Prezident Shavkat Mirziyoyev raisligidagi yig‘ilishda assotsiatsiya rahbariyatining faoliyati yangi tashabbuslarning yo‘qligi va sohadagi qoniqarsiz ko‘rsatkichlar uchun tanqid qilindi.
Iqtisodiy o‘sish sur’atlarini oshirishga bag‘ishlangan majlisda "Uzcharmsanoat" rahbariyati soha rivojiga yangi yondashuvlarni kiritmaganligi va joylarda samarali ishni ta’minlamaganligi ta’kidlandi. Shu sababli, assotsiatsiya raisi Akbar Sultonovni lavozimidan ozod etish bo‘yicha ko‘rsatma berildi.
Qayd etilishicha, 972 ta poyabzal ishlab chiqarish korxonalaridan 378 tasi faoliyatini to‘xtatgan, yana 120 tasi o‘z quvvatlarining yarmidan kamini ishlatmoqda. Kalishlar, bog‘ichlar va aksessuarlar kabi yo‘nalishlarda importga bog‘liqlik saqlanib qolmoqda.
Natijada, o‘tgan yil yakunlarida e’lon qilingan 250 million dollarlik eksportning 40 foizigina ta’minlangan. Joriy yil uchun ishlab chiqarish va eksport rejasi ham qoniqarsiz deb topildi.

На совещании под председательством президента Шавката Мирзиёева деятельность руководства ассоциации была подвергнута критике за отсутствие новых инициатив и неудовлетворительные показатели в отрасли.
На заседании, посвящённом обеспечению высоких темпов экономического роста в отраслях и регионах, было указано, что руководство «Узчармсаноат» не внесло новых подходов в развитие сферы и не обеспечило эффективную работу на местах. В связи с этим дано поручение освободить от должности председателя ассоциации Акбара Султанова.
Отмечалось, что из 972 предприятий по производству обуви 378 приостановили деятельность, ещё 120 используют менее половины своих мощностей. Сохраняется зависимость от импорта по таким направлениям, как колодки, шнурки и фурнитура.
В результате по итогам прошлого года не обеспечено даже 40% от заявленных 250 млн долларов экспорта. План по производству и экспорту на текущий год также признан неудовлетворительным.