,91 foizini O'zbekiston sotib olgan.
2025-yilda Tojikistonda 2,8 million tonnadan ortiq ko'mir qazib olingan. Bu 2024-yilga nisbatan 235 ming tonna yoki 10 foizga ko'p. Buni Dushanbeda bo'lib o'tgan matbuot anjumanida sanoat va yangi texnologiyalar vaziri Sherali Kabir ma'lum qildi.
Ko'mir eksportining o'sishi qayd etildi: chet elga 558,7 ming tonna jo'natilgan, bu o'tgan yilga nisbatan 42 foizga ko'p. Asosiy xaridor O'zbekiston bo'lib, u umumiy hajmning 99,91 foizini — 558,2 ming tonnani sotib olgan. Qolgan 474 tonnani Afg'oniston sotib olgan.
Ichki bozorda 2,27 million tonna ko'mir sotilgan, ulardan 800 ming tonnasi Dushanbedagi TETs-2 ga jo'natilgan. Qariyb 451 ming tonna aholiga sotilgan.
Yaqin yillarda yangi ko'mir korxonalari qurish rejalashtirilayotgani xabar qilinadi. Investitsiyalarni jalb qilish va ishlab chiqarish quvvatlarini rivojlantirish bo'yicha Rossiya, Xitoy, Yevropa Ittifoqi va O'zbekiston kompaniyalari bilan ish olib borilmoqda.

Out of 558.7 thousand tons of coal exported by Tajikistan abroad, 99.91% was purchased by Uzbekistan.
Photo: Asia-Plus
In 2025, Tajikistan produced over 2.8 million tons of coal. This is 235 thousand tons, or 10 percent more compared to 2024. This was announced by Minister of Industry and New Technologies Sherali Kabir at a press conference in Dushanbe.
An increase in coal exports was noted: 558.7 thousand tons were shipped abroad, which is 42 percent more than the previous year. The main buyer was Uzbekistan, which purchased 99.91 percent of the total volume—558.2 thousand tons. The remaining 474 tons were bought by Afghanistan.
On the domestic market, 2.27 million tons of coal were sold, of which 800 thousand tons were supplied to TPP-2 in Dushanbe. Nearly 451 thousand tons were sold to the population.
It is reported that in the coming years, the construction of new coal enterprises is planned. Work is underway with companies from Russia, China, the European Union, and Uzbekistan to attract investments and develop production capacities.