Bugungi yig'ilishda Shavkat Mirziyoyev avtomobillar yillik ishlab chiqarish hajmini 510 ming donagacha oshirishni va talabni rag'batlantirish uchun avtokredit stavkalarini pasaytirish hamda ularning hajmini kengaytirish choralarini ko'rib chiqishni buyurdi.
Bugungi yig'ilishda Shavkat Mirziyoyev mamlakatda yillik quvvati 650 ming avtomobilgacha bo'lgan to'rtta yirik avtomobil korxonasi faoliyat ko'rsatayotganini aytdi. Joriy yilda 300 dan ortiq mahalliy korxonalar bilan hamkorlikda yana 763 turdagi ehtiyot qismlarni ishlab chiqarishni o'zlashtirish kerak.
Avtomobillar ishlab chiqarish hajmini 510 ming donagacha yetkazish vazifasi qo'yildi. Mahalliy mashinalarga talabni rag'batlantirish uchun avtokredit stavkalarini pasaytirish va ularning hajmini oshirish bo'yicha choralarni ko'rib chiqish buyurildi.
Shuningdek, dehqon va fermerlarning bog' traktorlari, ko'chat ekish, hosil yig'ish va kartoshka qazish uchun texnikaga bo'lgan ehtiyoji o'sishi qayd etildi. Chirchiq klasteri to'liq yuklangan holda va qulay narxlarda qishloq xo'jalik texnikasi ishlab chiqarilganda, shuningdek, qulay lizing vositalari joriy etilganda, fermerlar har yili kamida 15 ming dona texnika sotib olishga tayyor ekanligi ta'kidlandi.
Umuman, avtomobilsozlik sohasiga mas'ul shaxslarga joriy yil uchun ishlab chiqarish dasturini 10,5% o'sishni ta'minlash hisobiga qayta ko'rib chiqish buyurildi.

At today's meeting, Shavkat Mirziyoyev instructed to increase car production to 510,000 units per year and consider measures to reduce interest rates and expand auto loan volumes to stimulate demand.
At today's meeting, Shavkat Mirziyoyev stated that there are four major automotive enterprises in the country with a total capacity of up to 650,000 cars per year. This year, it is necessary to master the production of an additional 763 types of parts in cooperation with over 300 local enterprises.
The task has been set to bring car production volume to 510,000 units. To stimulate demand for domestic cars, measures to reduce interest rates on auto loans and increase their volume have been ordered for consideration.
It was also noted that there is a growing demand from farmers for garden tractors and equipment for planting seedlings, harvesting crops, and digging potatoes. It was emphasized that with full capacity utilization of the Chirchik cluster and the production of agricultural machinery at affordable prices, as well as the introduction of convenient leasing tools, farmers are ready to purchase at least 15,000 units of equipment annually.
Overall, those responsible for the automotive sector have been instructed to revise the production program for the current year with the aim of ensuring growth at the level of 10.5%.