Tojikiston tomonidan chet elga jo'natilgan 558,7 ming tonna ko'mirning 99,91 foizini O'zbekiston sotib olgan.
2025-yilda Tojikistonda 2,8 million tonnadan ortiq ko'mir qazib olingan. Bu 2024-yilga nisbatan 235 ming tonna yoki 10 foizga ko'p. Buni Dushanbeda bo'lib o'tgan matbuot anjumanida sanoat va yangi texnologiyalar vaziri Sherali Kabir ma'lum qildi.
Ko'mir eksportining o'sishi qayd etildi: chet elga 558,7 ming tonna jo'natilgan, bu o'tgan yilga nisbatan 42 foizga ko'p. Asosiy xaridor O'zbekiston bo'lib, u umumiy hajming 99,91 foizini — 558,2 ming tonnani sotib olgan. Qolgan 474 tonnani Afg'oniston sotib olgan.
Ichki bozorda 2,27 million tonna ko'mir sotilgan, ulardan 800 ming tonnasi Dushanbedagi TETs-2ga jo'natilgan. Qariyb 451 ming tonna aholiga sotilgan.
Yaqin yillarda yangi ko'mir korxonalari qurish rejalashtirilayotgani xabar qilinadi. Investitsiyalarni jalb qilish va ishlab chiqarish quvvatlarini rivojlantirish bo'yicha Rossiya, Xitoy, Yevropa Ittifoqi mamlakatlari va O'zbekistondan kompaniyalar bilan ish olib borilmoqda.

Out of 558.7 thousand tons of coal exported by Tajikistan, 99.91% was purchased by Uzbekistan.
In 2025, Tajikistan produced over 2.8 million tons of coal, an increase of 235 thousand tons or 10% compared to 2024. This was announced by Minister of Industry and New Technologies Sherali Kabir at a press conference in Dushanbe.
Coal exports saw growth, with 558.7 thousand tons shipped abroad, up 42% from the previous year. The main buyer was Uzbekistan, which acquired 99.91% of the total volume—558.2 thousand tons. The remaining 474 tons were purchased by Afghanistan.
On the domestic market, 2.27 million tons of coal were sold, including 800 thousand tons supplied to TPP-2 in Dushanbe. Nearly 451 thousand tons were sold to the public.
It is reported that construction of new coal enterprises is planned in the coming years. Work is underway with companies from Russia, China, European Union countries, and Uzbekistan to attract investments and develop production capacities.