2026-yil yanvar oyida O‘zbekiston ko‘chmas mulk bozorida narx dinamikasi o‘rtacha darajada saqlanib qoldi, shu bilan birga poytaxtning birinchi bozorida ancha sezilarli o‘sish qayd etildi. Toshkent shahridagi ijaraga berish bozori ham ijobiy dinamikani namoyish etdi. Bunga Markaziy iqtisodiy tadqiqotlar va islohotlar markazining sharhida e’tibor qaratilgan.
Tahlilchilarning ma’lumotlariga ko‘ra, yanvar oyida ko‘chmas mulkni sotib olish va sotish bo‘yicha 28,6 ming bitim ro‘yxatga olingan, bu o‘tgan yilning shu davriga nisbatan deyarli 12 foizga ko‘p.
Yil boshidan boshlab sotuvlar mamlakatning turli hududlarida o‘sishni namoyish etmoqda. Eng sezilarli dinamika Toshkent shahrida qayd etildi, bu yer umumiy bozor hajmining deyarli uchdan bir qismini tashkil qiladi: bu yerda bitimlar soni 33,4 foizga oshdi, bu hududlar orasida eng yuqori ko‘rsatkich bo‘ldi. Samarqand viloyatida (26 foiz) va Sirdaryo viloyatida (24 foiz) ham sezilarli o‘sish qayd etildi.
Respublika bo‘yicha ikkinchi uy-joy bozorida oy davomida narxlar o‘rtacha 0,9 foizga, yillik hisobda esa 8 foizga oshdi. Yil davomida eng yuqori o‘sish sur’atlari Surxondaryo viloyati va Sirdaryo viloyatida qayd etildi, bu yerda uy-joyning o‘rtacha qiymati taxminan 24 foizga oshdi. Xorazm viloyati va Qoraqalpog‘iston Respublikasida o‘sish taxminan 16 foizni tashkil etdi.
Toshkent shahrida ikkinchi bozordagi kvadrat metrning o‘rtacha qiymati yanvar oyida taxminan 1120 dollarga yetdi, oy davomida 0,6 foizga va yil davomida deyarli 2 foizga oshdi. Ikkinchi uy-joy narxlaridagi eng yuqori yillik o‘sish Yakkasaroy (5,7 foiz) va Mirabad (4,3 foiz) tumanlarida qayd etildi.
Poytaxtning birinchi bozorida ancha sezilarli o‘sish qayd etildi. O‘tgan yilning yanvar oyiga nisbatan yangi qurilishlardagi kvadrat metrning o‘rtacha narxi 9 foizdan ortiqga oshdi. Eng yuqori o‘sish sur’atlari Mirabad (18,4 foiz) va Mirzo Ulug‘bek (17,3 foiz) tumanlarida qayd etildi.
Ijara bozori ham ijobiy dinamikani namoyish etmoqda. Yanvar oyida Toshkent shahrida uy-joy ijarasining o‘rtacha qiymati kvadrat metr uchun taxminan 8,8 dollarni tashkil etdi, bu o‘tgan yil darajasidan 9 foiz yuqori. Eng yuqori stavkalar markaziy tumanlarda – Mirabad, Shayxontohur, Yakkasaroy va Mirzo Ulug‘bek tumanlarida saqlanib qoldi, bu yerda ijara o‘rtacha kvadrat metr uchun 11 dollarga yetadi.
Shu bilan birga, ijara stavkalarining o‘sishidagi eng sezilarli tezlashuv Olmazor, Yunusobod, Yashnobod, Chilanzor va Mirzo Ulug‘bek tumanlarida kuzatildi – o‘rtacha yil davomida taxminan 13 foiz.

In January 2026, price dynamics in Uzbekistan's real estate market remained moderate, with a more pronounced growth recorded in the capital's primary market. The rental market in Tashkent also showed positive trends. This is stated in a review by the Center for Economic Research and Reforms.
According to analysts, 28.6 thousand real estate purchase and sale transactions were registered in January, nearly 12% more than in the same period last year.
Since the beginning of the year, sales have shown growth in various regions of the country. The most notable dynamics were recorded in Tashkent, which accounts for almost a third of the total market volume: here, the number of transactions increased by 33.4%, the highest indicator among regions. Significant growth was also noted in Samarkand region (26%) and Syrdarya region (24%).
On the secondary housing market nationwide, prices rose by an average of 0.9% over the month and by 8% year-on-year. The highest annual growth rates were recorded in Surkhandarya region and Syrdarya region, where the average housing cost increased by approximately 24%. In Khorezm region and the Republic of Karakalpakstan, growth was about 16%.
In Tashkent, the average cost per square meter on the secondary market in January reached about $1,120, increasing by 0.6% over the month and nearly 2% year-on-year. The highest annual price growth for secondary housing was recorded in Yakkasaray (5.7%) and Mirabad (4.3%) districts.
The rental market also demonstrates positive dynamics. In January, the average cost of renting housing in Tashkent was about $8.8 per square meter, 9% higher than last year's level. The highest rates remain in central districts—Mirabad, Shaykhantakhur, Yakkasaray, and Mirzo Ulugbek—where rent averages $11 per square meter.
At the same time, the most noticeable acceleration in rental rate growth was observed in Almazar, Yunusabad, Yashnabad, Chilanzar, and Mirzo Ulugbek districts—averaging about 13% year-on-year.