13-fevral kuni Farish tumanida yomg‘ir va momaqaldiroq bo‘lganidan so‘ng, ijtimoiy tarmoqlarda "kuchli chaqmoq urishi" haqidagi videolar va suratlar tarqaldi. Tuman hokimligi bu materiallar haqiqatga mos kelmasligini va sun'iy intellekt yordamida yaratilganligini ma'lum qildi.
13-fevral kuni kechqurun Farish tumanida kuchli yog‘in va momaqaldiroq kuzatildi, bu ijtimoiy tarmoqlarda faol muhokamalarga sabab bo‘ldi. "Bog‘don" mahallasidagi Amir Temur ko‘chasida kuchli chaqmoq urgani aytilayotgan videolar va suratlar alohida e'tiborni tortdi.
Farish tumani hokimligining rasmiy manbalariga ko‘ra, bu materiallar haqiqiy voqealarni aks ettirmaydi va tuman markazidagi hodisalarga aloqador emas. Tarqatilayotgan tasvirlar sun'iy intellekt texnologiyalari yordamida yaratilgan va haqiqatga mos kelmasligi xabar qilinmoqda.
Shu munosabat bilan, aholi tasdiqlanmagan ma'lumotlarga ishonmaslikka, rasmiy manbalarga tayanishga va yolg‘on xabarlarni tarqatmamaslikka chaqirildi. Ishonchli ma'lumotlarni faqat rasmiy axborot kanallari orqali olish tavsiya etildi.

После ливня и грозы 13 февраля в Фаришском районе в социальных сетях распространились видео и фотографии «сильного удара молнии». В районном хокимияте заявили, что эти материалы не соответствуют действительности и были созданы с помощью искусственного интеллекта.
Вечером 13 февраля в Фаришском районе наблюдались сильные осадки и гроза, что вызвало активные обсуждения в социальных сетях. Особое внимание привлекли видеозаписи и фотографии, на которых якобы запечатлён мощный удар молнии в махалле «Богдон» на улице Амира Темура.
По информации официальных источников хокимията Фаришского района, данные материалы не отражают реальных событий и не относятся к происшествиям в районном центре. Сообщается, что распространяемые изображения были сгенерированы с использованием технологий искусственного интеллекта и не соответствуют действительности.
В этой связи жителей призвали не доверять неподтверждённой информации, опираться на официальные источники и не распространять ложные сообщения. Рекомендовано получать достоверные сведения исключительно через официальные информационные каналы.