Markaziy bankning Bank nazorati qo‘mitasi yanvar oyida olti marta yig‘ilib, 27 ta masalani ko‘rib chiqdi, deb xabar beradi regulyatorning matbuot xizmati.
Qarorlarning katta qismi — 17 tasi — ro‘yxatga olish va ruxsat berish tartib-qoidalariga oid edi. Xususan, qo‘mita kredit tashkilotlarining nizomlariga kiritilgan to‘rtta o‘zgartirishni, banklarning ustav fondlaridagi ulushlarni sotib olish uchun ikki so‘rovni, to‘lov tashkilotlari tomonidan litsenziya olish uchun uchta arizani, shuningdek moliyaviy muassasalardagi rahbarlik va boshqa asosiy lavozimlarga beshta nomzodni ko‘rib chiqdi.
Bundan tashqari, kompaniyalarning o‘z arizalari asosida IT Unisoft Group to‘lov xizmatining litsenziyasi bekor qilindi, Baraka Biznes Hamkor va Effective Money esa mikro moliyaviy tashkilotlar reyestridan chiqarib tashlandi.
Qolgan o‘n masala kredit tashkilotlarining belgilangan talablarga rioya qilishiga tegishli edi. Qo‘mita ularning moliyaviy holatini, ilgari berilgan ko‘rsatmalar va prudensial normalarning bajarilishini, noqonuniy daromadlarni legallashtirishga qarshi kurash choralarini, shuningdek kiberxavfsizlik darajasini baholadi.
Yig‘ilishlar natijasida bank kartalari sohasida xizmatlar ko‘rsatishda talablarga rioya qilmaganligi va boshqa aniqlangan kamchiliklar uchun ettita bank va bitta mikro moliyaviy tashkilotga jarima sanksiyalari qo‘llanildi. Yana to‘rtta to‘lov xizmati ogohlantirish oldi.

The Banking Supervision Committee of the Central Bank held six meetings in January, during which 27 issues were considered, according to the regulator's press service.
The majority of decisions — 17 — concerned registration and licensing procedures. Specifically, the committee reviewed four amendments to the charters of credit institutions, two requests for approval of share acquisitions in banks' statutory funds, three applications for licenses by payment organizations, and five candidates for managerial and other key positions in financial institutions.
Additionally, based on the companies' own applications, the license of the payment service IT Unisoft Group was revoked, while Baraka Biznes Hamkor and Effective Money were removed from the register of microfinance organizations.
The remaining ten issues related to credit institutions' compliance with established requirements. The committee assessed their financial condition, implementation of previously issued directives and prudential norms, measures to combat money laundering, and the level of cybersecurity.
As a result of the meetings, penalty sanctions were imposed on seven banks and one microfinance organization for violations of requirements in providing banking card services and other identified shortcomings. Four more payment services received warnings.